Umów wizytę telefonicznie

Nowoczesna endoproteza kciuka zastosowana w Szpitalu Centrum

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 15.03.2021

Kolejny innowacyjny zabieg chirurgiczny na koncie specjalistów ze Szpitala Centrum enel-med. Dr. n med. Cezary Michalak, jako pierwszy ortopeda w Polsce, zastosował u swojego pacjenta endoprotezę PyroDisk. To kolejny ze sposobów leczenia choroby zwyrodnieniowej kciuka, czyli rizartrozy.

Rizartroza to jedna z najczęściej spotykanych zmian zwyrodnieniowych w obrębie ręki. Zniszczenie stawu siodełkowatego kciuka dotyka starszych pacjentów – szacuje się, że tego typu kłopoty występują u co czwartej kobiety oraz co dziesiątego mężczyzny po 65 roku życia. Jednak w związku ze współczesnym stylem życia, w którym coraz większą rolę odgrywają telefony komórkowe czy tablety, choroby zwyrodnieniowe kciuka będą dotykały coraz młodszych pacjentów.

Leczenie operacyjne rizartrozy jest możliwe przy zastosowaniu kilku typów endoprotez stawu, różniących się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem i zasadą działania. Szpital Centrum enel-med to pierwsza placówka w Polsce stosująca endoprotezę Ascension PyroDisk, używaną w Europie od kilkunastu lat.

Proteza jest wykonana z odpornego na uszkodzenia i dobrze tolerowanego przez kości pyrocarbonu, będącego pochodną węglową. Unikalny materiał oraz kształt endoprotezy zakładają niewielkie śródoperacyjne usunięcie kości, zapewniają ruch w stawie oraz dobry wynik czynnościowy i odporność na urazy.

Do tej pory endoproteza PyroDisk nie była stosowana w Polsce. Pierwszego, innowacyjnego zabiegu z jej użyciem, dokonał dr. n med. Cezary Michalak, chirurg-ortopeda operujący pacjentów Szpitala Centrum enel-med w Warszawie. Serdecznie gratulujemy!