Umów wizytę telefonicznie

Rehabilitacja ortopedyczna jest działem rehabilitacji medycznej, który zajmuje się naprawą funkcjonalności aparatu ruchu w obrębie układów kostno-stawowego i mięśniowego. Dzięki specjalistycznej diagnostyce oraz kompleksowej terapii rehabilitacja w ortopedii pomaga wrócić pacjentowi do pełnej sprawności ruchowej po przebytych urazach, chorobach czy operacjach. W ten sposób umożliwia bezpieczny powrót do codziennej aktywności, a nawet uprawiania sportu.

Rehabilitacja w ortopedii to niezbędny etap, by po przebytym urazie lub zabiegu pacjent mógł powrócić do sprawności ruchowej. Terapia manualna lub fizykoterapia połączona z regularnymi, zaleconymi przez specjalistę ćwiczeniami już w krótkim czasie może przynieść spodziewane efekty. Taka rehabilitacja może też zapobiec kolejnym urazom w przyszłości. Jeśli Ty także potrzebujesz pomocy w powrocie do pełnej sprawności, skorzystaj z rehabilitacji ortopedycznej w placówkach enel-sport w Warszawie lub Łodzi.

Rehabilitacja ortopedyczna

– kiedy zgłosić się do specjalisty?

Rehabilitacja ortopedyczna może być rozumiana zarówno jako odrębny sposób leczenia układu ruchu, jak i jako niezbędny element rekonwalescencji pourazowej lub pooperacyjnej. Na wizytę u specjalisty powinni udać się pacjenci, którzy:

 • przeszli urazy narządów układu ruchu (kości, stawów, mięśni lub kręgosłupa),
 • mają wrodzoną lub nabytą dysfunkcję układu ruchu,
 • przeszli dowolny rodzaj zapalenia narządów układu ruchu,
 • posiadają zmiany zwyrodnieniowe w obrębie narządów ruchu,
 • przeszli chorobę nowotworową któregokolwiek z narządów ruchu,
 • przeszli operację układu ruchu (np. wszczepienie protez kończyn górnych lub dolnych),
 • zmagają się z następstwami zmian hormonalnych, które rzutują na układ ruchu.

Do specjalisty mogą zgłosić się osoby dorosłe – zarówno te, które ukończyły leczenie ortopedyczne, jak i pacjenci w trakcie takiego leczenia. Rehabilitacja ortopedyczna jest również skierowana do osób, którym doskwierają stałe problemy z narządami układu ruchu, np. problemy z poruszaniem się czy nawracające bóle kręgosłupa. Dotyczy to także pacjentów uprawiających sport (zawodowo lub hobbistycznie). Ze względu na charakter i rodzaj proponowanych zabiegów najmłodsi pacjenci powinni na dedykowaną rehabilitację dla dzieci i młodzieży udać się z rodzicami.

W przypadku innych objawów niż wymienione – np. zmian i/lub bólu w obrębie narządów żucia, zgryzu, uszu lub języka – warto skorzystać z rehabilitacji stomatologicznej.

Rehabilitacja ortopedyczna Warszawa | Rehabilitacja ortopedyczna Łódź – jak przebiega wizyta?

Rehabilitację ortopedyczną najczęściej poprzedza konsultacja z lekarzem ortopedą. Aby jednak skorzystać z rehabilitacji ortopedycznej w Warszawie lub Łodzi w placówkach ENEL-SPORT, nie musisz posiadać skierowania.

Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, a następnie zdiagnozuje problem na podstawie rozmowy oraz dokumentacji medycznej. Może Cię też poprosić o skorzystanie z wyznaczonych urządzeń, które przypominają sprzęt na siłowni – dzięki temu pozna możliwości i ograniczenia Twojego ciała. Dlatego na pierwszą wizytę u specjalisty należy zabrać:

 • dokument tożsamości,
 • pełną posiadaną dokumentację medyczną,
 • wypis ze szpitala (w przypadku rehabilitacji ortopedycznej po przebytym zabiegu),
 • skierowanie od lekarza (jeśli je posiadasz),
 • obuwie na zmianę,
 • wygodny strój umożliwiający ćwiczenia sportowe (dres lub luźne spodenki i koszulka).

Pamiętaj, że w celu poprawnej diagnostyki strój sportowy nie może ograniczać Twoich ruchów. Powinien również umożliwiać lekarzowi swobodny dostęp do tych części ciała, które wymagają rehabilitacji (np. w przypadku problemów z kolanami lepiej założyć spodnie z krótkimi nogawkami).

Na pierwszej wizycie specjalista ustali formę i długość rehabilitacji ortopedycznej. Ponadto poinformuje pacjenta, jak często będzie musiał kontrolować obszar ciała poddawany rehabilitacji, co wiąże się z koniecznością kolejnych wizyt.

Rehabilitacja w ortopedii – metody leczenia

Forma i częstotliwość pomocy zależą od odbytych schorzeń i indywidualnej sytuacji pacjenta. Na rehabilitację w ortopedii składają się m.in.:

 • fizykoterapia – leczenie za pomocą bodźców fizycznych (np. impulsy elektryczne) emitowanych przez wysokiej klasy urządzenia (np. Winback Tecar, Głęboka oscylacja, Fala uderzeniowa czy Compex),
 • terapia manualna – polega na odpowiednim uciskaniu wybranych miejsc na ciele przez doświadczonego fizjoterapeutę na podstawie wiedzy zdobytej na najnowszych kursach i szkoleniach z zakresu ortopedii,
 • ćwiczenia funkcjonalne – ćwiczenia wykonywane na nowoczesnym sprzęcie (np. Kaiser, Biodex Balance, Fitter i Red Cord), które w szybki, skuteczny i bezpieczny sposób przywracają sprawność aparatu ruchu.

Kompleksowa rehabilitacja ortopedyczna nie tylko usprawnia narządy układu ruchu, ale też umożliwia bezpieczny powrót do aktywności fizycznej.

Nasi lekarze

 

RehabilitacjaTrening motoryczny
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologicznaRehabilitacja stomatologiczna
Rehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjnaRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacja
Rehabilitacja
Diagnostyka funkcjonalnaFizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaTrening motoryczny
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna dzieci
Rehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
OrtopediaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacja
OrtopediaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
Rehabilitacja

Powiązane artykuły

 

Fizjoterapia uroginekologiczna – fizjoterapeutka uciskająca brzuch pacjentki.
15.11.2021
Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się profilaktyką dysfunkcji narządów miednicy mniejszej. Dowiedz się, kiedy wybrać się do tego specjalisty.
Sprawdź
Cysta Bakera to torbiel powstająca w tylnej części stawu kolanowego. Dowiedz się, jak się ją leczy.
05.11.2021
Cysta Bakera to torbiel powstająca w tylnej części stawu kolanowego. Dowiedz się, jak się ją leczy.
Sprawdź

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.