Umów wizytę telefonicznie

Pracownik biurowy spędza wiele godzin z ręką na klawiaturze. Okazuje się, że taka pozycja może prowadzić do przewlekłej dolegliwości – zespołu cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna. Jest najczęstszą przyczyną operacji ręki na świecie – ocenia dr Paweł Nowicki z CM ENEL-MED, specjalizujący się w operacyjnym leczeniu tego schorzenia. Na zespół cieśni nadgarstka są szczególnie narażone osoby przeciążające ręce – nie tylko intensywną pracą fizyczną, lecz także wielogodzinną pracą w biurze.

Cieśń nadgarstka – przyczyny

Wskutek nadmiernych ruchów ręki przy przeciążeniu pracą dochodzi do intensywnego tarcia, drażnienia i pogrubienia ścięgien oraz więzadła poprzecznego, które zarasta do wnętrza i zmniejsza średnicę kanału nadgarstka. W ten sposób zwiększa się w nim ciśnienie, a tętnice odżywiające nerw pośrodkowy są uciskane. Powstaje niedokrwienie powoli niszczące nerw, który podobnie jak roślina pozbawiona wody, zaczyna usychać. Jeśli nie przerwiemy tego procesu – obumrze.

Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka mogą być także stany, w których częstym zjawiskiem jest zatrzymanie wody w organizmie prowadzące do obrzęków, takie jak ciąża, menopauza, zaburzenia hormonów tarczycy, zapalenie stawów albo cukrzyca.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Wśród objawów zespołu cieśni nadgarstka, które powinny Cię skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, znajduje się:

  • nieprzyjemne mrowienie budzące nas w nocy,
  • drętwienie palców podczas prowadzenia samochodu lub roweru,
  • utrata zręczności ręki,
  • bezwiedne upuszczanie przedmiotów.

Zespół cieśni nadgarstka – jak zapobiegać?

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciążania nadgarstka. Pracownicy biurowi powinni korzystać z ergonomicznej klawiatury umożliwiającej pisanie bez odchylania nadgarstków na boki. Dobrze też podpierać nadgarstek na wygodnej podkładce, tak by utrzymywać jego neutralną prostą pozycję. Ważna jest również wygodna myszka komputerowa, odpowiednio dopasowane biurko i regulowane, najlepiej obrotowe krzesło.

Duże znaczenie mają przerwy w pisaniu na rozluźnienie i odpoczynek rąk. Wykonuj ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka rozciągające mięśnie przedramion i rąk:

  • zginanie i prostowanie nadgarstka drugą ręką,
  • krążenie zwisającymi swobodnie nadgarstkami,
  • ruchy strzepywania palców,
  • rozstawianie i złączanie palców,
  • naprzemienne otwieranie i ściskanie ręki w pięść.

W profilaktyce ważnym elementem jest utrzymywanie ogólnej dobrej kondycji całego organizmu (aktywność fizyczna, odpowiednia waga ciała, rzucenie palenia, zdrowe odżywianie), regulacja glikemii w cukrzycy oraz rehabilitacja przeciążonego pracą siedzącą kręgosłupa szyjnego.

Zespół cieśni nadgarstka – jak leczyć?

Przy krótko trwających dolegliwościach nadgarstka wywołanych jednorazowym przeciążeniem skuteczny może okazać się odpoczynek ręki i fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. To może wystarczyć, szczególnie przy objawach związanych z obrzękiem ścięgien po chwilowym przeforsowaniu ręki. Jeśli natomiast objawy zespołu cieśni nadgarstka trwają dłużej i nie ustępują, wówczas jedynym rozsądnym postępowaniem jest operacja otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Zwlekanie z decyzją naraża nerw na trwałe uszkodzenie i brak możliwości wyleczenia.

Operację można wykonać metodą otwartą i endoskopową. W obydwu chodzi o przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka i otwarcie kanału od góry. – Obie metody dają podobne rezultaty. Jednak w metodzie endoskopowej unikamy niepotrzebnego uszkadzania struktur nadgarstka. Bardziej komfortowy jest też okres pooperacyjny z uwagi na mniejszą bliznę, wykonaną poza miejscem narażonym na codzienne drażnienie. Cała operacja trwa krócej, a rana szybciej się goi. Zabieg, który trwa kilka minut, wykonuje się w znieczuleniu miejsca cięcia lub całej ręki, ale na życzenie pacjenta może to być krótkotrwałe uśpienie bez narkozy. To precyzyjna operacja na nerwie, która wymaga dużej staranności i uwagi – tłumaczy dr Paweł Nowicki z CM ENEL-MED