Umów wizytę telefonicznie

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa, biodra, kolana i innych narządów układu ruchu – nazywana rehabilitację pooperacyjną – to szczególny dział rehabilitacji medycznej, od którego zależy powodzenie zabiegu. Może być stosowana zarówno przed operacją, jak i po niej, zwłaszcza w przypadkach artroskopii i endoprotezoplastyki stawów. Pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych w placówkach ENEL-SPORT pozwala im powrócić do pełnej sprawności ruchowej.

Rehabilitacja pooperacyjna to istotny element zabiegu, bez którego trudno oczekiwać spektakularnych efektów leczenia. Przeprowadzona przed operacją pozwala się do niej dobrze przygotować. Z kolei pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych jest niezbędna, by po zabiegu odzyskać pełną sprawność ruchową. Jej forma i przebieg zależy od przebytej lub planowanej operacji oraz stanu pacjenta. Potrzebujesz rehabilitacji po operacji biodra, kręgosłupa lub kolana? Zgłoś się do wybranej placówki ENEL-SPORT w Warszawie lub Łodzi.

Rehabilitacja pooperacyjna

– kiedy zgłosić się do terapeuty?

Rehabilitacja po operacji obejmuje kompleksowe działanie po zabiegach chirurgicznych. Dlatego powinni się na nią zgłosić pacjenci, którzy odbyli lub planują odbyć zabieg, mający na celu przywrócenie sprawności w narządach układu ruchu (takich jak kości, stawy lub tkanki miękkie). W placówkach ENEL-SPORT są dostępne różne formy terapii, m.in.:

 • rehabilitacja po operacji kręgosłupa,
 • rehabilitacja po operacjach kończyn górnych i dolnych,
 • rehabilitacja po zabiegach artroskopowych i endoprotezoplastykach,
 • rehabilitacja po operacji kolana (np. artroskopii lub endoprotezoplastyce stawu kolanowego),
 • rehabilitacja po artroskopii barku,
 • rehabilitacja po artroskopii stawu skokowego,
 • rehabilitacja po operacji biodra (np. endoprotezoplastyce stawu biodrowego),
 • rehabilitacja po rekonstrukcji ACL,
 • inna pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych.

Indywidualnie dobrane przez terapeutę ćwiczenia i zabiegi mogą przywrócić siłę mięśniową oraz funkcję stawów. Poprawiają także ogólną koordynację ruchową, dzięki czemu pozwalają na szybki oraz bezpieczny powrót do pełnej sprawności. Oprócz rehabilitacji po operacji ważnym elementem leczenia zabiegowego jest również rehabilitacja przedoperacyjna. Taka terapia pomaga pacjentowi przygotować się do planowanego zabiegu (np. poprawia stabilizację stawu).

Pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych – jak przebiega wizyta?

Rehabilitację pooperacyjną zwykle poprzedza konsultacja z ortopedą. Aby jednak skorzystać z rehabilitacji przed- lub pooperacyjnej w placówkach ENEL-SPORT, nie musisz posiadać skierowania. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Na podstawie tej rozmowy, Twojej dokumentacji medycznej oraz danych z wypisu ze szpitala lekarz poinformuje Cię o spodziewanej długości i przebiegu terapii. Dlatego na pierwszą wizytę powinieneś zabrać:

 • dokument tożsamości,
 • wypis ze szpitala,
 • pełną dokumentację medyczną,
 • skierowanie od lekarza (jeśli je posiadasz),
 • wygodny strój sportowy.

Przed- i pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych to długi proces, który można podzielić na następujące etapy:

 • rehabilitacja przedoperacyjna – jej celem jest przygotowanie pacjenta i jego aparatu ruchu do prawidłowej rehabilitacyjnej pooperacyjnej,
 • wczesna rehabilitacja pooperacyjna – jej zadaniem jest zmniejszenie bólu i obrzęku po zabiegu, wprowadzenie terapii manualnej, wczesna mobilizacja oraz wstępny instruktaż ćwiczeń,
 • rehabilitacja środkowa – działanie zgodne z protokołami fizjoterapii w zależności od przebytego zabiegu operacyjnego,
 • rehabilitacja końcowa – jej celem jest uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu u pacjenta, prawidłowej siły mięśniowej oraz pełnej stabilizacji ciała (rezultaty takiej rehabilitacji należy potwierdzić za pomocą pełnej diagnostyki funkcjonalnej),
 • rehabilitacja specjalna – przeznaczona dla sportowców; obejmuje profesjonalny trening funkcjonalny, którego zadaniem jest przygotowanie pacjenta na powrót do uprawianej dyscypliny sportu.

Rehabilitacja pooperacyjna – metody leczenia

W celu uzyskania jak najlepszych efektów oraz dopasowania formy rehabilitacji do potrzeb pacjentów pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych opiera się na kilku metodach. Mogą być stosowane jednocześnie lub osobno. Są to m.in.:

 • fizykoterapia – terapia, podczas której na ciało pacjenta oddziałują różne bodźce fizyczne, np. różnego rodzaju prądy,
 • kompleksowa i wczesna terapia manualna – polega na odpowiednim ucisku miejsc na ciele pacjenta przez wykwalifikowanego terapeutę,
 • zestawy ćwiczeń – przeprowadzane na urządzeniach rehabilitacyjnych lub samodzielnie przez pacjenta,
 • trening funkcjonalny – intensywne ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie odpowiednich partii ciała.

Rehabilitacja pooperacyjna w placówkach ENEL-SPORT odbywa się za pomocą nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. Jednym z nich jest bieżnia antygrawitacyjna Alter-G, która umożliwia powrót do zdrowia i stopniową poprawę kondycji. Jej działanie opiera się na opracowanej przez NASA technologii różnicy ciśnień, która minimalizuje obciążenia na skutek biegania lub chodzenia. Dzięki temu trening jest całkowicie bezbolesny – nawet dla osób po urazach i zabiegach ortopedycznych.

Nasi lekarze

RehabilitacjaTrening motoryczny
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologicznaRehabilitacja stomatologiczna
Rehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjnaRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyTrening personalny
Rehabilitacja
Diagnostyka funkcjonalnaFizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaTrening motoryczny
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna dzieci
Rehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
OrtopediaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja

Powiązaneartykuły

Reumatyzm - lekarz badający rękę kobiety.
10.09.2021
Pojęcie „choroby reumatyczne” obejmuje ponad sto schorzeń. Dowiedz się więcej o jednym z nich – reumatyzmie palindromicznym.
Sprawdź
Metoda Halliwick - dwóch uśmiechniętych chłopców w basenie.
30.08.2021
Metoda Halliwick to rodzaj terapii prowadzonej w wodzie. Dowiedz się, jak wygląda i czy jest skuteczna.
Sprawdź

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.