Ortopedia-kolano
Staw kolanowy to jeden z najbardziej złożonych stawów człowieka, który odpowiada za utrzymanie ciężaru całego ciała. Jest miejscem połączenia dwóch największych kości człowieka – piszczelowej i udowej – oraz rzepki, co tworzy staw udowo-piszczelowy i staw udowo-rzepkowy. Z uwagi na swoją budowę oraz funkcję kolano jest najbardziej narażone na przeciążenia i urazy. Praca fizyczna, otyłość, kontuzjogenne sporty czy dźwiganie ciężarów to najczęstsze przyczyny schorzeń kolan.
Kolano zapewnia nam stabilność i odpowiednią pracę kończyn dolnych. Umożliwia zginanie i prostowanie podudzia oraz ruchy rotacyjne w zgięciu. Dzięki dwóm łącznotkankowym łąkotkom dopasowuje do siebie powierzchnie stawowe w trakcie ruchów. Swoją wytrzymałość staw kolanowy zawdzięcza mięśniowi czworogłowemu, który pełni rolę stabilizatora stawu. Kolano stabilizują ponadto i wzmacniają więzadła: zewnętrzne (znajdujące się poza jamą stawową więzadło przyśrodkowe i poboczne lub piszczelowe i strzałkowe) oraz wewnętrzne (znajdujące się wewnątrz jamy stawowej krzyżowe tylne i krzyżowe przednie).
Staw kolanowy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Staw kolanowy jest aparatem bardzo wrażliwym – łatwo ulega przeciążeniom i kontuzjom. Podczas zeskoku, chodzenia, jazdy na rolkach czy gry w piłkę może dojść do upadku, którego skutkiem będzie skręcenie lub stłuczenie kolana. Towarzyszący temu zwykle silny ból to pierwsze wskazanie do wizyty u ortopedy.
Należy pamiętać, że otyłość, dźwiganie ciężarów czy długotrwałe utrzymywanie kolan w pozycji zgiętej sprzyja przeciążeniom kolan. Sygnałem ostrzegawczym może być wówczas ból w kolanie lub kolan podczas chodzenia po schodach.
Poza bólem, wskazaniem do wizyty u ortopedy jest:
- obrzęk kolana,
- ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym,
- uczucie niestabilności kolan,
- gorączka, która może wskazywać na toczący się w kolanie stan zapalny.
Staw kolanowy – jak przebiega wizyta?
Konsultacja u ortopedy rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Dobrze jest poinformować lekarza, od kiedy dokucza ból w kolanie, w jakich sytuacjach się nasila, kiedy utrudnia codzienne funkcjonowanie, a kiedy doznajesz ulgi. Należy też przygotować listę stosowanych dotychczas leków.
Żadnych dolegliwości czy zmian związanych z kolanem nie należy ignorować. Nieleczone urazy kolan i stany zapalne mogą prowadzić do trwałych zmian.
W diagnostyce schorzeń stawu kolanowego największą wartość mają badania obrazowe, takie jak:
- RTG,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- artroskopia
Staw kolanowy – jakie choroby diagnozuje specjalista?
Schorzenia stawu kolanowego mogą być wrodzone lub nabyte, a do najczęstszych wad należą koślawość kolan oraz szpotawość – tzw. „kolana ułańskie”.
Najczęstsze urazy kolan to:
- zwichnięcie stawu kolanowego,
- złamanie rzepki,
- złamanie śródstawowe kości w stawie,
- pęknięcie łąkotek,
- uszkodzenia więzadeł wskutek skręceń – często ulegają samowyleczeniu, jednak skutkiem urazu może być niestabilność kolan, zaburzenie wzorca chodu lub zwyrodnienie stawów kolanowych.
Staw kolanowy – metody leczenia
Leczenie ortopedyczne stawu kolanowego w Enel-Sport obejmuje metody:
- nieoperacyjne:
- farmakoterapię,
- iniekcje dostawowe pod kontrolą USG,
- rehabilitację,
- leczenie operacyjne:
- artroskopia kolana,
- endoprotezoplastyka stawu kolanowego.
Większość schorzeń kolan nie wymaga leczenia chirurgicznego – wystarczy współpraca ortopedy z zespołem fizjoterapeutów. Operacyjnie leczone są najpoważniejsze urazy kolana i każda tego typu terapia stawu kolanowego powinna być zakończona rehabilitacją.