Korekcja palucha koślawego – nowatorska operacja w Szpitalu Centrum ENEL-MED
19 października 2015 r. w Szpitalu Centrum ENEL-MED odbył się kolejny innowacyjny zabieg ortopedyczny – korekcja palucha koślawego z użyciem metalu biowchłanialnego.
Metal znajdujący się w organizmie może stać się przyczyną powikłań pooperacyjnych, takich jak reakcja alergiczna lub metaloza, czyli oddziaływanie jonów metali bądź produktów korozji implantu na tkanki. Wówczas konieczny jest kolejny zabieg w celu usunięcia metalu. Zastosowanie implantu biowchłanialnego wyklucza podobne zagrożenia. Do wytwarzania zespoleń ortopedycznych są stosowane również biowchłanialne polimery, np. polilaktydy. Są one jednak mniej wytrzymałe niż metale i niekiedy nie są dobrze tolerowane przez tkankę kostną. Natomiast stop z metalu biowchłanialnego, czyli rozpuszczalnego w organizmie, wydaje się obiecujący, gdyż m.in. ma większą wytrzymałość mechaniczną i jest „bardziej przyjazny” dla organizmu niż biowchłanialny polimer.
– Operacyjna korekcja palucha koślawego z użyciem zespolenia z metalu biowchłanialnego jest całkowitą nowością. Standardowo taką operację wykonuje się przy użyciu metalu, który pozostawia się na stałe w kości lub z polimerów biowchłanialnych – wyjaśnia dr Cezary Michalak, chirurg ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
Haluksy – powszechny problem
Paluch koślawy, tzw. haluks, halluks, to częsta dolegliwość, która w około 90 proc. występuje u kobiet. Polega na bocznym odchyleniu największego palca stopy w stawie śródstopno-palcowym palucha połączonym z jego deformacją. Schorzenie ma charakter postępujący, który z czasem może doprowadzić do zniekształcenia kolejnych palców, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia sprawności chodu i upośledzenia codziennego funkcjonowania. Ponad 70 proc. pacjentów cierpiących na halluksy ma w rodzinie osobę z problemem palucha koślawego.
– Oprócz uwarunkowań genetycznych istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Otyłość, obuwie na obcasie czy praca stojąca – to główne przyczyny powstawania zniekształceń w stawie śródstopno-palcowym palucha – wyjaśnia dr Cezary Michalak i dodaje: – Zabieg z użyciem innowacyjnego implantu można przeprowadzić u prawie każdej osoby cierpiącej na deformację palucha koślawego. Wcześniej pacjent musi przejść odpowiednie badania kliniczne i obrazowe.
Chirurgiczna korekcja palucha koślawego jest wskazana w przypadku:
- bolesności stopy i związanych z tym zaburzeń chodu,
- niemożności dobrania obuwia.
Konsultacja eksperta:
Dr. n. med. Cezary Michalak – specjalista ortopeda i traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ukończył m.in. kurs chirurgii stopy w Hospital Bellvitge w Barcelonie, kurs chirurgii stopy na Universidad Complutense de Madrid; kursy endoprotezoplastyki stawu kolanowego – Stolzalpe Hospital w Austrii, Szpitalu Uniwersyteckim Leuven w Belgii i Nijmegen w Holandii. W latach 2008–2013 pracował w szpitalu prywatnym Hospiten Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) na stanowisku adiunkta jako lekarz specjalista ortopedii i traumatologii.