Badanie USG stawu łokciowego
Staw łokciowy (łac. articulatio cubiti) potocznie zwany łokciem łączy ramię z przedramieniem. Z uwagi na skomplikowaną budowę jest narażony na różne przeciążenia i urazy. Odczuwasz ból w obrębie stawu, zmagasz z się jego ograniczoną ruchomością lub obrzękiem? Udaj się do ortopedy, który dzięki odpowiednim metodom diagnostycznym rozpozna przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. Badaniu USG stawu łokciowego możesz się poddać m.in.: w naszej Klinice Ortopedii, Rehabilitacji i Medycyny Sportowej enel-sport.
Co to jest USG stawu łokciowego? Precyzyjne badanie obrazowe łokcia
USG stawu łokciowego to nieinwazyjne i bezpieczne badanie, które obrazuje stan tkanek miękkich, czyli mięśni, więzadeł, chrząstek, ścięgien, błony maziowej oraz kaletek. Ultrasonografia wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych, dzięki którym uwidacznia również przebieg nerwów w obrębie stawu łokciowego. To podstawowe badanie obrazowe trwa maksymalnie kilkanaście minut, jest nieszkodliwe i może być wielokrotnie powtarzane, również u kobiet w ciąży.
Jak przebiega badanie USG stawu łokciowego? Bezbolesne i nieinwazyjne
USG stawu łokciowego jest przeprowadzane z użyciem nowoczesnej aparatury ultrasonograficznej. Badanie wykonuje radiolog lub lekarz ortopeda. Specjalista przykłada do okolicy stawu łokciowego głowicę aparatu USG pokrytą specjalnym żelem, a następnie obserwuje struktury anatomiczne uwidaczniające się na ekranie monitora (w czasie rzeczywistym). W trakcie badania pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Wyniki badania są dostępne do wglądu od razu po poddaniu się tej metodzie diagnostycznej. Warto wspomnieć, że jedynym przeciwwskazaniem do wykonania USG łokcia są świeże, otwarte rany w badanym obszarze.
Wskazania do wykonania badania USG struktur stawu łokciowego
Jakie są wskazania do USG stawu łokciowego? Badanie należy wykonać w przypadku objawów takich jak np.:
- ból w okolicy łokcia,
- utrata siły mięśni,
- ograniczona ruchomość stawu,
- przykurcze mięśniowe,
- stłuczenia,
- niekiedy złamania.
Warto poddać się ultrasonografii w przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu związanego ze stawem łokciowym. Doświadczony diagnosta dokona odpowiedniego rozpoznania i udzieli Ci pomocy, umożliwiając szybki powrót do sprawności.
Co można wykryć za pomocą USG stawu łokciowego? Precyzyjne określenie charakteru problemów zdrowotnych
Jakie stany patologiczne może wykryć specjalista dzięki precyzyjnemu USG stawu łokciowego? Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć wiele urazów i schorzeń, takich jak np.:
- torbiele i guzy,
- zespół kanału nerwu łokciowego,
- zapalenie kaletki wyrostka łokciowego,
- zapalenie kaletki promieniowo-dwugłowej,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- obecność wolnych ciał w jamie stawu łokciowego,
- tzw. łokieć tenisisty (entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej),
- tzw. łokieć golfisty (entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej).
Jak widać, badanie USG łokcia pozwala wykryć wiele zmian patologicznych. To wysoce czuła metoda rozpoznawania zmian zwyrodnieniowych, uszkodzeń mechanicznych i wszelkich nieprawidłowości w obrębie stawu łokciowego.