Umów wizytę telefonicznie

Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie – mówi były lekkoatleta, mistrz Europy Paweł Januszewski, jeden z promotorów akcji Biegam Bo Lubię.

Co biegacze mogą zyskać dzięki inicjatywie takiej jak Biegam Bo Lubię?

Mogą poczuć się jak nasi zawodnicy na mistrzostwach Europy i wejść na stadion lekkoatletyczny, co niektórzy robią po raz pierwszy w życiu. Przede wszystkim jednak można poprawić swoja jakość biegania. Trenuje się pod okiem doświadczonych trenerów, najczęściej to pan i pani trener, którzy dbają o rozwój biegaczy i pomagają korygować błędy. Często trenerami są nasi znakomici sportowcy, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski.

Czy takie profesjonalne podejście nie odstrasza amatorów?

Na szczęście nie, ale też nie ma się czego obawiać, bo bieżnia ma 400 metrów i nie widać, kto jest pierwszy, a kto ostatni! Możliwość skorzystania z tej bieżni i opieka trenerów rozwija umiejętność biegania. Ważne, żeby biegać rozsądnie i nie zrobić sobie krzywdy, a tak się czasami dzieje. Tu właśnie dużą rolę odgrywa trener, który podpowie, co i dlaczego warto zmienić. Może to dotyczyć np. błędów, które będą utrwalać niewłaściwą sylwetkę albo choćby butów do biegania, które też warto odpowiednio dobrać. Błędy z czasem powodują kontuzje, więc konsultacja w zakresie techniki biegania czy liczby kilometrów jest przez amatorów biegania bardzo ceniona. Dodatkowo na zajęciach Biegam Bo Lubię można skorzystać z płotków lekkoatletycznych oraz innych elementów kształtowania siły, motoryki czy prędkości.

Czyli poprawiamy się i uciekamy przed kontuzją?

Tak, bieganie powinno nam sprawiać przyjemność i dawać zdrowie, nie kłopoty. Dlatego też warto zbadać stan swojego zdrowia, by wiedzieć, na ile można sobie bezpiecznie pozwolić. Na naszych zajęciach można potem sprawdzić się w podstawowych testach: biegu na 100 metrów oraz na kilometr, co pozwoli nam określić, na jakim poziomie jesteśmy. Niezależnie od tego, czy biegamy dla wyniku, czystej przyjemności, czy np. żeby zgubić zbędne kilogramy, zapewniam, że zajęcia Biegam Bo Lubię będą pomocne. Zapraszam!