Umów wizytę telefonicznie

Diagnostyka funkcjonalna to dziedzina medycyny, która zajmuje się oceną funkcjonowania układu ruchu – m.in. siły mięśni, sposobu chodu czy równowagi. Do fizjoterapeuty powinny zgłosić się osoby, które zawodowo lub hobbistycznie uprawiają sport, przebyły urazy kości, mięśni i stawów albo cierpią na bóle i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Badania mogą być wykonywane u pacjentów w każdym wieku – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do Państwa dyspozycji pozostają doświadczeni, wykwalifikowani specjaliści z zakresu diagnostyki funkcjonalnej w placówkach Enel-Sport w Warszawie oraz Łodzi.

Badania diagnostyki funkcjonalnej (w tym także morfologia) pozwalają precyzyjnie ocenić aktualny stan układu ruchu pacjenta. Dzięki temu specjalista może ułożyć indywidualny plan treningowy lub rehabilitację dostosowaną do potrzeb pacjenta. Następnie na bieżąco kontroluje jego postępy. Diagnostyka funkcjonalna pozwala również na wszechstronną ocenę możliwości sportowca (w tym dzieci, które planują karierę sportową). Badania w placówkach Enel-Sport przeprowadzamy za pomocą najnowocześniejszego sprzętu stworzonego do celów medycyny sportowej.

Diagnostyka funkcjonalna

– kiedy zgłosić się na wizytę?

 

Z diagnostyki funkcjonalnej może skorzystać każdy, kto chce poznać możliwości i ograniczenia własnego ciała. Jednak do placówek Enel-Sport w Warszawie i Łodzi szczególnie zapraszamy pacjentów, którzy:

 • doświadczyli złamania lub zmian zwyrodnieniowych kończyn,
 • przeszli uraz mięśniowy (naderwanie, stłuczenie, naciągnięcie itp.),
 • przeszli uraz stawów (zwichnięcie, skręcenie itp.),
 • przechodzą leczenie pooperacyjne,
 • często doświadczają urazów mięśni, stawów, kończyn lub kręgosłupa,
 • są w trakcie rehabilitacji,
 • regularnie uprawiają sport (zawodowo lub amatorsko),
 • chcą zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo podczas treningów.

Diagnostyka funkcjonalna pozwala wykryć wszystkie dysfunkcje w układzie ruchu – nawet te z pozoru niezauważalne – a tym samym zminimalizować ryzyko przyszłych kontuzji. Przyspiesza rekonwalescencję i umożliwia dopasowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jest również wstępem do opracowania planu rehabilitacji ortopedycznej dla dorosłych i dzieci.

Diagnostyka funkcjonalna – jakie badania można wykonać?

W celu wykrycia nieprawidłowości w działaniu układu ruchu fizjoterapeuta może przeprowadzić następujące badania na jednym z urządzeń diagnostyki funkcjonalnej.

 • Stabilografia dynamiczna (biodex) – pomaga ocenić zdolność mięśni do utrzymania równowagi ciała na niestabilnym podłożu i pomaga w rehabilitacji pacjentów po urazach ortopedycznych. Badanie przeprowadza się na stojąco, na urządzeniu przypominającym twister.
 • Badanie w warunkach dynamicznych – ocenia wydajność mięśni i potencjał sportowca poprzez dopasowanie pomiaru do konkretnej dyscypliny sportu. Podczas badania pacjent siada na specjalnym fotelu i wykonuje kilka ćwiczeń, angażując różne grupy mięśni.
 • Analiza wzorca ruchu – precyzyjnie ocenia jakość i częstotliwość ruchów wykonywanych przez pacjenta, dzięki czemu możliwa jest zmiana nawyków. W trakcie badania zawodnik porusza się po bieżni, a jego ruch jest rejestrowany przez kamery szybkoklatkowe.
 • Analiza chodu i biegu – ocenia rozkład obciążeń stóp na podłożu podczas chodu lub biegu, a także długość, szerokość i tempo kroku. Badanie odbywa się na ścieżce podometrycznej.
 • Pomiar wysokości i siły wyskoku – na podstawie reakcji podłoża ocenia zdolność kończyn dolnych podczas skoku. Badanie jest przeprowadzane na platformie dynamometrycznej.
 • Pomiar bioelektrycznej aktywności mięśni – pozwala ocenić prędkość przewodzenia bodźców elektrycznych we włóknach mięśniowych. Polega na stymulacji mięśni prądem o niewielkim natężeniu za pomocą elektrod igłowych.

Badania diagnostyki funkcjonalnej pod okiem doświadczonych specjalistów Enel-Sport są bezpieczne i bezbolesne. Większość z nich przypomina minitrening na siłowni, dlatego warto przyjść do placówki w wygodnym stroju sportowym.

Diagnostyka funkcjonalna – jakie dolegliwości diagnozuje fizjoterapeuta?

Badania diagnostyki funkcjonalnej pozwalają wykryć i wyleczyć różne dolegliwości układu ruchu, m.in.:

 • zaburzenia równowagi,
 • zaburzenia poprawności wykonywania podstawowych ruchów (wyskok, kopnięcie, bieg itp.).

Diagnostyka funkcjonalna umożliwia również sprawdzenie parametrów istotnych z punktu widzenia sportowca albo pacjenta w trakcie rekonwalescencji, takich jak:

 • siła mięśniowa,
 • stabilizacja i równowaga ciała,
 • technika wykonywania ruchów.

Badania diagnostyki funkcjonalnej są szczególnie polecane osobom narażonym na upadki, takim jak seniorzy lub osoby mające problemy z błędnikiem, ponieważ pozwala na prostą oraz szybką ocenę ich zdolności do zachowania równowagi.

Nasi lekarze

 

RehabilitacjaTrening motoryczny
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologicznaRehabilitacja stomatologiczna
Rehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjnaRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyTrening personalny
Rehabilitacja
Diagnostyka funkcjonalnaFizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaTrening motoryczny
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna dzieci
Rehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja
OrtopediaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacja
FizjoterapiaRehabilitacja

Powiązane artykuły

Zespół korzeniowy - pani doktor badająca kręgosłup pacjenta.
03.02.2021
Zespół korzeniowy to ucisk na korzenie nerwowe kręgosłupa. Dowiedz się, jak przebiega leczenie tego schorzenia.
Sprawdź
PNF - mężczyzna w trakcie rehabilitacji.
10.01.2021
Metoda PNF to jeden z rodzajów kinezyterapii. Dowiedz się, jak wygląda rehabilitacja metodą PNF.
Sprawdź