Neurologia
Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Z uwagi na to, że jest powiązana z psychiatrią, wiele chorób o podłożu neurologicznym leży w zakresie zainteresowań neurologów i psychiatrów.
Neurolog zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego w obszarze: mózg–rdzeń kręgowy–nerwy obwodowe. Na podstawie badań zleca odpowiednią diagnostykę i metody leczenia chorób neurologicznych. Zajmuje się również oceną stanu zdrowia pacjentów po udarze, urazach czaszkowo-mózgowych czy w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona. Odpowiada również za wdrożenie rehabilitacji neurologicznej.
Zaburzenia neurologiczne mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a niekiedy życie człowieka. Dlatego w Enel-Sport w Warszawie i w Łodzi oferujemy kompleksową opiekę specjalistów z zakresu neurologii dziecięcej i osób dorosłych.
Neurologia
-kiedy zgłosić się do lekarza?
Neurologia – kiedy zgłosić się do lekarza?
Leczenie chorób neurologicznych obejmuje schorzenia pierwotne, pojawiające się w układzie nerwowym, oraz wtórne, będące następstwem chorób narządowych bądź zaburzeń innych układów. Z uwagi na różnorodność przyczyn wszelkie objawy wskazujące na chorobę układu nerwowego należy konsultować z neurologiem, a w szczególności:
- bóle i osłabienia,
- zaburzenia czucia, drżenie i inne ruchy mimowolne,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- zawroty głowy,
- utratę przytomności.
Do neurologa powinni zgłosić się również pacjenci z zaburzeniami lub pogorszeniem pamięci oraz koncentracji. Schorzenia neurologiczne obejmują też zaburzenia snu, słuchu, wzroku oraz węchu.
Wizyta u neurologa jest konieczna w przypadku przebytych urazów czaszkowo-mózgowych lub neurologicznych, takich jak udar. Podjęta wówczas odpowiednia neurorehabilitacja jest niezbędna do poprawy jakości życia takich pacjentów i wymaga wcześniejszej kwalifikacji.
Neurologia – jak przebiega wizyta?
Wizyta u neurologa rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego oraz wykonania prostych badań, które obejmują:
- analizę odruchów fizjologicznych, (m.in.: odruchu kolanowego, odruchu z mięśnia dwugłowego lub trójgłowego ramienia, odruchu z mięśni przywodzicieli uda, odruchu skokowego),
- ocenę chodu,
- ocenę prawidłowej mowy,
- ocenę czucia powierzchniowego.
Na tej podstawie jest przeprowadzane wstępne rozpoznanie zaburzeń i zostaje podjęta decyzja o ewentualnej dalszej diagnostyce, która może obejmować:
- tomografię komputerową,
- rezonans magnetyczny,
- elektromiografię (EMG),
- elektroneurografię (ENG).
Neurologia – jakie choroby diagnozuje specjalista?
W ramach neurologii diagnozuje się i leczy m.in.:
- wady cewy nerwowej,
- rwę kulszową,
- zwyrodnienie kręgosłupa,
- stwardnienie rozsiane,
- padaczkę,
- chorobę Parkinsona,
- chorobę Alzheimera,
- pląsawicę Huntingtona,
- chorobę Wilsona,
- zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia kręgowego,
- udary mózgu oraz stan po udarze,
- guzy mózgu,
- migreny,
- miastenię, miopatię, miotonię.
Nasi lekarze
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.