Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Czasem bywa tak dokuczliwy, że popularne i zalecane przez lekarzy ćwiczenia na kręgosłup okazują się nieskuteczne. Bólu kręgosłupa nie należy lekceważyć. Aby poznać jego przyczynę, warto wybrać się do specjalisty, wykonać odpowiednie badania i wykluczyć inne schorzenia, które mogą być przyczyną problemów z kręgosłupem.
Kręgosłup to główna podpora naszego ciała, zbudowana z 26 kości i 33–34 kręgów. Ich pierścienie stanowią obudowę rdzenia kręgowego. Ponadto kręgosłup to stelaż dla mięśni i kości. Dzieli się na pięć odcinków: szyjny (7 kręgów), piersiowy (12 kręgów), lędźwiowy (5 kręgów), krzyżowy (5 zrośniętych kręgów krzyżowych) i ogonowy – guziczny (5 zrośniętych kręgów guzicznych). Swoim wyglądem kręgosłup przypomina literę „S” – nie jest więc linią prostą, dzięki czemu zapewnia odpowiednią postawę i amortyzację w trakcie ruchu. Jego naturalne skrzywienia (lordozy szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa) mogą się pogłębić i w następstwie zmian przyjąć formę patologii, która wymaga leczenia.
Kręgosłup – kiedy zgłosić się do lekarza?
Ból kręgosłupa, który trwa dłużej niż tydzień, może zaniepokoić. Jeśli nie jest skutkiem urazu, a ból co jakiś czas powraca, warto zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie tak, aby załagodzić przebieg dolegliwości i zahamować ich rozwój.
Wskazaniem do wizyty u ortopedy są także:
- bóle i zawroty głowy, które mogą być skutkiem nieprawidłowej pozycji głowy względem monitora, co generuje zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa,
- bóle w klatce piersiowej, które mogą wskazywać na przeciążenia odcinka piersiowego kręgosłupa,
- przewlekłe zaparcia, które mogą sugerować przeciążenie części lędźwiowej kręgosłupa,
- bóle kręgosłupa innego rodzaju, które mogą być skutkiem braku ruchu, chodzenia na wysokich obcasach czy przeciążeń związanych z pracą przy biurku.
Kręgosłup – jak przebiega wizyta?
Ponieważ dolegliwości bólowe kręgosłupa bywają zróżnicowane, lekarz będzie chciał dowiedzieć się o bólu jak najwięcej, aby zastosować odpowiednie leczenie. Dlatego podczas pierwszej wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad, ustali wcześniejsze choroby i urazy oraz to, kiedy pojawił się ból kręgosłupa, jak bardzo jest nasilony i w jakim stopniu wpływa na Twoją codzienność. Jeśli masz zdjęcia rentgenowskie i opisy przebytych schorzeń, warto je zabrać ze sobą – uzyskana w ten sposób wiedza będzie dla specjalisty podstawą do wstępnej diagnozy.
Aby uzyskać dokładny obraz schorzenia, wiedzę na temat struktury kości i tkanek, lekarz może zlecić wykonanie zdjęć RTG, USG czy rezonansu magnetycznego. W badaniu kręgosłupa pomocna jest również tomografia komputerowa. Na tej podstawie pacjent jest kwalifikowany do dalszego leczenia.
Kręgosłup – jakie choroby diagnozuje specjalista?
Ortopeda diagnozuje i leczy m.in.:
- ból kręgosłupa,
- wady postawy,
- zwyrodnienie kręgosłupa,
- urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego,
- dyskopatię szyjną,
- dyskopatię lędźwiową,
- rwę kulszową,
- lumbago
Kręgosłup – metody leczenia
Od rodzaju bólu kręgosłupa, zwyrodnienia czy urazu będzie zależeć metoda leczenia. Aby złagodzić ból, ortopeda może zdecydować o terapii farmakologicznej, o unieruchomieniu odcinka kręgosłupa bądź – jeśli to konieczne – o zabiegu chirurgicznym. Do najtrudniejszych problemów chirurgii urazowej należą urazy kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Pomocna może się okazać także rehabilitacja kręgosłupa i fizjoterapia.
Metody postępowania w przypadku urazów i bólu kręgosłupa w Enel-Sport obejmują:
- leczenie farmakologiczne,
- rehabilitację,
- leczenie neurochirurgiczne.