Umów wizytę telefonicznie

USG prostaty przez powłoki brzuszne

Prostata (gruczoł sterczowy, stercz) odgrywa ważną rolę w układzie moczowo-płciowym mężczyzny, m.in. produkuje substancje, które wchodzą w skład nasienia. W trosce o gruczoł krokowy warto regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. USG prostaty przez powłoki brzuszne to nieinwazyjna metoda diagnostyczna dostępna także w naszym Centrum Medycznym enel-sport.

Co to jest USG prostaty przez powłoki brzuszne?

USG prostaty przez powłoki brzuszne to jeden z podstawowych sposobów badania gruczołu krokowego, który obrazuje widok powłok brzusznych wraz z obrazem pęcherza moczowego (inna metoda jest przeprowadzana narządu przez odbyt). Badanie USG prostaty jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne, wykonuje się je w pozycji leżącej. Pacjent otrzymuje wyniki USG prostaty od razu po badaniu.

Gruczoł krokowy. Jakie choroby wykrywa USG prostaty?

Badanie USG stercza pozwala ocenić stan gruczołu, wykryć np. przerost prostaty. Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane również przy podejrzeniu raka prostaty oraz wielu innych schorzeń, niekoniecznie związanych z tym elementem układu męskich narządów płciowych.

Jakie są wskazania do badania USG gruczołu krokowego?

USG prostaty warto wykonać w przypadku:

  • podwyższonego stężenia antygenu PSA we krwi,
  • bólu/pieczenia przy oddawaniu moczu,
  • wzmożonego parcia na pęcherz,
  • przerywanego lub słabego strumienia moczu,
  • uczucia niecałkowitego opróżniania pęcherza,
  • występowanie raka gruczołu krokowego w rodzinie (predyspozycje genetyczne).

Warto mieć świadomość, że ryzyko rozwoju choroby nowotworowej i przerostu prostaty rośnie wraz z wiekiem. W przypadku mężczyzn po 40. roku życia, kontrolne USG prostaty powinno być wykonywane co dwa lata, natomiast u mężczyzn po 50. roku życia raz do roku.

Jak się przygotować do USG prostaty? Wskazówki dla pacjenta

Badanie USG prostaty przez powłoki brzuszne zawsze wykonujemy przy pełnym pęcherzu. Z tego względu przed badaniem pacjent powinien wypić około 1,5 l wody niegazowanej i zgłosić się do gabinetu lekarskiego z pełnym pęcherzem. Natomiast USG transrektalne (TRUS) nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego płynami. Na 6 godzin przed badaniem nie powinno się żuć gumy ani palić papierosów. Dzień przed USG należy stosować dietę lekkostrawną (bez obecności produktów gazotwórczych).