Rehabilitacja neurologiczna to dynamicznie rozwijający się dział rehabilitacji medycznej. Jest to złożone działanie prowadzone w przypadku ciężkich urazów i chorób ośrodkowego układu nerwowego – takich jak udary mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Aby rehabilitacja neurologiczna była skuteczna, powinna być prowadzona od pierwszej doby po urazie. W ten sposób pacjent może w całości lub częściowo odzyskać sprawność ruchową i intelektualną, a tym samym poprawić jakość swojego życia w społeczeństwie.
W ciele człowieka ośrodkowy układ nerwowy odpowiada za szereg czynności, które umożliwiają mu samodzielne funkcjonowanie – m.in. za mowę, czucie, kojarzenie informacji, równowagę czy odruchy bezwarunkowe, jak oddychanie, bicie serca i połykanie. Dlatego w przypadku chorób i urazów tego układu rehabilitacja neurologiczna jest niezbędna, aby pacjent mógł powrócić do wykonywania codziennych czynności. Najlepsze efekty daje równoczesne połączenie rehabilitacji neurologicznej z farmakoterapią, czyli przyjmowaniem leków. Dorośli pacjenci po tego typu urazach mogą udać się na specjalistyczną rehabilitację neurologiczną w Warszawie lub Łodzi w oddziałach ENEL-SPORT. Nasza oferta jest skierowana również do najmłodszych pacjentów, którzy mogą skorzystać z rehabilitacji neurologicznej dzieci.
Rehabilitacja neurologiczna
– kiedy zgłosić się do lekarza?
Rehabilitacja medyczna pomaga wrócić do pełnej sprawności po przebytych urazach i chorobach. Rehabilitacja neurologiczna jest zalecana w przypadku porażenia ośrodkowego układu nerwowego. Do lekarza powinni zgłosić się pacjenci, którzy mają lub przeszli m.in.:
- udar mózgu lub inne uszkodzenia mózgu,
- uszkodzenie rdzenia kręgowego,
- operacje neurochirurgiczne,
- stwardnienie rozsiane (SM),
- chorobę Parkinsona,
- choroby nerwów obwodowych,
- dystrofie mięśniowe,
- porażenie nerwu twarzowego,
- dysfagię.
Jeśli pacjent cierpi na problemy z poruszaniem się, które są następstwem chorób, urazów lub operacji narządów układu ruchu, powinien skorzystać z rehabilitacji ortopedycznej dla dorosłych lub specjalnej rehabilitacji kręgosłupa (jeśli problem z codziennym funkcjonowaniem dotyczy tego właśnie organu). Najmłodsi pacjenci z takimi dolegliwościami mogą skorzystać z rehabilitacji ortopedycznej dzieci i młodzieży.
Rehabilitacja neurologiczna Łódź | Rehabilitacja neurologiczna Warszawa – jak przebiega wizyta?
Aby skorzystać z rehabilitacji neurologicznej w Warszawie lub Łodzi w placówkach ENEL-SPORT, nie musisz mieć skierowania do specjalisty (choć w przypadku ciężkich chorób i urazów takie skierowanie jest wydawane). Pierwsza wizyta u terapeuty rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego i wstępnych badań, które umożliwiają odpowiednią diagnozę. Jeśli problemy zdrowotne uniemożliwiają pacjentowi samodzielne komunikowanie się z terapeutą, może on przyjść na wizytę w towarzystwie swojego opiekuna.
Na pierwszą wizytę u terapeuty należy przynieść:
- dowód osobisty,
- skierowanie od lekarza (jeśli takie jest),
- wypis ze szpitala (jeśli pobyt w szpitalu poprzedzał rehabilitację neurologiczną),
- posiadaną dokumentację medyczną.
Dojście do pełnej sprawności wymaga wielu wizyt – o ich przebiegu i częstotliwości decyduje wykwalifikowany terapeuta. Na każdej wizycie specjalista monitoruje również postęp pacjenta w walce z chorobą. Dzięki pomocy udzielonej na czas oraz systematycznej rehabilitacji neurologicznej pacjent ma szansę na takie korzyści, jak:
- poprawa sprawności ruchowej i intelektualnej,
- powrót do aktywności fizycznej (np. uprawiania sportu),
- nauka samodzielności lub obsługi urządzeń, np. wózka inwalidzkiego (wsiadanie, schodzenie, poruszanie się – również w trudnych warunkach),
- zapobieganie powikłaniom na skutek dysfunkcji neurologicznych, w tym zaburzeń narządu ruchu,
- spowolnienie procesów chorobowych (np. SM),
- zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- zminimalizowanie niepełnosprawności.
Dzięki temu pacjent korzystający z rehabilitacji neurologicznej może liczyć na znaczną poprawę jakości oraz komfortu życia, co bezpośrednio przekłada się na jego samopoczucie oraz relacje z innymi ludźmi.
Rehabilitacja neurologiczna – sposoby leczenia
Rehabilitacja neurologiczna w placówkach ENEL-SPORT jest prowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych technik i urządzeń. Dostępne metody leczenia chorób i urazów ośrodkowego układu nerwowego to m.in.:
- Bobath – jedna z wiodących metod terapeutycznych, która polega na usprawnieniu i normalizacji napięcia mięśniowego oraz wykształceniu prawidłowych odruchów u pacjenta (dzięki hamowaniu złych ruchów i wyzwoleniu prawidłowych);
- PNF – jest to kompleksowa metoda kinezyterapii, która wykorzystuje złożone wzorce ruchowe kształtowane w okresie całego życia człowieka. Pomaga pobudzić aktywność ruchową pacjenta w sposób zgodny z fizjologią;
- Metoda Vojty – metoda rehabilitacyjna, która bazuje na modelu rozwoju motorycznego człowieka. Jej celem jest „odblokowanie” wzorców ruchowych zakodowanych w DNA, aby poprawić samodzielność pacjenta.
Do dyspozycji pacjentów pozostają również inne metody rehabilitacji neurologicznej i neurologiczno-ortopedycznej. O tym, które z nich zastosować, decyduje specjalista.
Nasi lekarze
Powiązaneartykuły
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.