Umów wizytę telefonicznie

Uprawiasz sport amatorski lub jesteś zawodowcem? A może Twoje dziecko chodzi do klasy sportowej lub na dodatkowe zajęcia w lokalnej drużynie? Upewnij się, że uprawianie sportu nie stanowi ryzyka ani dla Ciebie, ani dla Twojego dziecka. Wykonaj komplet badań medycyny sportowej.

Medycyna sportowa to dziedzina, która zajmuje się stanem zdrowia osób aktywnych fizycznie: profesjonalnych sportowców oraz amatorów. Pacjenci korzystają z osiągnięć medycyny sportowej, gdy potrzebują diagnozy, leczenia lub/i rehabilitacji w sytuacji zaburzeń ruchu, kontuzji i chorób wynikających z uprawiania sportu. Na konsultację warto wybrać się również wtedy, gdy potrzeba rzetelnego poradnictwa w zakresie żywienia, suplementacji czy zapobiegania kontuzjom.

Medycyna sportowa ma duży wpływ na planowanie treningów. Ze względu na szczegółowe rozpoznanie biomechaniki i fizjologii ruchu oraz umiejętne łączenie dyscyplin lekarskich specjaliści medycyny sportowej mają czynny wkład w przygotowanie sportowca do zawodów oraz sprawnej rekonwalescencji po urazie czy po kontuzji.

Medycyna sportowa to także niezbędne orzecznictwo sportowe np. w zakresie zdolności do uprawiania danej dyscypliny sportowej, tak przez początkującego sportowca, jak i sportowca po kontuzji czy urazie, których doświadczył w trakcie treningu. Medycyna sportowa popularyzuje również aktywność ruchową w kluczowych dla zdrowia aspektach, w tym w zakresie tworzenia planów treningowych, żywieniu sportowca czy wykrywania i zwalczania dopingu.

Medycyna sportowa Warszawa

– kiedy zgłosić się do lekarza?

Celem lekarza specjalisty medycyny sportowej jest działanie razem z pacjentem sportowcem, a często także z trenerem, w celu poprawy stanu zdrowia.

Najbardziej skorzystają z usług medycyny sportowej:

 • sportowcy zawodowi – gdy potrzebują niezbędnych zaświadczeń dotyczących aktualnego stanu zdrowia, a w szczególności zdolności do wykonywania danej dyscypliny sportowej, np. po kontuzji podczas treningu, a także gdy potrzebują zespołu interdyscyplinarnego, aby osiągać swoje cele zawodowe;
 • sportowcy zawodowi i amatorzy – gdy nie mogą pozwolić sobie na długą przerwę w treningach lub gdy obawiają się eliminacji z uprawiania danej dyscypliny np. z powodu choroby i nieprawidłowości po przebyciu choroby;
 • osoby stale aktywne – gdy ćwiczą intensywnie (przynajmniej 3 razy w tygodniu), ale na własny użytek i chcą monitorować stan swojego zdrowia. Także wtedy, gdy zależy im na szybkim powrocie do formy, np. po kontuzji lub gdy przygotowują się do wymagających, choć amatorskich, zawodów sportowych;
 • rodzice i opiekunowie młodych sportowców – gdy potrzebują rzetelnej informacji w zakresie zdrowia i rozwoju młodego organizmu sportowca;
 • osoby, które planują rozpocząć sportowy styl życia – gdy chcą poznać możliwości fizyczne swojego organizmu, aby uprawiać sport bezpiecznie i bez narażania zdrowia i życia. Będzie to też korzystne dla osób chorych na cukrzycę, z zaburzeniami lipidowymi, chorych na astmę, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca;
 • osoby, które potrzebują rzetelnej diagnozy – w zakresie bólów kręgosłupa, kolan lub/i rehabilitacji oraz rekonwalescencji po operacjach czy zabiegach.

Lekarz medycyny sportowej powinien być też lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku osób stale aktywnych fizycznie i sportowo.

Medycyna sportowa – jak przebiega wizyta?

 

Konsultacje specjalistyczne z lekarzem medycyny sportowej to przede wszystkim wyczerpujący wywiad. Lekarz zadaje liczne pytania, aby poznać styl życia, w tym styl uprawiania dyscypliny sportowej pacjenta.

Kieruje również na niezbędne badania wydolnościowe i ogólne badania lekarskie. Opiniuje zdolność do uprawiania określonej dyscypliny sportowej i – jeśli wyniki będą wskazywać na niewydolność w jakimś obszarze – może to być negatywna ocena.

W przypadku kwalifikowania sportowca na zawodnika wykonuje się badania wstępne:

 • badanie EKG,
 • badanie ogólne moczu,
 • badanie OB,
 • morfologię ogólną,
 • stężenie glukozy,
 • pomiary antropometryczne (pomiar tkanki tłuszczowej),
 • badanie ortopedyczne,

A następnie kieruje na badania cykliczne: co 6 miesięcy, co 12 miesięcy i co 2 lata.

Medycyna sportowa Warszawa – co po wizycie?

 

Po każdej kontuzji lub urazie nabytym podczas treningów medycyna sportowa zaleca wykonanie badań kontrolnych, aby stwierdzić, czy zawodnik może angażować się nadal – bez narażania zdrowia i życia – w daną dziedzinę sportu.

Medycyna sportowa Łódź – współpraca ze specjalistami innych dziedzin

 

Lekarz medycyny sportowej współpracuje ze specjalistami innych dziedzin: rehabilitant, psycholog, chirurg, także z trenerami i dietetykami. Specjalizacja lekarza medycyny sportowej jest interdyscyplinarna, a dzięki temu tak cenna dla zawodowych sportowców i osób, które prowadzą aktywny/sportowy styl życia.

Nasi lekarze

Chirurgia ortopedycznaMedycyna sportowaOrtopedia sportowaOrzecznictwo sportowe

Powiązane artykuły

Uzależnienie od sportu - zmęczona kobieta odpoczywająca po biegu.
05.09.2021
Uzależnienie od sportu, podobnie jak od innych aktywności czy używek, jest całkowicie możliwe. Dowiedz się, jak je rozpoznać i leczyć.
Sprawdź
Shin splints - biegaczka trzymająca się za bolącą piszczel.
26.08.2020
Shinsplints to ból podudzia, dotykający głównie osób intensywnie uprawiających sport. Dowiedz się, co może się kryć za bólem piszczeli podczas biegania.
Sprawdź

Formularz kontaktowy

 

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.