Umów wizytę telefonicznie

Innowacyjna artroskopia stawu biodrowego – ratunek dla stawu!

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 20.10.2014

Staw biodrowy to jedna z najbardziej obciążonych części szkieletu. W czasie chodu czy biegu oba stawy muszą utrzymać prawie cztero-, a nawet pięciokrotnie większy ciężar niż w pozycji stojącej. To tylko jeden z powodów, dla których to właśnie one najczęściej ulegają kontuzji podczas uprawiania sportu. O artroskopii stawu biodrowego, będącej najlepszym rozwiązaniem we wstępnej fazie rozwoju schorzenia, opowiada dr Jacek Mazek z CM ENEL-MED.

Artroskopia biodra to zabieg wykonywany w przypadku wczesnych stanów zwyrodnieniowych i chorób doprowadzających do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, takich jak konflikt udowo-panewkowy. Jest on niezwykle trudny i wymaga bardzo profesjonalnego przygotowania. W Polsce niestety nadal przeznacza się stosunkowo małe środki na tego typu operacje. Pieniądze inwestuje się przede wszystkim w protezy, co sprawia, że prawdziwy staw zostaje skazany na degenerację.

Artroskopia – innowacyjne rozwiązanie dla aktywnych

Artroskopia stawu biodrowego ma znaczną przewagę nad innymi metodami leczenia – przede wszystkim zapobiega rozwojowi schorzenia i przywraca staw do jego pierwotnej formy. W przypadku ludzi młodych, którzy aktywnie uprawiają sporty, jest to rozwiązanie pozwalające na powrót do normalnego życia i uprawiania sportu.
Proteza nie jest w stanie zapewnić podobnego komfortu, chociażby z tego powodu, że ulega zużyciu pod wpływem nadmiernego obciążenia, z którym wiąże się każdy sport.

Założenie jej w młodym wieku grozi więc realloplastyką stawu. To bardzo poważna operacja, która polega na wymianie części lub całości sztucznego stawu. Jeżeli w trakcie używania protezy doszło do znacznej utraty kości, bardzo prawdopodobny może okazać się przeszczep kości.
Proteza tak naprawdę wyklucza aktywne uprawianie sportu. Dla ludzi w wieku 20–40 lat jest to poważne ograniczenie, które może mieć ogromny wpływ na ich życie.

Artroskopia krok po kroku

Na czym polega artroskopia biodra? – Lekarz wykonuje w okolicach stawu biodrowego niewielkie nacięcia, przez które następnie wprowadza narzędzia oraz małą kamerę. Ta ostatnia jest niezbędna nie tylko do przeprowadzenia zabiegu, ale i oceny skali zmian, jakie powstały u pacjenta. Po rozciągnięciu stawu do powstałej przestrzeni wewnątrzstawowej lekarz wsuwa niezbędne do przeprowadzenia zabiegu narzędzia. Całość zajmuje od 1 do 2 godzin, przy bardziej skomplikowanych operacjach (np. uszkodzenia obrąbka stawowego biodra) ten czas może się wydłużyć do 3 godzin – tłumaczy dr Jacek Mazek.
Po zabiegu artroskopii nie obserwuje się powikłań groźnych dla zdrowia czy życia pacjentów. Może pojawić się czasowe zaburzenie czucia w okolicy krocza, które z czasem ustępuje. Po zabiegu pacjent przebywa do dwóch dni w szpitalu pod stałą obserwacją. Przez pierwsze dni zaleca się poruszanie o kulach, następnie można wrócić do normalnego funkcjonowania, ale tak, by staw biodrowy nie był nadmiernie obciążony. Aktywność sportową wprowadza się już po kilku tygodniach rehabilitacji, trzeba to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Artroskopia biodra – wskazania do zabiegu

Aby zabieg artroskopii biodrowej mógł zakończyć się sukcesem i przynieść zamierzony efekt, trzeba pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Przede wszystkim należy określić, czy ból odczuwany przez pacjenta pochodzi z wnętrza biodra, czy też promieniuje od jamy brzusznej bądź odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Do najlepszych wykładników zalicza się następujące symptomy:

 • ból w pachwinie nasilający się podczas aktywności,
 • przeskakiwanie lub blokowanie stawu,
 • obecność zmian chorobowych w badaniach RTG, rezonansu magnetycznego, USG, tomografii komputerowej.

Do wskazań do wykonania artroskopii stawu biodrowego zalicza się:

 • zwyrodnienie stawu biodrowego (mało zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe u osób poniżej 50 lat),
 • ciała wolne spowodowane, np. urazem czy chrzęstniakowatością,
 • uszkodzenie obrąbka stawowego biodra,
 • uszkodzenie chrząstki stawowej panewki lub głowy kości udowej,
 • przerwanie wiązadła głowy kości udowej,
 • przewlekłe dolegliwości bólowe po przebytym zwichnięciu stawu biodrowego,
 • niedokrwienna martwica głowy kości udowej – wskazanie względne,
 • schorzenie błony maziowej,
 • konflikt udowo-panewkowy,
 • nieurazowa niestabilność stawu biodrowego,
 • ropne zapalenie stawu biodrowego,
 • ból stawu biodrowego, którego źródła nie można określić.

Artroskopia stawu biodrowego – przeciwwskazania

Zabiegu nie wykonuje się, jeśli badania wykażą, że u pacjenta występują:

 • brak ruchu w stawie biodrowym – sztywny staw,
 • rany otwarte, owrzodzenia, zapalenia skóry w okolicy operowanego stawu biodrowego,
 • przebyte urazy i operacje stawu biodrowego,
 • zaawansowana martwica głowy kości udowej (po artroskopii może dojść do progresji),
 • otyłość,
 • zaawansowana choroba zwyrodnieniowa.

Artroskopia biodra w takiej sytuacji jest niewskazana i z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Dla pacjenta artroskopia biodra to korzyści polegające na małoinwazyjnym charakterze zabiegu, możliwości szybkiego powrotu do sprawności ruchowej i sportu oraz szansie na uratowanie własnego stawu.
Należy zawsze pamiętać, że artroskopia nie jest operacją na wszystkie choroby czy kontuzje stawu biodrowego – tylko prawidłowa kwalifikacja do zabiegu przyniesie sukces. W przypadku choroby zwyrodnieniowej zachowanie własnego stawu nawet przez 5 lat jest już takim sukcesem.
Wolisz zapobiegać niż leczyć? Dowiedz się, jak zachować stawy w dobrej formie do starości.