Umów wizytę telefonicznie

Ortopedyczna rehabilitacja dzieci i młodzieży to gałąź rehabilitacji medycznej, która zajmuje się korygowaniem wad postawy oraz leczeniem dolegliwości układu ruchu u młodszych pacjentów. Kompleksowa diagnostyka, terapia manualna oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają poprawić postawę oraz wyrobić zdrowe nawyki u dziecka, które zaprocentują jego lepszą kondycją w przyszłości. Do dyspozycji małych pacjentów pozostaje wykwalifikowana i przyjazna kadra specjalistów oraz nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci w placówkach ENEL-SPORT.

Wady postawy u dzieci to powszechny problem, który może skutkować przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Przyczyny tego stanu rzeczy są prozaiczne: długie siedzenie w ławce szkolnej czy przy biurku w domu i dźwiganie ciężkich tornistrów nie sprzyja wyrobieniu zdrowych nawyków.

Najlepszym lekarstwem na zachowanie prawidłowej postawy ciała u dziecka lub nastolatka jest ruch – w tym specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń z użyciem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. Taka rehabilitacja pomoże zapobiec niezdrowym konsekwencjom siedzącego trybu życia u Twoich podopiecznych. Skorzystaj ze specjalistycznej rehabilitacji dzieci w Warszawie lub Łodzi w placówkach ENEL-SPORT. Zaufaj wykwalifikowanej i uśmiechniętej kadrze specjalistów, która codziennie odnosi sukcesy w pracy z małymi pacjentami.

Rehabilitacja dzieci i młodzieży

– kiedy warto pójść do specjalisty?

Na ortopedyczną rehabilitację dla dzieci i młodzieży warto wysłać dziecko, u którego zauważono wady postawy i inne problemy związane z układem ruchu. Sygnałem alarmowym dla rodzica powinny być:

 • tendencje dziecka do przyjmowania złej postawy (np. garbienie się),
 • problemy w pokonywaniu przeszkód (np. krawężników, schodów),
 • częste potykanie się w trakcie chodzenia,
 • problemy z chwytaniem piłki,
 • całkowite unikanie aktywności fizycznej przez dziecko.

Najczęstsze problemy obserwowane u dzieci i młodzieży, które kwalifikują je do rehabilitacji ortopedycznej, to:

 • plecy okrągłe – charakteryzują się pozycją zgarbioną na skutek pogłębienia kifozy piersiowej. Dzieci z tą wadą mają pochyloną głowę, barki wysunięte do przodu oraz przykurczoną klatkę piersiową, co może skutkować bólami pleców oraz problemami z oddychaniem. Zwykle jest to efekt długiego siedzenia przed komputerem;
 • skolioza – to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. O skoliozie świadczą asymetrie ciała dziecka widoczne podczas patrzenia z przodu i z tyłu. Takie wady skutkują deformacją sylwetki dziecka, dlatego wymagają natychmiastowej terapii. Skolioza może być wrodzona lub nabyta;
 • płaskostopie – charakteryzuje się obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy, co oznacza, że stopa jest spłaszczona i niemal w całości przylega do podłoża. Ta wada wynika zwykle ze zbyt dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Może być też konsekwencją nadwagi lub źle dobranego obuwia;
 • koślawość kolan i stóp – objawia się układaniem nóg w kształt litery X, co powoduje niezgrabny i chwiejny, a czasami również bolesny chód. Koślawość można wyleczyć tylko w wieku dziecięcym. Może być skutkiem zbyt szybkiego wzrostu.

Pacjenci, którzy przeszli operację narządów układu ruchu, mogą skorzystać z rehabilitacji pooperacyjnej. W przypadku poważnych problemów z kręgosłupem warto skorzystać ze specjalistycznej rehabilitacji kręgosłupa w placówkach ENEL-SPORT.

Rehabilitacja dzieci Warszawa | Rehabilitacja dzieci Łódź – jak przebiega wizyta?

Dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia w trakcie pierwszej wizyty powinni towarzyszyć rodzice lub opiekunowie. Podczas rehabilitacji dzieci i młodzieży z młodymi pacjentami pracują doświadczeni fizjoterapeuci, którzy w komfortowej atmosferze i przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury pomagają skorygować nieprawidłowości postawy i obudzić w młodych ludziach naturalną potrzebę ruchu.

Aby skorzystać z rehabilitacji dzieci w Łodzi lub Warszawie, nie musisz mieć skierowania od specjalisty. Wizytę rozpoczyna szczegółowy wywiad z dzieckiem i jego opiekunem, mający na celu ocenę stanu i kondycji dziecka. Następnie mały pacjent zostaje poproszony o skorzystanie ze specjalnego sprzętu diagnostycznego ZEBRIS, który umożliwia precyzyjną ocenę sylwetki małego pacjenta. Dlatego na pierwszą wizytę należy zabrać:

 • dowód tożsamości opiekuna i dziecka (legitymacja szkolna lub paszport),
 • posiadaną dokumentację medyczną dziecka,
 • skierowanie od lekarza (jeśli dziecko je posiada),
 • wygodny strój sportowy, który nie krępuje ruchów.

Na końcu lekarz opowiada o swoich zaleceniach – wyjaśnia, jakie ćwiczenia należy wykonywać i jak często to robić, aby możliwie szybko skorygować wybraną wadę postawy.

Dorośli pacjenci, którzy mają problemy z układem ruchu, mogą skorzystać z opieki specjalistów ENEL-SPORT w ramach rehabilitacji ortopedycznej dla dorosłych.

Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci i metody leczenia

W placówkach ENEL-SPORT mali pacjenci mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci, który umożliwia skuteczną pracę nad sylwetką dziecka. Na pełną rehabilitację dzieci lub nastolatków składają się:

 • kompleksowa diagnostyka lekarska i fizjoterapeutyczna – na podstawie wywiadu lekarskiego, diagnostyki komputerowej oraz dotychczasowej dokumentacji medycznej specjalista diagnozuje wadę układu ruchu i zaleca najlepsze metody leczenia;
 • terapia manualna – polega na prawidłowym ucisku wybranych miejsc na ciele dziecka przez doświadczonego fizjoterapeutę z szeroką wiedzą ortopedyczną. Jest to nieinwazyjny sposób na skorygowanie wad oraz usunięcie dolegliwości bólowych;
 • ćwiczenia rehabilitacyjne – zestaw ćwiczeń dobranych do wieku, wzrostu oraz wady postawy dziecka. Mogą być wykonywane samodzielnie lub przy użyciu sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci, m.in. piłek i wałków;
 • wyrobienie zdrowych nawyków u dziecka – to praca, którą mały pacjent musi wykonywać samodzielnie w domu. Specjalista zaleca odpowiednie ćwiczenia i zachowania, a następnie kontroluje postępy dziecka w trakcie kolejnych wizyt.

Nasi lekarze

FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyTrening personalny
RehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna dzieciRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna
RehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologicznaRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna dzieci
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyTrening motoryczny
RehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja pooperacyjna

Powiązaneartykuły

Płaskostopie u dziecka – rehabilitacja
21.01.2020
Czy płaskostopie u dzieci jest niebezpiecznym schorzeniem? Sprawdź, jak je zwalczyć i poprawić komfort życia Twojego dziecka.
Sprawdź
płaskostopie
17.12.2019
Płaskostopie to dość często spotykana deformacja stopy, która polega na obniżeniu się jej wysklepienia lub jego zupełnym zaniku.
Sprawdź

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.