Endokrynolog dziecięcy
Zaburzenia wydzielania hormonów występują u osób w każdym wieku, także u najmłodszych. Nieleczone mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia i rozwój dziecka. Diagnostyką nieprawidłowości w obrębie gruczołów wydzielania wewnętrznego i problemów metabolicznych, a także ich leczeniem zajmuje się endokrynolog dziecięcy. Do lekarza tej specjalizacji warto udać się z dzieckiem lub nastolatkiem, który nie ukończył jeszcze 18 lat.
Endokrynologia dziecięca – czym zajmuje się ten dział medycyny?
Układ hormonalny (dokrewny) reguluje praktycznie wszystkie funkcje życiowe organizmu. W jego skład wchodzą gruczoły takie jak tarczyca, przytarczyce, nadnercza, przysadka i gonady (jądra, jajniki). Hormony przez nie wydzielane odpowiadają m.in. za rozwój, wzrost, dojrzewanie, rozmnażanie, utrzymanie homeostazy i prawidłowy metabolizm organizmu.
Profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób w obrębie układu dokrewnego leżą w zakresie specjalizacji medycznej określanej jako endokrynologia. Jeśli nieprawidłowości dotyczą wieku dziecięcego (od pierwszego dnia życia do osiągnięcia pełnoletności), warto udać się do poradni endokrynologicznej dla dzieci.
W jakim zakresie może pomóc dobry endokrynolog dziecięcy?
Lekarzem, który posiada specjalizację z zakresu tej dyscypliny jest endokrynolog dziecięcy. Ze względu na wiek Pacjentów lekarz taki często ściśle współpracuje ze specjalistami z innych dziedzin, np. z pediatrą, onkologiem, chirurgiem, diabetologiem, czy psychiatrą.
Do zadań endokrynologa należy zapewnienie dziecku kompleksowej opieki, co należy rozumieć poprzez:
- profilaktykę – udzielanie rad, szczegółowych informacji, instruowanie dzieci oraz ich opiekunów;
- zajmowanie się diagnostyką – zlecanie adekwatnych badań, które pozwalają na rozpoznanie charakteru i przyczyny nieprawidłowości;
- leczenie – przepisywanie odpowiednich leków, ewentualne kierowanie do innych specjalistów;
- odpowiedzialność za monitoring przebiegu chorób u dzieci – leczenie chorób endokrynologicznych często jest długotrwałe i wymaga pozostawania pod stałą kontrolą lekarza.
Jakie nieprawidłowości są najczęściej diagnozowane i wymagają leczenia?
Schorzenia układu dokrewnego, jakie może zdiagnozować lekarz endokrynolog dziecięcy to m.in.:
- nadczynność i niedoczynność tarczycy lub przytarczyc,
- guzy, zmiany guzkowe w tarczycy,
- powiększenie tarczycy,
- choroba Cushinga,
- choroba Addisona,
- choroba Hashimoto,
- niedobór lub nadmiar wzrostu,
- przedwczesne lub opóźnione pokwitanie.
Jak przebiega wizyta u lekarza tej specjalizacji?
Kluczowym elementem konsultacji jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z dzieckiem i jego opiekunem. Specjalista zapyta m.in. o charakter objawów, przebyte choroby i przyjmowane leki. Na podstawie zgłaszanych objawów endokrynolog najprawdopodobniej zaleci wykonanie badań i ustalenie kolejnej wizyty po otrzymaniu wyników.
Wczesne wykrycie zaburzeń gospodarki hormonalnej jest szczególnie istotne dla rozwoju dzieci. Wiele schorzeń można skutecznie leczyć dzięki farmakologii i stałej kontroli endokrynologa dziecięcego.