Umów wizytę telefonicznie

Powrót do zdrowia po kontuzji bądź urazie, zapalenia lub problemy zwyrodnieniowe stawów, dolegliwości neurologiczne, ale także bóle kręgosłupa, bóle przeciążeniowe czy reumatyzm – to problemy zdrowotne, z którymi można poradzić sobie stosując zabiegi w kriokomorze. Terapia zimnem staje się coraz bardziej popularna, dlatego nie mogło jej zabraknąć także w enel-sport.

Kriokomora – jak to działa?

W największym uproszczeniu: po kwalifikacji lekarskiej i obowiązkowym pomiarze ciśnienia, pacjent spędza do trzech minut w temperaturze od -80 do -160 stopni Celsjusza. Terapia zimnem przyspiesza krążenie krwi w tkankach, naczynia krwionośne najpierw się kurczą, a następnie rozkurczają, co zwiększa ich siłę. Zabiegi w kriokomorze mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, zmniejszają obrzęki i obniżają napięcie mięśniowe. Pacjentowi poprawia się krążenie, ale także odporność całego organizmu.

Sam zabieg jest podzielony na trzy części. W pierwszej pacjent wchodzi do przedsionka, w którym temperatura wynosi około -80 stopni Celsjusza. To miejsce, w którym przebywa się około pół minuty. Następnie pacjent udaje się do komory właściwej – tutaj temperatura to już około -130 stopni – gdzie spędza maksymalnie do dwóch i pół minuty.

Po usłyszeniu stosownego sygnału i niezwłocznym opuszczeniu kabiny, fizjoterapeuta zarządza kinezyterapię, czyli terapię ruchem – najczęściej na rowerze stacjonarnym. Chodzi o to, by rozgrzać schłodzony organizm; w ten sposób następuje gwałtowne ukrwienie ciała. Co ważne, w tym miejscu nie chodzi o bicie rekordów, a spokojną i równomierną pracę pod okiem specjalisty. Ta część zabiegu trwa minimum trzydzieści minut.

Warto podkreślić, że zabiegi w kriokomorze powinno się odbywać seriami, na przykład codziennie. Aby poczuć efekty terapii zimnem, należy zastosować serię minimum dziesięciu zabiegów.

Kriokomora – jak się przygotować?

Ponieważ zabieg odbywa się w ekstremalnie niskich temperaturach, ważne aby przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • bezpośrednio przed wejściem do kriokomory nie wolno brać prysznica, nie powinno się też stosować żadnego rodzaju kremów czy balsamów do ciała,
  • ochronę przed chłodem będzie stanowił nasz ubiór, tj. strój kąpielowy, bawełniane skarpety – podkolanówki oraz chodaki na stopy, czapka, rękawiczki i maseczka na twarz,
  • przed wejściem do kabiny należy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby: zegarek, obrączkę, pierścionki, kolczyki czy naszyjniki – metal ochładza się bardzo szybko i tego typu ozdoby mogłyby prowadzić do poważnych odmrożeń.

Kriokomora – przeciwwskazania

Mimo wielu, opisanych wcześniej zalet, niestety są też przeciwwskazania do stosowania terapii zimnem. Choćby wszczepione metalowe implanty, takie jak endoprotezy, aparaty słuchowe czy stymulatory serca. Analogicznie do biżuterii są to kawałki metalu, który po ochłodzeniu wewnątrz naszego ciała, mógłby uszkodzić jego tkanki.

Z kriokomory nie mogą także korzystać pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe i ciężkie choroby serca oraz zaawansowaną niewydolność krążeniową. Przeciwwskazaniem do wizyty są również uszkodzenia skóry, nadczynność tarczycy, schorzenia dróg moczowych oraz ciążą.

Kriokomora – gdzie przejść zabieg?

Terapia zimnem z roku na rok ma coraz więcej zwolenników, choć łatwiej byłoby powiedzieć: pacjentów, którzy na własnej skórze przekonali się o skuteczności tej formy zabiegów.

Oddział enel-sport Myśliwiecka, usytuowany w przy ulicy Myśliwieckiej 4A, dysponuje nowoczesną kriokomorą. Zapraszamy do zapisywania się na zabiegi poprzez infolinię: 22 161 16 16, aplikację mobilną lub osobiście, w recepcji oddziału.