Ortopedia łokcia
Ortopedia łokcia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób i urazów łokcia. Mogą one być skutkiem kontuzji mechanicznych, nieszczęśliwych wypadków, a także uprawiania sportu czy wykonywania określonej pracy zawodowej. Osoby, którym dokucza ból w łokciu, jego opuchlizna czy ograniczenie ruchomości, zapraszamy do przychodni Enel-Sport!
Staw łokciowy ma budowę zawiasową i umożliwia zginanie oraz prostowanie ręki. Składa się z trzech złączonych i objętych wspólną torebką stawów: stawu ramienno-łokciowego, ramienno-promieniowego oraz promieniowo-łokciowego bliższego. Dwa pierwsze to stawy zawiasowe, trzeci – staw obrotowy.
W obrębie stawu łokciowego znajduje się wiele mięśni, ścięgien oraz ważnych dla funkcjonowania całej kończyny nerwów. Jest on zbudowany z trzech kości: łokciowej, promieniowej oraz ramiennej, otoczony torebką stawową. Wśród działających na niego mięśni znajduje się m.in. mięsień dwugłowy ramienia, trójgłowy ramienia, mięsień łokciowy, a także zginacze i prostowniki nadgarstka oraz palców. Staw łokciowy chronią również więzadła łokciowe poboczne boczne i poboczne przyśrodkowe.
Staw łokciowy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Bóle stawu łokciowego są objawem, który skłania większość osób do kontaktu z ortopedą. Czasami dochodzi do tego opuchlizna okolic łokcia oraz ograniczenie jego ruchomości. To może być sygnałem toczącej się choroby reumatycznej lub zwyrodnienia stawu łokciowego. Ryzyko występowania tych schorzeń zwiększa się wraz z wiekiem.
Dolegliwości związane ze stawem łokciowym, które wymagają konsultacji ze specjalistą, mogą mieć wiele przyczyn, a do najczęstszych należą:
- urazy łokcia i kontuzje (złamany łokieć, zwichnięcie łokcia),
- przeciążenie mięśni lub ścięgien spowodowane wykonywaniem jednostajnych czynności, zwłaszcza u osób uprawiających tenis, golf, badminton czy squash,
- stany zapalne stawów, m.in. choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- choroby barku i kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym.
Staw łokciowy – jakie choroby diagnozuje lekarz?
W ramach ortopedii barku leczy się i diagnozuje wiele rozmaitych kontuzji oraz schorzeń. Oto te występujące relatywnie najczęściej.
- Łokieć golfisty – stan przeciążeniowy mięśni zginających nadgarstek oraz mięśnia nawrotowego obłego. Występuje przede wszystkim u osób wykonujących wielokrotne ruchy zgięcia nadgarstka na zewnątrz, właśnie takie jak golfiści uderzający kijem piłeczkę.
- Łokieć tenisisty – stan przeciążeniowy mięśni prostowników nadgarstka oraz palców. Objawia się bardzo silnym bólem w bocznej okolicy łokcia, szczególnie uciążliwym w momencie nacisku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to schorzenie charakterystyczne dla osób grających w tenisa.
- Złamanie wyrostka łokciowego – dość częste powikłanie upadku, w trakcie którego dochodzi do podparcia na łokciu – wyrostek to jego wystająca część, pozbawiona ochrony mięśni. Jest to kontuzja bardzo bolesna, objawiająca się również opuchlizną oraz ograniczeniem ruchomości w stawie łokciowym.
- Zapalenie kaletki łokciowej – stan zapalny tkanek znajdujących się pod ścięgnami w obrębie stawu łokciowego. Bywa spowodowane stanami przeciążeniowymi oraz urazami mechanicznymi. Oprócz bólu łokcia cechuje się opuchlizną umiejscowioną po tylnej stronie stawu.
Staw łokciowy – jak przebiega wizyta?
Podstawą konsultacji jest szczegółowy wywiad i rozpoznanie dolegliwości. Oprócz tego lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych. Najczęściej wykonywane badania w diagnostyce chorób oraz urazów stawu łokciowego w Enel-Sport to USG i RTG.
W zależności od stopnia dolegliwości lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych, jak np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych.
Na tej podstawie pacjent jest kwalifikowany do odpowiedniego leczenia, które obejmuje zabiegi rehabilitacyjne oraz zabiegi chirurgiczne.
Staw łokciowy – metody leczenia
Leczenie ortopedyczne stawu łokciowego w Enel-Sport obejmuje metody:
- nieoperacyjne, takie jak:
- farmakoterapia (stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych w formie maści, tabletek),
- iniekcje około- i dostawowe – terapia osoczem bogatopłytkowym, kolagenem, wiskosuplementacja (iniekcje kwasu hialuronowego),
- unieruchomienie stawu łokciowego w szynie gipsowej, stabilizatorze lub specjalnej ortezie,
- rehabilitacja,
- leczenie operacyjne:
- artroskopia stawu łokciowego,
- leczenie operacyjne łokcia tenisisty i łokcia golfisty.