Umów wizytę telefonicznie

Artroskopia barku

Artroskopia stawu barkowego to najpopularniejszy sposób radzenia sobie z problemami tego unikalnego stawu. Małoinwazyjna metoda leczenia barku minimalizuje ryzyko powikłań i pozwala na znacznie szybszy powrót do pełnej aktywności.

Artroskopia barku – wskazania do zabiegu

Głównymi wskazaniami do artroskopii stawu barkowego są urazy lub przeciążenia tegoż stawu, takie jak:

  • zapalenie kaletki podbarkowej;
  • rozerwanie pierścienia rotatorów;
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego;
  • przewlekłe zapalenie błony maziowej;
  • niestabilność stawu ramiennego;
  • obecność ciał wolnych wewnątrz stawu.

W trakcie artroskopii barku chirurg dokonuje naprawy struktur stawu, które uległy uszkodzeniu. Zwykle chodzi o wygładzenie zdeformowanych elementów chrząstki stawowej lub usunięcie patologicznie przerośniętej błony maziowej.

Podstawą do przeprowadzenia artroskopii barku jest pozytywna kwalifikacja lekarza ortopedy. W trakcie konsultacji w enel-sport lekarz przeprowadza badanie i wywiad, dzięki czemu stawia wstępną diagnozę. Dla jej potwierdzenia zlecana jest diagnostyka obrazowa: badanie rezonansem magnetycznym lub badanie ultrasonograficzne.

Artroskopia barku – przebieg zabiegu

Po pozytywnej kwalifikacji ortopedycznej oraz konsultacji anestezjologicznej, Pacjent może zostać poddany zabiegowi. Jest on wykonywany na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

W trakcie operacji pacjent może być ułożony w dwóch pozycjach: pół-siedzącej lub leżącej, w zależności od wykonywanej procedury. Następnie do wnętrza jego stawu chirurg wprowadza minikamerę i narzędzia. Miejsce ich wprowadzenia jest okładane jałowym opatrunkiem, z kolei do wnętrza stawu jest wprowadzana sól fizjologiczna – co minimalizuje ryzyko infekcji.

W trakcie zabiegu lekarz ortopeda dokonuje oględzin stawu barkowego, by potwierdzić lub wykluczyć postawioną wcześniej diagnozę, a następnie naprawia bądź usuwa uszkodzone struktury stawowe. Wszystko to dzieje się przy użyciu minikamery, połączonej z monitorem, na którym chirurg obserwuje wnętrze stawu. Cała operacja trwa od kilkunastu minut do maksymalnie dwóch godzin i jest nagrywana. W ten sposób lekarz ma możliwość dokładnej weryfikacji tego, co zostało wykonane podczas zabiegu.

Artroskopia barku – rehabilitacja po zabiegu

W zdecydowanej większości przypadków, po artroskopii stawu barkowego Pacjent musi pozostać na oddziale pooperacyjnym co najmniej jeden dzień. To czas poświęcony na jego obserwację, ale także rozpoczęcie rehabilitacji. Wykwalifikowany fizjoterapeuta nauczy zakładania i zdejmowania temblaka lub stabilizatora. Pamiętaj: pod żadnym pozorem nie przesuwaj i nie przenoś niczego operowaną kończyną!

Rehabilitacja po artroskopii barku jest niezbędna do uzyskania pełnego efektu. Fizjoterapeuta nauczy Cię podstawowych ćwiczeń: biernego zginania ramienia, rotacji do wewnątrz czy ruchu wspomaganego kijkiem nad głową. Mimo, że niektóre z nich mogą wydawać się bolesne, kluczowe jest rozpocząć je tak szybko, jak to tylko możliwe. Pamiętaj: wykonuj tylko ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Nie modyfikuj ich i nie dokładaj kolejnych.

W zależności od stopnia zaawansowania samego zabiegu oraz postępów w rehabilitacji, powrót do pełni zdrowia po artroskopii barku powinien zająć nawet do 6 miesięcy.

Zalety artroskopii barku

Największą zaletą artroskopii stawu barkowego jest niewielka inwazyjność całej procedury. Dzięki zastosowaniu tej metody chirurg zostawia na skórze dwa lub trzy niewielkie otwory (o maksymalnej średnicy dwóch centymetrów) i nie ma konieczności otwierania całego stawu.

W ten sposób pacjent odczuwa dużo mniejsze dolegliwości bólowe po operacji, które można uśmierzyć za pomocą powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.

Zabieg artroskopowy barku to też znacznie mniejsze ryzyko infekcji i szybszy powrót do aktywności fizycznej.’

Cena zabiegu: od 8 685 zł (zawiera materiały medyczne, hospitalizację i znieczulenie)

 

Lekarze przeprowadzający operacje

Artroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoOrtopediaOrtopedia sportowa
Artroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoChirurgia ortopedycznaOrtopediaOrtopedia sportowa
Artroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoChirurgia ortopedycznaOrtopedia
Artroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoChirurgia rękiOrtopediaOrtopedia sportowa
Artroskopia barkuArtroskopia kolanaOrtopediaOrtopedia dziecięcaOrtopedia sportowa
Artroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoChirurgia ortopedycznaOrtopediaOrtopedia sportowa
Artroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoChirurgia ortopedycznaOrtopedia