Umów wizytę telefonicznie

WF to konieczność, czyli dlaczego warto uprawiać sport

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 25.08.2015

W dobie tabletów, konsoli i wszechobecnej elektroniki sport staje się mało popularny wśród dzieci. Dla wielu lekcje WF-u są jedyną formą aktywności fizycznej, a przecież sport dla dzieci jest niezbędny do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Warto o tym pamiętać przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

Wychowanie fizyczne czyli WF

Brak aktywności fizycznej w życiu dziecka wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, takimi jak wady postawy, dolegliwości związane ze stawami, ale także trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych czy samodyscypliną.
– W ostatnich latach coraz poważniejszym problemem wśród młodych ludzi jest otyłość – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. – Nadwaga może przyczynić się do powstania schorzeń kręgosłupa i stawów oraz szeregu chorób, w tym cukrzycy czy zaburzenia pracy serca. Dlatego tak ważne jest wyrabianie od dzieciństwa zdrowych nawyków – dodaje specjalista.
Regularne i aktywne uczestnictwo w zajęciach WF może okazać się doskonałym początkiem przygody ze sportem oraz zdrowym stylem życia.

Aktywność fizyczna to zdrowy kręgosłup!

Około 8. roku życia dziecko zaczyna się intensywnie rozwijać. Dotyczy to zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego oraz stawów. W tym okresie mogą również powstać schorzenia, które w późniejszych latach będą utrudniać codzienne funkcjonowanie.
– Większość problemów z kręgosłupem jest efektem zbyt długiego siedzenia przed komputerem czy telewizorem, ale także unikania sportu, w tym lekcji WF. Na etapie nauki w szkole podstawowej następuje szybki wzrost kręgosłupa. Brak dostatecznego oparcia w mięśniach przyczynia się do powstawania wad postawy – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
Najczęstsze wady kręgosłupa u dzieci to skrzywienie boczne, przy dużej deformacji zwane skoliozą, oraz nadmierne pochylenie do przodu w odcinku piersiowym, czyli tzw. plecy okrągłe. Niestety mimo to wiele dzieci coraz częściej rezygnuje z zajęć WF-u za przyzwoleniem rodziców.
Dowiedz się, jaką torbę szkolną wybrać, aby dziecko miało zdrowy kręgosłup.

Dlaczego warto uprawiać sport?

Oto przykładowa lista korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w lekcjach WF, jak również we wszelkich zajęciach sportowych, do których warto zachęcać dzieci:

 • korekta wad postawy – prosty i zdrowy kręgosłup,
 • zwiększenie odporności organizmu,
 • nabycie umiejętności współpracy z innymi,
 • poprawa koncentracji,
 • nauka nawiązywania relacji interpersonalnych.

Regularna aktywność fizyczna wpływa bowiem na większość aspektów życia młodego człowieka. Uczy determinacji i samodyscypliny. Konsekwencja nabyta w okresie dziecięcym i nastoletnim na pewno przełoży się na dobre osiągnięcia w życiu dorosłym. Silny, pewny siebie i zmotywowany człowiek ma większe szanse, by osiągnąć sukces.

Sport dla dzieci – kilka rad dla rodzica

Jak zatem zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywnego trybu życia? Oto kilka porad:

 • zabieraj dziecko jak najczęściej na spacery, nawet do sklepu – ważne, by wychodziło z domu i zażywało trochę ruchu i świeżego powietrza;
 • spróbujcie razem uprawiać sport – możecie np. wybrać się na wspólne przejażdżki rowerem czy ćwiczyć w ramach siłowni plenerowej;
 • rozwijaj w dziecku zainteresowanie sportem – np. chodząc z nim na mecze piłki nożnej czy siatkówki;
 • namów je na zajęcia sportowe, na które chodzą inne dzieci z klasy – będzie mu się to kojarzyć z zabawą ze znajomymi;
 • zaproponuj mu obóz sportowy;
 • zorganizuj wspólny wypad w góry czy na łódkę.

– Sport odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju młodego człowieka. Zachęcanie dziecka od najwcześniejszych lat do uczestnictwa w zajęciach WF przełoży się w przeszłości nie tylko na jego zainteresowania, ale też przede wszystkim na kondycję zdrowotną – mówi dr Rafał Mikusek.
Chcesz wiedzieć, jak przygotować małego sportowca do aktywności fizycznej? Sprawdź, na jakich zasadach opiera się sport dla dzieci.