Umów wizytę telefonicznie

W jaki sposób koryguje się dysfunkcje stopy?

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 31.10.2017
Spis treści:

Ból w kolanach, biodrach oraz odcinku lędźwiowym kręgosłupa nie zawsze musi oznaczać przeciążenie lub kontuzję właśnie w tych częściach ciała. Może się bowiem okazać, że za te dolegliwości są odpowiedzialne dysfunkcje w obrębie stopy.

Pacjenci z dysfunkcjami stóp powinni rozpocząć planowanie postępowania leczniczego w trakcie konsultacji z podologiem lub fizjoterapeutą. Dobrze, jeśli diagnoza stanu stopy jest stawiana na podstawie dokładnych metod badawczych. Podstawowym narzędziem używanym przez specjalistów podczas badań jest ocena rozmieszczenia nacisku na podeszwowej stronie stopy. Narzędzie jest używane również podczas badania, planowania leczenia oraz doboru wkładek dla pacjentów z dysfunkcjami stóp, takimi jak stopy płaskie, stopy płasko-koślawe, przeciążenie rozcięgna podeszwowego oraz odciski na podeszwowej stronie stóp.

Z anatomicznego punktu widzenia stopa jest narzędziem statycznym, spełniającym dwie funkcje: podparcia i przemieszczania ciała w stosunku do podłoża. Obecnie do określania jakości pracy stóp w warunkach statycznych i dynamicznych wykorzystuje się bieżnie z czujnikami dynamometrycznymi oraz platformy dynamometryczne. W naszych oddziałach przeprowadzamy badania z wykorzystaniem platformy do komputerowej analizy chodu i jego poszczególnych faz – ZEBRIS FDM. Dzięki niej można przeprowadzić pomiar pokazujący, jaki wpływ na chód czy postawę ma obuwie. Platforma umożliwia również ocenę równowagi i nacisku stóp na podłoże – mówi Rafał Hejna z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

Półprodukt, z którego korzystają specjaliści Enel-Sport w czasie doboru wkładek, wytwarza firma Vasyli ze Stanów Zjednoczonych. Zalety tych wkładek to termoplastyczność i wytrzymałość oraz wymuszanie prawidłowej korekty zamiast utrwalania deformacji i „rozleniwiania” stopy.

Korzyści z badania przeprowadzonego w Enel-Sport:

  • współpraca w leczeniu stopy dr. n. med. Cezarego Michalaka, specjalisty chirurgii ortopedycznej z wieloletnim doświadczeniem w chirurgii stopy, z mgr. Rafałem Hejną, fizjoterapeutą podologiem,
  • nowoczesna platforma do komputerowej analizy chodu i jego poszczególnych faz, którą stosujemy w Enel-Sport, pozwala na dynamiczny pomiar obciążenia w trakcie chodu oraz pomiar w pozycjach statycznych, np. stania,
  • za pomocą badania można również przeprowadzić pomiar, który pokaże, jaki wpływ na chód czy postawę ma obuwie,
  • badanie umożliwia także ocenę równowagi i nacisku stóp na podłoże.

Badania są wykonywane w placówce Enel-Sport przy ul. Myśliwieckiej 4a w Warszawie (tel. 22-161-16-16).

Zobacz, co zrobić, aby uniknąć haluksów.