Umów wizytę telefonicznie

Kolano biegacza – czyli przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego – to jedna z najczęstszych kontuzji przytrafiających się osobom uprawiającym bieganie. We wczesnym stadium kolano biegacza można leczyć zachowawczo, m.in. poprzez stosowanie fizjoterapii oraz terapii farmakologicznej, ale zdarza się, że u niektórych pacjentów konieczne bywa leczenie operacyjne.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny kolana biegacza
 • jak się objawia ta dolegliwość,
 • jak przebiega leczenie choroby,
 • jakie są skuteczne ćwiczenia na kolano biegacza.

Pasmo biodrowo-piszczelowe to część powięzi szerokiej obejmująca mięśnie uda. Biegnie ono wzdłuż bocznej powierzchni uda pionowo w dół i ma szerokość około 6 cm. Główną funkcją pasma biodrowo-piszczelowego jest hamowanie ruchu przywodzenia w stawie biodrowym oraz usztywnianie stawu kolanowego w pozycji wyprostowanej. Przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego często nazywa się kolanem biegacza – jest to jedna z kontuzji najczęściej występujących wśród osób uprawiających bieganie, zarówno amatorsko, jak i wyczynowo.

Kolano biegacza – przyczyny

Przed rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem należy się skonsultować ze specjalistą, który podpowie, jak zacząć biegać, by ta czynność była korzystna dla zdrowia. Wśród czynników ryzyka kolana biegacza wymienia się bowiem przede wszystkim błędy treningowe:

 • bieganie w zbyt szybkim tempie,
 • zbyt długie trasy,
 • zaniedbywanie w trakcie biegania przerw na marsz,
 • brak reakcji na odczuwane podczas biegu zmęczenie,
 • zaniedbywanie odpoczynku podczas biegania w wysokiej temperaturze.

Oprócz tego ryzyko występowania kolana biegacza zwiększają także pewne nieprawidłowości anatomiczne: krótsze i bardziej napięte pasmo biodrowo-piszczelowe, zaburzenia w ustawieniu miednicy, szpotawość i koślawość kolan, płaskostopie, a także różnica w długości kończyn dolnych.

Kolano biegacza – objawy

Wśród głównych objawów kolana biegacza można wymienić przede wszystkim pojawiający się w bocznej części stawu kolanowego ból zwiększający się w trakcie biegu. Ma on wówczas ostry, narastający charakter i bardzo często zmusza biegacza do zaprzestania aktywności. Z reguły ból pojawia się jedynie podczas biegania i ustępuje po zakończeniu treningu.

Kolano biegacza – leczenie

Ból kolana u biegacza spowodowany przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego zawsze wymaga odpowiedniego leczenia. W fazie ostrej stosuje się m.in. miejscowe i doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zimne okłady, czasami również miejscowe podanie leków sterydowych (w zastrzyku). Istotną częścią leczenia jest też rehabilitacja kolana biegacza. Może ona obejmować terapię ultradźwiękami, jonoforezę, krioterapię, laseroterapię oraz kinesiotaping. Jeżeli jednak mimo zastosowanego leczenia ból kolana u biegacza utrzymuje się powyżej sześciu miesięcy, należy rozważyć leczenie operacyjne. Po operacji i odpowiedniej rehabilitacji zwykle można wrócić do biegania, choć zdarza się, że pacjentom zaleca się używanie w trakcie treningu specjalnej opaski na kolano do biegania, której zadaniem jest stabilizowanie stawu oraz utrzymywanie prawidłowego rozgrzania jego struktur.

Kolano biegacza – ćwiczenia

Zarówno w leczeniu zachowawczym kolana biegacza, jak i jego rehabilitacji po ewentualnej operacji duże znaczenie mają ćwiczenia wzmacniające kolana dla biegaczy. Można wśród nich wymienić między innymi:

 • przysiady z zachowaniem kąta 90° w stawie kolanowym przy wyprostowanym kręgosłupie,
 • wykroki w przód z rękami opartymi na biodrach,
 • prostowanie kolana w pozycji siedzącej na krześle (z wyprostowaną nogą należy wytrzymać kilka sekund),
 • unoszenie ugiętych w kolanie nóg do tyłu podczas trzymania się oparcia krzesła.

Nowoczesna ortopedia zna skuteczne metody leczenia kolana biegacza – w przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów warto więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Źródła:

http://fizjoterapia-olsztyn.pl/uploads/Urazy-w-bieganiu.pdf

https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/184371/b8997e606f51265a89248a505ba2ba4b.pdf

https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/184371/b8997e606f51265a89248a505ba2ba4b.pdf