Umów wizytę telefonicznie

Ból – uporczywy i nawracający, który trwa od 3 miesięcy i wymaga regularnej terapii przeciwbólowej nazywamy bólem przewlekłym. Towarzyszą mu często objawy somatyczne dodatkowo wpływające na obniżenie jakości naszego życia. Poznaj metody zwalczania bólu przewlekłego, takie jak kriolezja i termolezja.

Czym jest ból

Godzina bólu jest równie długa jak dzień przyjemności, stwierdził niegdyś Hipokrates. Zwykle jednak bagatelizujemy sygnały ostrzegawcze ze strony naszego ciała. Z badania „Dolegliwości układu ruchu”*, wynika, że 75% Polaków od czasu do czasu odczuwa ból mięśni, kości lub stawów. Ból wynikający np. z syndromu łokcia tenisisty czy golfisty, zespołu cieśni nadgarstka lub zespołu bolesnego barku jest przykry i nasila się przy wykonywaniu codziennych czynności. Na uciążliwy i przewlekły ból skarżą się także pacjenci cierpiący na zwyrodnienia dysków, stawów międzykręgowych czy więzadeł.
Wskazaniem do wykonania neurolezji, czyli wymrażania (kriolezja), lub termokoagulacji, czyli ścięcia się białka w wyniku działania wysokiej temperatury (termolezja), są:
• przewlekłe dolegliwości bólowe,
• przypadki słabo reagujące na leczenie farmakologiczne czy rehabilitacyjne, w których nie ma wskazań lub są przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. Destrukcja struktur obwodowego układu nerwowego przy pomocy temperatury pozwala uniknąć agresywniejszych metod leczenia chirurgicznego.

Kriolezja – sprzymierzeniec w walce z bólem

W nierównej walce z bólem może pomóc nam współczesna medycyna. Dzięki nowoczesnym, minimalnie inwazyjnym metodom możliwa jest znaczna redukcja lub nawet całkowite zniesienie dolegliwości bólowych, których nie dało się wyleczyć innymi metodami.
Kriolezja, czyli wymrażanie nerwów czuciowych, jest funkcjonalnym odpowiednikiem blokad nerwowych, pozbawionym jednak działania ubocznego i ogólnoustrojowego. Czynnikiem działającym na unerwienie czuciowe jest bowiem niska temperatura. – Kriosonda z końcówką o temperaturze sięgającej -89°C zostaje wprowadzona przez skórę w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą RTG lub USG do precyzyjnie zlokalizowanego wcześniej nerwu docelowego. Poprzez niszczenie substancji przewodzącej dochodzi do przerwania przewodnictwa nerwu na niewielkiej długości, co wywołuje długoterminowy efekt przeciwbólowy, utrzymuje się on nawet do 2 lat. Jednorazowo można zablokować kilka nerwów lub punktów – tłumaczy dr Adrian Rymarczyk, ortopeda i traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Kriolezja – zalety i wskazania

Zaletą metody jest brak powikłań czy jakichkolwiek skutków ubocznych, w tym zaburzeń motoryki. Zabieg trwa od 30 do 60 minut, a po krótkiej obserwacji pacjent może wrócić do codziennych czynności.
Kriolezja jest elementem złożonego procesu leczenia. Poprzez zlikwidowanie objawów przyczynia się do lepszych efektów leczenia przyczynowego. Zniesienie bólu przewlekłego to nie tylko natychmiastowa poprawa jakości życia pacjenta, lecz także czynnik wspomagający rehabilitację. Pozwala bowiem na lepszą współpracę z pacjentem, a tym samym na szybsze i dłużej utrzymujące się efekty ćwiczeń.

Termolezja – z prądem za pan brat

Termolezja to metoda leczenia bólu za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości fal radiowych. Jej celem jest uszkodzenie patologicznych struktur nerwowych poprzez kontrolowane działanie wysokiej temperatury.
Ten zabieg również jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą RTG lekarz operator wkłuwa specjalną igłę w okolice patologicznie zmienionych zakończeń nerwowych, które mają zostać wyłączone pod wpływem wysokiej temperatury. – Długość igły dobiera się w zależności od miejsca wkłucia. Po ustaleniu prawidłowej lokalizacji elektrody wykonujemy właściwy zabieg. Tępy koniec igły jest połączony z generatorem wysokich fal, które rozchodzą się w patologicznie zmienionych tkankach. Wykorzystujemy prąd pulsacyjny o częstotliwości radiowej, czyli od 300 do 500 kHz, dochodzi do wzrostu temperatury do 60–80° C – wyjaśnia dr Bartłomiej Bartoszcze, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego ENEL-MED, który kwalifikuje pacjentów do zabiegu termolezji w Szpitalu Centrum.

Termolezja – wskazania i efekt działania

Termolezja z powodzeniem jest stosowana:

  • w leczeniu m.in. zespołu przeciążeniowego stawów międzywyrostkowych,
  • w klasterowych bólach głowy czy bólach o charakterze neuropatycznym,
  • w zespołach bólowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego.

Procedura trwa średnio 20–30 minut, a cała hospitalizacja zaledwie kilka godzin. Efekty termolezji utrzymują się ok. pół roku – tyle mniej więcej czasu trwa regeneracja uszkodzonych nerwów. Zabieg może być powtarzany bez ograniczeń.

* Badanie Dolegliwości układu ruchu zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie ENEL-MED w ramach badania Omnibus, na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 18–55 lat. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 20–22.09.2013 r.

Konsultacja ekspertów:

Lek. med. Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w chirurgii kolana, barku, leczeniu urazów sportowych i schorzeń przewlekłych więzadeł, ścięgien oraz kręgosłupa. Leczy polskich i zagranicznych sportowców (tenis, siatkówka, narciarstwo, snowboard, piłka nożna i inne). Członek międzynarodowych towarzystw medycznych – m.in. ISAKOS (Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Kolana, Artroskopii i Medycyny Sportowej), SSE (Europejskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa), STMS (Towarzystwo Nauki i Medycyny w Tenisie Ziemnym), ESSKA (Europejskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii). Autor kilkudziesięciu publikacji w pismach medycznych i prezentacji na konferencjach w Polsce i za granicą. Uczestnik ponad 100 staży, stypendiów, kursów, sympozjów i kongresów w kraju i za granicą (Szwajcaria, Hiszpania, Anglia, Francja, Austria, Szwecja, USA). Jest pionierem wielu nowoczesnych operacji, które obecnie stały się złotym standardem światowej ortopedii.
Lek. med. Bartłomiej Bartoszcze, specjalista ortopedii i traumatologii z Centrum Medycznego ENEL-MED. Specjalizuje się w leczeniu i diagnostyce chorób kręgosłupa: dyskopatia, kręgozmyk, zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego oraz stawu krzyżowo-biodrowego.