Umów wizytę telefonicznie

Ortopedyczna rehabilitacja dzieci i młodzieży to gałąź rehabilitacji medycznej, która zajmuje się korygowaniem wad postawy oraz leczeniem dolegliwości układu ruchu u młodszych pacjentów. Kompleksowa diagnostyka, terapia manualna oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają poprawić postawę oraz wyrobić zdrowe nawyki u dziecka, które zaprocentują jego lepszą kondycją w przyszłości. Do dyspozycji małych pacjentów pozostaje wykwalifikowana i przyjazna kadra specjalistów oraz nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci w placówkach ENEL-SPORT.

Wady postawy u dzieci to powszechny problem, który może skutkować przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Przyczyny tego stanu rzeczy są prozaiczne: długie siedzenie w ławce szkolnej czy przy biurku w domu i dźwiganie ciężkich tornistrów nie sprzyja wyrobieniu zdrowych nawyków.

Najlepszym lekarstwem na zachowanie prawidłowej postawy ciała u dziecka lub nastolatka jest ruch – w tym specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń z użyciem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. Taka rehabilitacja pomoże zapobiec niezdrowym konsekwencjom siedzącego trybu życia u Twoich podopiecznych. Skorzystaj ze specjalistycznej rehabilitacji dzieci w Warszawie lub Łodzi w placówkach ENEL-SPORT. Zaufaj wykwalifikowanej i uśmiechniętej kadrze specjalistów, która codziennie odnosi sukcesy w pracy z małymi pacjentami.

Rehabilitacja dzieci i młodzieży

– kiedy warto pójść do specjalisty?

Na ortopedyczną rehabilitację dla dzieci i młodzieży warto wysłać dziecko, u którego zauważono wady postawy i inne problemy związane z układem ruchu. Sygnałem alarmowym dla rodzica powinny być:

 • tendencje dziecka do przyjmowania złej postawy (np. garbienie się),
 • problemy w pokonywaniu przeszkód (np. krawężników, schodów),
 • częste potykanie się w trakcie chodzenia,
 • problemy z chwytaniem piłki,
 • całkowite unikanie aktywności fizycznej przez dziecko.

Najczęstsze problemy obserwowane u dzieci i młodzieży, które kwalifikują je do rehabilitacji ortopedycznej, to:

 • plecy okrągłe – charakteryzują się pozycją zgarbioną na skutek pogłębienia kifozy piersiowej. Dzieci z tą wadą mają pochyloną głowę, barki wysunięte do przodu oraz przykurczoną klatkę piersiową, co może skutkować bólami pleców oraz problemami z oddychaniem. Zwykle jest to efekt długiego siedzenia przed komputerem;
 • skolioza – to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. O skoliozie świadczą asymetrie ciała dziecka widoczne podczas patrzenia z przodu i z tyłu. Takie wady skutkują deformacją sylwetki dziecka, dlatego wymagają natychmiastowej terapii. Skolioza może być wrodzona lub nabyta;
 • płaskostopie – charakteryzuje się obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy, co oznacza, że stopa jest spłaszczona i niemal w całości przylega do podłoża. Ta wada wynika zwykle ze zbyt dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Może być też konsekwencją nadwagi lub źle dobranego obuwia;
 • koślawość kolan i stóp – objawia się układaniem nóg w kształt litery X, co powoduje niezgrabny i chwiejny, a czasami również bolesny chód. Koślawość można wyleczyć tylko w wieku dziecięcym. Może być skutkiem zbyt szybkiego wzrostu.

Pacjenci, którzy przeszli operację narządów układu ruchu, mogą skorzystać z rehabilitacji pooperacyjnej. W przypadku poważnych problemów z kręgosłupem warto skorzystać ze specjalistycznej rehabilitacji kręgosłupa w placówkach ENEL-SPORT.

Rehabilitacja dzieci Warszawa | Rehabilitacja dzieci Łódź – jak przebiega wizyta?

Dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia w trakcie pierwszej wizyty powinni towarzyszyć rodzice lub opiekunowie. Podczas rehabilitacji dzieci i młodzieży z młodymi pacjentami pracują doświadczeni fizjoterapeuci, którzy w komfortowej atmosferze i przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury pomagają skorygować nieprawidłowości postawy i obudzić w młodych ludziach naturalną potrzebę ruchu.

Aby skorzystać z rehabilitacji dzieci w Łodzi lub Warszawie, nie musisz mieć skierowania od specjalisty. Wizytę rozpoczyna szczegółowy wywiad z dzieckiem i jego opiekunem, mający na celu ocenę stanu i kondycji dziecka. Następnie mały pacjent zostaje poproszony o skorzystanie ze specjalnego sprzętu diagnostycznego ZEBRIS, który umożliwia precyzyjną ocenę sylwetki małego pacjenta. Dlatego na pierwszą wizytę należy zabrać:

 • dowód tożsamości opiekuna i dziecka (legitymacja szkolna lub paszport),
 • posiadaną dokumentację medyczną dziecka,
 • skierowanie od lekarza (jeśli dziecko je posiada),
 • wygodny strój sportowy, który nie krępuje ruchów.

Na końcu lekarz opowiada o swoich zaleceniach – wyjaśnia, jakie ćwiczenia należy wykonywać i jak często to robić, aby możliwie szybko skorygować wybraną wadę postawy.

Dorośli pacjenci, którzy mają problemy z układem ruchu, mogą skorzystać z opieki specjalistów ENEL-SPORT w ramach rehabilitacji ortopedycznej dla dorosłych.

Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci i metody leczenia

W placówkach ENEL-SPORT mali pacjenci mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci, który umożliwia skuteczną pracę nad sylwetką dziecka. Na pełną rehabilitację dzieci lub nastolatków składają się:

 • kompleksowa diagnostyka lekarska i fizjoterapeutyczna – na podstawie wywiadu lekarskiego, diagnostyki komputerowej oraz dotychczasowej dokumentacji medycznej specjalista diagnozuje wadę układu ruchu i zaleca najlepsze metody leczenia;
 • terapia manualna – polega na prawidłowym ucisku wybranych miejsc na ciele dziecka przez doświadczonego fizjoterapeutę z szeroką wiedzą ortopedyczną. Jest to nieinwazyjny sposób na skorygowanie wad oraz usunięcie dolegliwości bólowych;
 • ćwiczenia rehabilitacyjne – zestaw ćwiczeń dobranych do wieku, wzrostu oraz wady postawy dziecka. Mogą być wykonywane samodzielnie lub przy użyciu sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci, m.in. piłek i wałków;
 • wyrobienie zdrowych nawyków u dziecka – to praca, którą mały pacjent musi wykonywać samodzielnie w domu. Specjalista zaleca odpowiednie ćwiczenia i zachowania, a następnie kontroluje postępy dziecka w trakcie kolejnych wizyt.

Nasi lekarze

FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologicznaRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja stomatologiczna

Powiązaneartykuły

Metoda Halliwick - dwóch uśmiechniętych chłopców w basenie.
30.08.2021
Metoda Halliwick to rodzaj terapii prowadzonej w wodzie. Dowiedz się, jak wygląda i czy jest skuteczna.
Sprawdź
Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne - dziewczynka w trakcie ćwiczeń z piłką.
05.07.2021
Metoda Weroniki Sherborne ma na celu wspieranie terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju. Dowiedz się więcej o tej metodzie terapii.
Sprawdź

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.