Umów wizytę telefonicznie

Na czym polega uszkodzenie Bankarta i jakie są jego objawy?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 06.11.2020

Uszkodzenie Bankarta to uraz przyczepu obrąbka stawu barkowego w przedniej części panewki. Najczęściej dochodzi do niego na skutek przedniego zwichnięcia stawu barkowego lub tzw. złamania Bankarta, czyli złamania przedniego brzegu panewki.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega uszkodzenie Bankarta,
  • jak objawia się uszkodzenie typu Bankarta,
  • w jaki sposób się je leczy i rehabilituje.

Obrąbek stawowy w stawie barkowym to zbudowany z tkanki włóknistej pierścień przyczepiony do brzegu panewki. Jego głównym zadaniem jest zwiększanie rozmiaru i głębokości jamy stawowej, co poprawia stabilność całego stawu barkowego. Jednocześnie, stanowi on miejsce przyczepu torebki stawowej, więzadeł obrąbkowo-ramiennych oraz mięśnia dwugłowego ramienia.

Zarówno ze względu na swoją budowę, położenie, jak i pełnione funkcje, obrąbek stawowy barku jest narażony na różnego rodzaju urazy. Jednym z najczęstszych jest uszkodzenie typu Bankarta.

Uszkodzenie Bankarta – co to jest?

Uszkodzenie Bankarta to uraz przyczepu obrąbka stawu barkowego w przedniej części panewki stawowej. Najczęściej jest to efekt zwichnięcia przedniego barku, ale niekiedy diagnozuje się również złamanie Bankarta, czyli uszkodzenie kostne (złamanie brzegu panewki).

W jakich sytuacjach może dojść do uszkodzenia typu Bankarta? Zazwyczaj jest to efekt nieszczęśliwych wypadków, kończących się upadkiem na bark albo jego silnym stłuczeniem (np. poślizgnięcie i przewrócenie się na oblodzonym chodniku). Na jego występowanie narażone są też osoby wykonujące niektóre zawody, wymagające długotrwałego podnoszenia i opuszczania rąk albo łapania ciężkich przedmiotów (malarze, budowlańcy).

Uszkodzenie typu Bankarta – objawy

Uszkodzenie Bankarta objawia się przede wszystkim bólem w obrębie barku, nasilającym się podczas ruchów kończyną w górę i za tułowiem. Towarzyszyć mu może niestabilność barku, głośne trzaśnięcia i chrupnięcia podczas ruchu, a także zwiększona tkliwość w przedniej części stawu barkowego.

Uszkodzenie Bankarta – rehabilitacja i leczenie

Uszkodzenie typu Bankarta wymaga specjalistycznej diagnostyki – do rozpoznania tego urazu potrzeba najczęściej badania USG, czasem również RTG (w przypadku podejrzenia uszkodzeń kostnych), rezonansu magnetycznego i/lub tomografii komputerowej.

Niestety w zdecydowanej większości przypadków leczenie zachowawcze uszkodzenia Bankarta nie przynosi oczekiwanych rezultatów, więc wskazane jest wykonanie operacji. Celem zabiegu jest ponowne umocowanie obrąbka panewki w jego prawidłowym położeniu. Zależnie od stopnia uszkodzenia, rodzaju urazu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta, operacja może być przeprowadzona metodą artroskopii lub z chirurgicznym otwarciem stawu.

Po zabiegu staw barkowy unieruchamiany jest ortezą, którą nosi się od 2 do 6 tygodni, zdejmując tylko na czas rehabilitacji. Początkowo obejmuje ona ćwiczenia bierne mięśni barku oraz ćwiczenia wzmacniające i mobilizujące mięśnie łopatki, nadgarstków oraz palców. Z czasem ćwiczy się z coraz większym obciążeniem, a także włącza odpowiednie zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię, elektrostymulację czy pole magnetyczne. Z reguły po 12 tygodniach pacjent może już prowadzić samochód i wykonywać większość czynności dnia codziennego. Powrót do uprawnia sportu jest zazwyczaj możliwy po około 6 miesiącach.