Umów wizytę telefonicznie

Rehabilitacja neurologiczna dzieci to dział rehabilitacji medycznej stworzony dla dzieci do 12. roku życia. Zajmuje się leczeniem skutków chorób i urazów związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Aby rehabilitacja neurologiczna dla dzieci przyniosła spodziewane rezultaty, powinna być poprzedzona dokładnym rozpoznaniem dolegliwości przez neurologa dziecięcego. W ten sposób – pomimo urazu lub wad wrodzonych – dzieci mogą zyskać szansę na normalne życie w społeczeństwie.

Ośrodkowy układ nerwowy, którego leczeniem zajmuje się rehabilitacja neurologiczna dzieci, pełni niezwykle ważną funkcję w ciele. Odpowiada m.in. za czucie, mowę, koordynację ruchową oraz czynności bezwarunkowe. W przypadku najmłodszych pacjentów problemy neurologiczne mogą być skutkiem wielu czynników: nieprawidłowej ciąży, przyjmowania przez dziecko niektórych leków, powikłań pochorobowych lub komplikacji podczas porodu. Takie problemy objawiają się zaburzeniami psychoruchowymi, których diagnozowaniem i leczeniem zajmuje się neurologia dziecięca.

W placówkach enel-sport skorzystasz zarówno z usług neurologa dziecięcego, jak i terapii neurologicznej dostosowanej do potrzeb i wieku dziecka.

Rehabilitacja neurologiczna dzieci

– kiedy udać się do terapeuty?

 

Z rehabilitacji neurologicznej dzieci warto skorzystać od razu po zauważeniu pierwszych symptomów problemów neurologicznych u dzieci, takich jak:

 • niepewny sen lub trudności z zasypianiem,
 • problemy podczas karmienia (np. częste ulewania),
 • nadmierne reakcje lękowe w czasie przewijania, zmiany pozycji lub nagłego hałasu,
 • zbyt duży spokój dziecka (np. brak zainteresowania zabawkami, brak reakcji na twarze znajomych osób),
 • drżenia kończyn i bródki, bezdechy, drgawki,
 • asymetryczne ułożenie ciała, napinanie kończyn, tułowia, odginanie głowy,
 • trudność w utrzymaniu pozycji leżącej na brzuchu w wieku 3 miesięcy lub niechęć dziecka do tej pozycji,
 • nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe,
 • baletowe ustawienie stóp, zaciskanie rączek w pięści z kciukami schowanymi w zamkniętej rączce,
 • preferowanie jednej strony do leżenia lub obracania głowy.

Niektóre wady dziecka można wykryć już podczas badań prenatalnych lub niedługo po porodzie – w takim wypadku warto umówić się na wizytę z lekarzem, który oceni rozwój psychoruchowy dziecka i podejmie decyzję o ewentualnej rehabilitacji.

Podczas rehabilitacji neurologicznej dzieci w ENEL-SPORT istnieje możliwość diagnostyki funkcjonalnej – np. system Zebris-Pointer do oceny symetrii postawy lub platforma baropodometryczna Zebris WIN-FDM do oceny dystrybucji obciążenia i analizy chodu.

Sesje terapeutyczne odbywają się w towarzystwie rodziców lub opiekunów. Aby skorzystać z rehabilitacji neurologicznej dzieci, nie musisz mieć skierowania.

Rehabilitacja neurologiczna dzieci – jak przebiega terapia?

Rehabilitacja neurologiczna dzieci w placówkach ENEL-SPORT jest podzielona na dwa etapy: pierwszą sesję, podczas której ocenia się rozwój ruchowy dziecka, oraz sesje terapeutyczne. Z młodymi pacjentami pracują wykfalifikowani specjaliści, którzy dbają o bezpieczeństwo malucha i komfortową atmosferę spotkań. Na pierwszą wizytę warto zabrać:

 • dokument potwierdzający tożsamość dziecka (np. legitymację szkolną),
 • dotychczasową dokumentację medyczną dziecka,
 • skierowanie od lekarza (jeśli takie jest).

W przypadku niemowląt do 1. roku życia specjalista zdiagnozuje schorzenie na podstawie wywiadu z rodzicem dziecka, informacji o przebytych chorobach, problemach ruchowych oraz pielęgnacji dziecka. Przeprowadzi również obserwację motoryki spontanicznej, po czym zaplanuje cel i formę terapii. W przypadku starszych dzieci – w wieku 1–12 lat – specjalista oceni również postawę dziecka w statyce i dynamice, napięcie mięśniowe, siłę mięśniową oraz koordynację ruchową pacjenta.

Kolejne sesje rehabilitacji neurologicznej dzieci – podczas których odbywają się ćwiczenia – mogą trwać 30, 45 lub 60 minut (w zależności od potrzeb i stanu dziecka). Rodzice zostaną również poinformowani o ćwiczeniach, które mogą wykonywać z dzieckiem w warunkach domowych. Specjalista omówi z nimi także pielęgnację dziecka dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb i wspierającą jego prawidłowy rozwój.

Rehabilitacja neurologiczna dzieci – metody leczenia

Podczas rehabilitacji neurologicznej dzieci specjaliści ENEL-SPORT korzystają z zaawansowanych metod terapeutycznych. Wśród nich są:

 • Metoda Vojty – metoda rehabilitacji oparta na odruchowej lokomocji. Pobudza mózg dzięki stymulacji, uaktywniając wrodzone zdolności ruchowe małego pacjenta.
 • Trójwymiarowa terapia manualna stóp – metoda oparta na funkcjonalnym rozwoju stopy w okresie niemowlęcym oraz na zasadach terapii manualnej, wspomagana bandażowaniem.
 • PNF, inaczej proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie – metoda kompleksowej kinezyterapii, która opiera się na neurofizjologicznych podstawach sprawności ruchowej człowieka.
 • Kinesio-Taping – metoda terapeutyczna polegająca na naklejaniu specjalnych kolorowych taśm poprawiających funkcję i siłę mięśni lub działających przeciwbólowo.

Podczas rehabilitacji stosujemy również elementy innych metod fizjoterapeutycznych, które wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto oferujemy:

 • spotkania/warsztaty tematyczne ze specjalistami dotyczące prawidłowego rozwoju lub wspomagania rozwoju Twojego dziecka,
 • konsultacje diagnostyczne rozwoju ruchowego i oceny postawy niemowląt i dzieci do 12. roku życia.

Powiązani lekarze

RehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna dzieciRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja neurologiczna dzieci

Powiązane artykuły

Rehabilitacja neurologiczna dziecka – kiedy warto ją zastosować?
30.08.2018
Wady postawy, problemy z osiągnięciem symetrii ciała, zaburzenia koordynacji ruchowej, asymetrie głowy, wcześniactwo, mózgowe porażenie dziecięce i urazy mózgowo-czaszkowe – w takich sytuacjach najczęściej stosuje się u dzieci rehabilitację neurologiczną.
Sprawdź
Rehabilitacja neurologiczna dzieci
29.05.2017
Trudności z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, czy też niepewny sen – to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o problemach neurologicznych w przypadku niemowlęcia lub starszego dziecka.
Sprawdź

Formularz kontaktowy

 

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.