Kiedy warto używać opaski na kolano do biegania?
Opaska na kolano do biegania jest pożytecznym akcesorium, mogącym stanowić ważny element profilaktyki różnego rodzaju urazów oraz stanów przeciążeniowych, które przytrafiają się biegaczom.
Z tekstu dowiesz się:
- na jakiej zasadzie działa opaska na kolano dla biegaczy,
- kiedy należy rozważyć bieganie w opasce na kolano,
- jaka opaska na kolano do biegania będzie najlepsza.
Opaska na kolano do biegania to rodzaj ortezy, a więc konstrukcji zakładanej na różne części ciała (w tym przypadku na kolano), której celem jest stabilizowanie elementów anatomicznych, profilaktyka kontuzji, utrwalanie efektów leczenia oraz rehabilitacji, odciążanie oraz zmniejszanie ewentualnych dolegliwości bólowych.
Opaska na kolano do biegania – właściwości
Wyróżnia się dwa zasadnicze typy opasek na kolano. Standardowa uciskowa opaska do biegania na kolano wykonana jest najczęściej z neoprenowych tworzyw sztucznych. Jej głównym celem jest stabilizacja stawu kolanowego, ochrona przed przeciążeniami oraz kontuzjami. Jednocześnie pozwala ona zachować dużą ruchomość kolana oraz nieco podnosi temperaturę okolic stawu, co ma działanie przeciwbólowe.
Bardziej zaawansowana jest magnetyczna opaska na kolano dla biegaczy – jej działanie opiera się na terapii polem magnetycznym, które wpływa na struktury anatomiczne stawu, łagodząc stany zapalne, redukując ból i obrzęki, a także przyspieszając regenerację tkanek. Sprawia, to, że magnetyczna opaska na kolano do biegania jest nie tylko akcesorium stosowanym w celach profilaktycznych, ale i leczniczych. Współczesna ortopedia wykorzystuje tego typu zaopatrzenie m.in. w terapii zwyrodnień stawu kolanowego, reumatoidalnego zapalenia stawów, kolana biegacza czy kolana skoczka.
Bieganie w opasce na kolano – kiedy jest wskazane?
Jak już wspomniano, bieganie w opasce na kolano może mieć zarówno charakter profilaktyczny, jak i terapeutyczny. Na używanie tego typu akcesorium mogą się zdecydować osoby, które:
- chcą zmniejszyć ryzyko wystąpienia typowych dla biegaczy stanów przeciążeniowych i kontuzji (kolano biegacza, uszkodzenia łąkotek i więzadeł, kontuzje rzepki),
- obserwują u siebie niepokojące objawy związane z aktywnością, np. ból kolana po bieganiu czy obrzęki stanu kolanowego,
- mają za sobą kontuzje stawu kolanowego, są po leczeniu i rehabilitacji, chcą wrócić do biegania i zmniejszyć ryzyko nawrotów urazu.
Co ważne, opaska na kolano do biegania jest akcesorium, które można kupić w sklepach sportowych czy aptekach bez recepty. Oczywiście jednak można skonsultować się w tej kwestii z ortopedą czy rehabilitantem.
Jaka opaska na kolano do biegania będzie najlepsza?
Na rynku znaleźć można przeróżne rodzaje opasek do biegania na kolano. Aby wybrać taką, która będzie należycie spełniać wszystkie swoje funkcje, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jak już wspomniano, wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje opasek na kolano do biegania: uciskowe i magnetyczne. Niektóre z nich określa się jeszcze mianem anatomicznych, co oznacza, że w pełni dopasowują się do kształtu stawu kolanowego. Mogą np. posiadać zapięcie krzyżowe, które owija się wokół rzepki albo boczne szyny, które stabilizują staw, chroniąc więzadła poboczne.
Dobra opaska na kolano do biegania musi z jednej strony stabilizować staw, ale ucisk nie może być zbyt duży, tak aby nie zaburzać krążenia. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany produkt zawiera systemy skutecznie odprowadzające wilgoć, co ma znaczenie dla komfortu skóry. Na rynku znaleźć można również modele zupełnie bezszwowe, co gwarantuje brak podrażnień ciała.
Oczywiście bardzo ważnym aspektem jest także rozmiar – bez problemu można kupić opaski od rozmiaru XS do nawet 3XL. Najlepiej jest przymierzyć dany rozmiar, a jeśli nie jest to możliwe – zmierzyć m.in. obwód uda, kolana i podudzia, a następnie dobrać rozmiar zgodnie z tabelami producenta. Wówczas opaska na kolano do biegania będzie wygodna i skuteczna.