Umów wizytę telefonicznie

Zapalenie ścięgna Achillesa – czym się charakteryzuje?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 20.01.2020

Ścięgno Achillesa to największe ścięgno w organizmie człowieka, które ze względu na swoje wymiary, położenie oraz pełnione funkcje jest nieustannie narażone na różnego rodzaju urazy i choroby. Jedną z najczęstszych patologii jest zapalenie ścięgna Achillesa – bolesne, uciążliwe, ale na szczęście możliwe do leczenia!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa,
  • jak się ono objawia,
  • jak można leczyć zapalenie Achillesa.

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ludzkim organizmie, które ciągnie się od mięśnia brzuchatego łydki, przez mięsień płaszczkowaty aż do okolic guza piętowego. Pełni ono bardzo ważną funkcję: dzięki niemu możemy wspinać się na palce, chodzić, biegać i skakać. Achilles zbudowany jest z wielu włókien kolagenowych, które nie są niestety w pełni odporne na uszkodzenia, urazy czy stany zapalne.

Zapalenie ścięgna Achillesa to degeneracja tworzących je tkanek, będąca zazwyczaj efektem przewlekłych mikrourazów. Najczęściej dotyczy ono części środkowej ścięgna, między guzem piętowym a mięśniami łydki, choć jego odmianami są również zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa oraz zapalenie kaletki ścięgna Achillesa.

Ścięgno Achillesa – zapalenie i jego przyczyny

Przyczyny zapalenia Achillesa mogą być bardzo różne. Dochodzi do niego np. u osób, które nagle i bez żadnego przygotowania zaczęły uprawiać intensywny sport. U sportowców – zarówno wyczynowych, jak i amatorów – zapalenie ścięgna Achillesa może być efektem nawarstwiających się mikrourazów (szczególnie narażeni na nie są biegacze). Oprócz tego do czynników ryzyka rozwoju stanu zapalnego zalicza się:

  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • noszenie niedopasowanego obuwia,
  • obniżenie elastyczności ścięgien następujące z wiekiem,
  • ciężką pracę fizyczną.

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy

Podstawowym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból w dolnej części łydki – najczęściej występujący rano, zaraz po wstaniu z łóżka. U sportowców dolegliwości bólowe nasilają się na początku treningu. W trakcie wysiłku ustępują, a później nawracają. Zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa cechuje się z kolei bólami nocnymi, kiedy pacjent śpi na plecach, opierając stopę na pięcie.

Inne objawy stanu zapalnego to sztywność i ból stopy, tkliwość ścięgna przy ucisku kilka centymetrów powyżej pięty, a w przypadku zapalenia przewlekłego – wyczuwalne przez dotyk bolesne zgrubienie na ścięgnie.

Zapalenie Achillesa – diagnostyka i leczenie

Podstawą diagnostyki zapalenia ścięgna Achillesa są badanie kliniczne oraz badanie USG, które pozwala ocenić morfologię ścięgna, jego unaczynienie oraz ruchomość. Inne badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy RTG, mają mniejszą wartość diagnostyczną.

Leczenie zapalenia Achillesa może obejmować różne metody. W fazie ostrej stosuje się m.in. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie doustnej i miejscowej (także jako iniekcje w okolicy ścięgna). Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja, której celem jest zmniejszanie dolegliwości bólowych oraz poprawienie sprawności i wytrzymałości ścięgna. Skuteczne są różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak fala uderzeniowa czy terapia laserem.

Operacje ścięgna Achillesa w przypadku stanów zapalnych są bardzo rzadkie i wykonywane tylko wtedy, gdy rehabilitacja, fizjoterapia i leczenie zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zabieg polega na usunięciu patologicznych zrostów oraz oczyszczeniu ścięgna z ognisk zdegenerowanej tkanki. Po zabiegu należy odczekać około 6 tygodni, a następnie rozpocząć rehabilitację.

Źródła:

https://www.galen.pl/wp-content/uploads/2017/06/Artykul-Medical-Tribune.pdf
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:QRwBts5lbDkJ:www.ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/3976/5300+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
http://polishorthopaedics.pl/storage/articles/skutecznosc-leczenia-uszkodzen-sciegna-achillesa.pdf