Czym jest Klinika małoinwazyjnej chirurgii biodra prof. Skowronka?
Klinika małoinwazyjnej chirurgii biodra stanowi integralną część kliniki enel-sport Łazienkowska i szpitala enel-med. Jest kierowana przez prof. Pawła Skowronka, prekursora i trenera techniki przedniej MIS DAA w endoprotezoplastyce stawu biodrowego. Klinika specjalizuje się w nowoczesnej i rewolucyjnej protezoplastyce stawu biodrowego, z wykorzystaniem zaawansowanej techniki operacyjnej MIS DAA. Oferuje podejście, które zmienia zasady gry w leczeniu ortopedycznym, minimalizując ból i przyspieszając powrót do zdrowia oraz umożliwiając powrót do większości aktywności sportowych.
O Metodzie – MIS DAA
Metoda MIS DAA (Minimally Invasive Surgery Direct Anterior Approach) to technika małoinwazyjna, która polega na wykonaniu niewielkiego cięcia w dostępie międzymięśniowym, bez pierwotnego odcięcia lub przecięcia mięśni stawu biodrowego, np. rotatorów lub odwodzicieli. Oznacza to, że ten rodzaj endoprotezoplastyki w niewielkim stopniu ingeruje w tkankę mięśniową i jej funkcje, co przekłada się na znaczne zmniejszenie bólu pooperacyjnego i błyskawiczny powrót do pełnej aktywności. Jest to nowoczesne podejście, które jest skierowane do pacjentów wszystkich grup wiekowych, poszukujących innowacyjnych i mniej inwazyjnych metod leczenia operacyjnego stawu biodrowego. Metodę MIS DAA można użyć u ponad 99 % pacjentów bez względu na wiek, aktywność pacjenta oraz morfologię zmian zwyrodnieniowych czy nadwagę. Obecnie najważniejszym przeciwskazaniem jest masywna otyłość pacjenta, właściwie uniemożliwiająca wykonanie jakiejkolwiek protezoplastyki stawu. Zabieg jest dedykowany pacjentom:
- z artrozą biodra, szczególnie z zaawansowanymi zmianami,
- po innych operacjach biodra z nasileniem ograniczeń ruchowych i bólowych,
- oczekujących możliwości powrotu do aktywności sportowych i wysiłkowych po zabiegu stawu biodrowego.
Korzyści – dla Pacjentów
Porównanie z tradycyjnymi metodami
Przełomowe podejście prof. Skowronka – wyższa satysfakcja Pacjentów dzięki MIS DAA
Profesor Skowronek jest prekursorem i trenerem technik MIS DAA w alloplastyce miniinwazyjnej stawów biodrowych w Polsce. Obecne doświadczenie to już ponad 10 000 zabiegów z użyciem technik MIS DAA. Od 2009 r. międzynarodowy i krajowy trener-szkoleniowiec technik miniinwazyjnych stawów biodrowych. Obecnie ma największe doświadczenie w powyższych szkoleniach, kształceniu lekarzy w zabiegach MIS DA w kraju. Prowadzi stałe, cykliczne szkolenia w Polsce oraz Europie środkowo – zachodniej. Ponad 400 szkoleń typu chirurg-chirurg dla lekarzy z Polski i zagranicy.
70% pacjentów wyraża większe zadowolenie z operacji wykonanej metodą MIS DAA w porównaniu do tradycyjnych technik (dane na podstawie badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic).
80% pacjentów, którzy byli operowani w pierwszym stawie biodrowym metodą tradycyjną oraz w drugim stawie biodrowym z wykorzystaniem protezoplastyki z MIS DAA, odczuwało wyższą satysfakcję z przebiegu operacji i rekonwalescencji metodą MIS DAA (na podstawie badań przeprowadzonych przez prof. Skowronka).
Satysfakcja pacjentów wynikała z:
- ponad dwukrotnie krótszej hospitalizacji,
- mniejszego odczucia bólu,
- szybszej rehabilitacji, która nie wymuszała ograniczeń ruchowych.
Pacjenci mniej odczuwali także „obecność” endoprotezy biodra po zabiegu operacyjnym.
Jak przygotować się do zabiegu?
Około 2-3 tygodnie przed operacją konieczne jest przeprowadzenie zaleconych przez lekarza badań, których wyniki będą wymagane do oceny przygotowania pacjenta do znieczulenia. Zakres badań jest uzależniony od rodzaju planowanego zabiegu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, który zostanie dokładnie określony podczas wizyty kwalifikacyjnej. Podstawowe badania obejmują:
- Grupę krwi
- Morfologię krwi z liczbą płytek krwi:
- OB
- INR
- CRP
- APTT
- PT
- Poziomy sodu, potasu, glukozy i kreatyniny
- Antygen HBS oraz przeciwciała anty-HCV i HBS
- Badanie ogólne moczu
Pacjenci powyżej 40. roku życia mogą być dodatkowo poproszeni o wykonanie następujących badań:
- RTG klatki piersiowej
- EKG w spoczynku z opisem
Lekarz odpowiedzialny za przeprowadzenie zabiegu może także zalecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak badania obrazowe (RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa)
Jakie jest postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego?
Dzięki zastosowaniu metody MIS DAA, pacjenci nie wymagają długotrwałej rehabilitacji hospitalizacyjnej i mogą szybciej wrócić do większości aktywności życiowych oraz sportowych bez ograniczeń funkcjonalnych.
Zaleca się, by Pacjent po operacji stosował ortezę i oszczędzał operowaną kończynę. Pacjenta pionizuje się już w dniu operacji następnie zalecana jest rehabilitacja i chodzenie z dwoma kulami przez ok. 5-10 dni praktycznie z pełnym obciążaniem. Następnie Pacjent porusza się już o jednej kuli przez kolejne 5-14 dni .
Zaleca się ćwiczenia odwodzące już od dnia operacji, a trening na rowerze stacjonarnym po ok. 5-10 dniach od operacji.