Umów wizytę telefonicznie

Urazy neurologiczne nie muszą dziś skazywać pacjenta na trwałe kalectwo. Choć ich bezpośrednie skutki mogą wzbudzać strach i obawę przed przyszłością, zarówno u samych chorych, jak i ich bliskich, to dzisiejsza wiedza medyczna i rehabilitacyjna daje dużo możliwości. O tym, jaką rolę odgrywa rehabilitacja w przypadku osób, których dotykają schorzenia neurologiczne, jak wygląda usprawnianie osób starszych, jakie przynosi efekty i jaką rolę odgrywa w nim rodzina osoby starszej rozmawiamy z fizjoterapeutami ENEL-SPORT – mgr Rafałem Dębowskim i mgr Patrykiem Świerczem.

Jakie są najczęstsze urazy neurologiczne, z jakimi się Państwo spotykają?

Największą grupę pacjentów z urazami neurologicznymi stanowią seniorzy po udarze. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się także z osobami, które chorują na stwardnienie rozsiane, guzy mózgu oraz mózgowe porażenie dziecięce. Drugą grupę stanowią pacjenci z urazami mechanicznymi, takimi jak uszkodzenia czaszkowo-mózgowe czy złamania kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Na jaką poprawę mogą liczyć pacjenci z chorobami neurologicznymi?

Jeszcze kilka lat temu wiele schorzeń neurologicznych skazywało pacjenta na kalectwo. Dziś rozwój rehabilitacji neurologicznej pozwala go uniknąć. Naszym celem, jako rehabilitantów, jest usprawnianie osób starszych i taka praca, która daje szansę nawet na całkowity powrót do zdrowia. W trudniejszych przypadkach, np. przy chorobach postępujących, rehabilitacja spowalnia rozwój choroby i pozwala zachować sprawność oraz samodzielność.

Czy moment rozpoczęcia rehabilitacji w przypadku chorób neurologicznych ma znaczenie?

Rehabilitacja w przypadku chorób neurologicznych powinna rozpocząć się jak najwcześniej. W przypadku udaru już nawet po pierwszej dobie od jego wystąpienia możemy próbować wprowadzać usprawnianie osób starszych. Co prawda każdy pacjent jest inny i każdy przypadek należy traktować indywidualnie, ale z reguły najbardziej istotne są pierwsze dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia. Wtedy istnieją największe szanse na powrót do zdrowia lub maksymalne spowolnienie choroby. Istotne jest, aby pacjent był zaangażowany, chętnie współpracował z terapeutą oraz zrozumiał jakie cele przed nami stoją.

Ważne jest także zaangażowanie bliskich – rodziny czy przyjaciół. W przypadkach neurologicznych mocno opieramy się na systematyczności i powtarzalności. Wskazówki dotyczące codziennego funkcjonowania pacjenta, łącznie z ćwiczeniami i poradami na temat tego, czego unikać, to bardzo ważne zadania, w których pomoc bliskich osób jest niezbędna.

Jak możemy sami w domu pomóc osobom starszym ze schorzeniami neurologicznymi?

Pomoc bliskich jest ważna od samego początku rozpoczęcia rehabilitacji. W sesji powinien brać udział członek rodziny, który otrzymuje od rehabilitanta rady na temat funkcjonowania chorego i pomocy w codziennych sytuacjach. Regularna, ciągła stymulacja i powtarzanie poprawnych wzorców ruchowych w czasie sesji z rehabilitantem i w domu przynosi w przypadku schorzeń neurologicznych najlepsze efekty usprawnienia osoby starszej.

Czy osoby z dysfunkcjami neurologicznymi mogą uprawiać sport?

Sport sprawdza się w takich przypadkach doskonale. Dzięki niemu pacjenci powoli dochodzą do zdrowia i stawiają sobie kolejne cele. Począwszy od pierwszej pionizacji, przez samodzielne stanie, aż po chodzenie czy truchtanie. Każdy rodzaj sportu, w tym spokojne spacery po lesie, sporty drużynowe na wózkach oraz wspinaczka czy bieganie na dłuższych dystansach, odgrywa niezwykle ważną rolę terapeutyczną.