Umów wizytę telefonicznie

Rezonans magnetyczny piersi – co pozwala wykryć badanie piersi u Pacjentki? Jakie są wskazania do mammografii MR?

Gruczoły piersiowe są narażone na rozwój wielu nieprawidłowości, w tym szczególnie groźnego dla zdrowia i życia raka piersi. Wczesna diagnoza schorzeń znacznie zwiększa powodzenie dalszego leczenia, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań kontrolnych, a w razie potrzeby diagnostycznych i monitorujących przebieg prowadzonego leczenia. Jedną z najprecyzyjniejszych metod jest rezonans magnetyczny piersi, który pozwala wykryć zmiany we wczesnym stadium zaawansowania.

Dlaczego warto wykonywać rezonans magnetyczny piersi?

Do najczęściej wykorzystywanych badań diagnostycznych w przypadku kobiecych schorzeń należą USG piersi i mammografia. Nowoczesną, bezpieczną i precyzyjniejszą metodą jest natomiast rezonans magnetyczny piersi (MRI, MR, RM). Badanie to służy do obrazowania różnego rodzaju tkanek, w tym naczyń krwionośnych i węzłów chłonnych. Za pomocą mammografii metodą rezonansu magnetycznego można wykryć nawet minimalne zmiany o średnicy ok. 2 mm. Co ważne, silne pole magnetyczne generowane w trakcie badania jest bezpieczniejsze w odróżnieniu np. od klasycznej mammografii, w trakcie której wykorzystuje się szkodliwe promieniowanie jonizujące.

Podstawowe wskazania do rezonansu piersi

Badanie piersi za pomocą rezonansu magnetycznego zwykle wykonywane jest wówczas, gdy inne metody okazują się nieskuteczne lub w celu potwierdzenia podejrzewanej diagnozy, np. po uzyskaniu niejednoznacznego wyniku. Wykonuje się go również wówczas, gdy np. mammografia nie może zostać przeprowadzona ze względu na niewielki rozmiar biustu lub obecność implantów piersi.

Kiedy wykonać badanie rezonansu magnetycznego piersi?

W profilaktyce raka piersi:

  • u pacjentek z podwyższonym ryzykiem zachorowania, zwłaszcza nosicielek mutacji genów BRCA1, BRCA2, TP53 lub z obciążonym wywiadem rodzinnym.
  • u kobiet z piersiami o dużej gęstości tkanki gruczołowej, co utrudnia ocenę w standardowych badaniach.

W diagnostyce onkologicznej:

  • w sytuacjach, gdy wyniki USG lub mammografii nie są spójne pod względem rozmiaru wykrytych zmian.
  • w celu dokładnej oceny guzków o niejednoznacznym obrazie w badaniach ultrasonograficznych i mammograficznych.
  • przy podejrzeniu choroby nowotworowej o nieznanym ognisku pierwotnym, w celu określenia miejsca rozsiewu.
  • w przypadku wykrycia raka piersi – dla wykrycia potencjalnych dodatkowych ognisk choroby i precyzyjnej oceny jej rozległości.
  • w trakcie monitorowania leczenia nowotworowego u pacjentek.

Po operacjach piersi:

  • po zabiegach związanych z leczeniem raka piersi.
  • po wszczepieniu implantów – w celu oceny ich stanu, zwłaszcza w przypadku podejrzenia uszkodzenia implantu.

Bezwzględnie na kontrolę należy udać się po zaobserwowaniu niepokojących zmian w piersi – guzków, zgrubień, obrzęku czy wycieku z brodawki. Metoda ta nadaje się do kontroli piersi kobiet w ciąży z wyłączeniem 1. trymestru.

Kiedy wykonuje się rezonans piersi z kontrastem?

Lekarz może zalecić podanie kontrastu, dzięki któremu uzyskuje się znacznie precyzyjniejsze wyniki. Środek taki jest wręcz wskazany, jeśli wykonywana jest ocena piersi pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Zwykle badanie bez podania dożylnego kontrastu wykonuje się wyłącznie w celu oceny stanu implantów piersiowych.

MR piersi – jak się przygotować? Jakie dokumenty zabrać?

Do badania rezonansem magnetycznym trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy posiadać wcześniejsze wyniki badań, poinformować specjalistę o lekach przyjmowanych na stałe i obecności metalowych elementów w ciele. Pacjentka powinna być między 6-14 dniem cyklu menstruacyjnego. Od ostatnich zabiegów operacyjnych lub biopsji gruboigłowej piersi musi upłynąć co najmniej 3 miesiące. Co najmniej miesiąc przed terminem badania należy przerwać hormonoterapię zastępczą. Jeśli podany ma zostać kontrast, konieczne jest przedstawienie aktualnych wyników poziomu kreatyniny we krwi (nie starsze niż 14 dni). Przygotowanie do badania obejmuje również wypełnienie formularza medycznego, dlatego do centrum medycznego należy zgłosić się przynajmniej kilkanaście minut przed ustaloną godziną.

Na czym polega mammografia MR? Przebieg badania

W trakcie badania piersi rezonansem magnetycznym Pacjentka pozostaje w pozycji leżącej, z głową skierowaną ku dołowi. Badanie trwa maksymalnie godzinę. Nad procedurą czuwa personel medyczny. Metoda ta jest bezbolesna. Dyskomfortem mogą okazać się jedynie stosunkowo wysokie dźwięki generowane przez aparat do rezonansu – można skorzystać ze słuchawek.

Czy istnieją przeciwwskazania do tego rodzaju diagnostyki?

Obecnie badanie piersi metodą rezonansu magnetycznego stanowi jedną z najskuteczniejszych metod diagnostycznych w kierunku chorób piersi i zmian w ich obrębie. Jest to badanie nieinwazyjne. Niemniej jednak MRI piersi nie zawsze może zostać przeprowadzone. Przeciwwskazaniem jest m.in. obecność stałych elementów metalowych w ciele. Badania nie wykonuje się też przez 12 tygodni po biopsji piersi.

Choroby wewnętrzneMammografia MRRadiologiaUltrasonografiaUSG Piersi