ORTOPEDIA NADGARSTKA. LECZENIE KONTUZJI I ZWYRODNIEŃ – POZNAJ NASZYCH SPECJALISTÓW
Ortopedia nadgarstka. Leczenie kontuzji i zwyrodnień – poznaj naszych specjalistów
Nadgarstek jest zbudowany z wielu drobnych kości i stawów, a także licznych mięśni, ścięgien oraz nerwów. Tak delikatna i złożona struktura sprawia, że nietrudno o jego przeciążenia czy uszkodzenia. Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego, jest zazwyczaj ból nadgarstka – wówczas należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. W placówkach Enel-Sport na terenie całego kraju można uzyskać specjalistyczną pomoc z zakresu różnego rodzaju dolegliwości nadgarstka.
Nadgarstek charakteryzuje się dość skomplikowaną budową anatomiczną. Znajduje się w nim osiem kości: kość łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta, grochowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata. Kompleks stawowy nadgarstka tworzą dwa stawy: promieniowo-nadgarstkowy oraz śródnadgarstkowy.
Za stabilizację nadgarstka odpowiadają więzadła wewnętrzne i zewnętrzne. Dzieli się je na dwie grupy: więzadła poboczne (promieniowe i łokciowe) oraz promieniowo-nadgarstkowe (przednie i tylne). W obrębie nadgarstka znajduje się również torebka stawowa o złożonej budowie, liczne ścięgna oraz nerwy.
Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy?
Istnieje wiele czynników ryzyka występowania urazów mechanicznych nadgarstka. Złamanie nadgarstka, jego zwichnięcie czy skręcenie to kluczowe wskazania do wizyty u ortopedy. Na zwichnięty lub skręcony nadgarstek wskazuje przede wszystkim ból – podczas zginania nadgarstka, jego obracania, naciskania na dłoń czy przy próbach wykonywania codziennych, normalnych czynności.
Kolejnym wskazaniem są choroby zwyrodnieniowe oraz przeciążeniowe nadgarstka, na co olbrzymi wpływ ma szeroko rozumiany styl życia i praca zawodowa.
Jak przebiega wizyta u ortopedy?
Ortopeda, który przyjmuje pacjenta z bólem nadgarstka, w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad i zapyta o wszystkie niepokojące objawy. Zaliczamy do nich m.in.:
- ograniczony zakres ruchu,
- obrzęk nadgarstka,
- brak czucia, mrowienie lub drętwienie nadgarstka.
Kolejnym krokiem jest skierowanie na badania diagnostyczne oraz leczenie.
Jakie choroby i dolegliwości w obrębie nadgarstka diagnozuje specjalista?
Diagnostyka i leczenie schorzeń w obrębie nadgarstka obejmuje m.in.:
- Niestabilność nadgarstka – spowodowana uszkodzeniem więzadeł w obrębie nadgarstka, może się objawiać silnym bólem przy próbie wykonywania energicznych ruchów nadgarstka, a także ograniczeniem jego ruchomości.
- Złamania kości łódeczkowatej – to najczęściej występujące złamanie nadgarstka, które nieleczone może prowadzić do rozwoju tzw. stawu rzekomego, czyli po prostu braku zrostu w obrębie złamanej kości.
- Choroba Kienböcka – zaburzenia ukrwienia kości księżycowatej, co prowadzi do stopniowego odrywania się jej małych fragmentów. Objawia się to głównie bólem nadgarstka.
- Zespół cieśni nadgarstka – schorzenie typowe np. dla osób pracujących przy komputerze czy muzyków, które objawia się bólem i drętwieniem kciuka oraz palca wskazującego i środkowego.
W diagnostyce schorzeń oraz urazów nadgarstka lekarz może zlecić wykonanie:
- RTG – pozwala na zobrazowanie struktur kostnych, bywa pomocne w diagnostyce m.in. choroby zwyrodnieniowej nadgarstka,
- USG – badanie to umożliwia zobrazowanie tkanek miękkich, takich jak mięśnie i stawy, wykonuje się je w diagnostyce m.in. zespołu cieśni nadgarstka,
- EMG – badanie przewodnictwa nerwowego wykonywane jest zazwyczaj w przypadku podejrzenia zespołu cieśni kanału nadgarstka,
badania laboratoryjne – przydatne w sytuacji podejrzenia m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów.
Najczęstsze metody leczenia: rehabilitacja, operacje
Metody leczenia bólu i innych objawów w obrębie nadgarstka są dobierane pod kątem konkretnego schorzenia oraz indywidualnego stanu pacjenta. W Enel-Sport leczenie ortopedyczne stawu łokciowego obejmuje metody:
nieoperacyjne, takie jak:
- farmakoterapia (stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych – zgodnie z zaleceniami lekarza),
- unieruchomienie nadgarstka przy pomocy opatrunku gipsowego, szyny, specjalnej ortezy lub tapingu,
- terapia manualna,
- fizjoterapia (krioterapia, fala uderzeniowa, laseroterapia, światłoterapia),
- rehabilitacja,
- leczenie operacyjne,
- artroskopia nadgarstka.