Porady medyczne
Przyczyny bólu piszczeli. Jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej?
Piszczel – czyli kość piszczelowa – to podstawa goleni. Jest drugą pod względem długości kością w ludzkim organizmie. Niektóre osoby zauważają u siebie ból piszczeli – w spoczynku, przy bieganiu i w różnych innych sytuacjach. Co może on oznaczać?
Z tekstu dowiesz się:
- jaki związek ma ból piszczeli w spoczynku z niewłaściwie dobranym obuwiem,
- czy ból piszczeli po bieganiu może być skutkiem błędów treningowych,
- jakie schorzenia mogą wywoływać ból piszczeli przy bieganiu.
Przyczyny bólu piszczeli
Na początek warto sobie uświadomić, że ból w piszczelach może być po prostu efektem stłuczenia. Jeżeli w okolicy piszczeli dojdzie do mocnego uderzenia, uszkodzeniom może ulegać nie tylko tkanka kostna, ale również otaczające piszczel mięśnie i więzadła. Wszystko to może być odczuwane przez pacjenta jako ból piszczeli, któremu często towarzyszą obrzęk, nadwrażliwość na dotyk oraz zaczerwienienie, a później – zasinienie.
Ból piszczeli w spoczynku a źle dobrane obuwie
Ból piszczeli może być też efektem noszenia źle dobranego obuwia – za małego, za ciasnego, z wąskim czubkiem. Nieprawidłowe krążenie krwi oraz uciski prowadzą do powstawania mikrouszkodzeń i stanów zapalnych, które bywają przyczyną dolegliwości bólowych nie tylko w obrębie stopy, ale również innych obszarów kończyny dolnej, w tym piszczeli. Szczególnie szkodliwe jest noszenie butów na wysokim obcasie, które negatywnie wpływają na stan zdrowia ścięgna Achillesa, co również może być odczuwalne w postaci bólu piszczeli.
Oprócz zmiany obuwia na dopasowane warto także przemyśleć stosowanie wkładek ortopedycznych, które poprawiają pozycję oraz minimalizują wstrząsy podczas chodzenia lub biegania.
Ból piszczeli po bieganiu a błędy w treningu
Ból piszczeli bywa jedną z częstszych dolegliwości wśród biegaczy. Choć jego bezpośrednią przyczyną mogą być różnego rodzaju kontuzje i choroby, to jednak bywa i tak, że ból piszczeli przy bieganiu jest efektem błędów w codziennym treningu powodujących przeciążenia. Zalicza się do nich:
- brak rozgrzewki przed treningiem,
- brak prawidłowej regeneracji po treningu,
- zbyt intensywny trening,
- częste bieganie po twardych powierzchniach,
- nieprawidłową technikę biegu,
- podejmowanie treningu mimo niewyleczonych kontuzji,
- bieganie w nieodpowiednim obuwiu.
Ból nóg w piszczelach wywołany przez nieprawidłowy trening może być jednak nie tylko przeciążeniowym bólem okostnej, ale także i sygnałem napięć w powięzi, tkance łącznej otaczającej mięśnie oraz narządy.
Ból piszczeli może być również efektem różnego rodzaju chorób oraz urazów. Jednym ze schorzeń, które mogą dawać tego typu dolegliwości, jest przewlekły zespół przedziałów powięziowych. Rozwija się on, gdy intensywny wysiłek fizyczny oraz coraz większe zapotrzebowanie energetyczne organizmu prowadzą do pogłębiającego się niedokrwienia tkanek, zaburzeń funkcjonowania nerwów, a w rezultacie – do pojawienia się bólu piszczeli. W tego typu sytuacjach konieczne jest czasowe ograniczenie aktywności fizycznej, a także dopasowana do potrzeb rehabilitacja ortopedyczna lub pomoc fizjoterapeuty.
Ból piszczeli przy chodzeniu i w biegu – schorzenia i kontuzje
Ból w piszczelach może być także skutkiem złamań zmęczeniowych, zwanych także złamaniami powolnymi. Powstają one w efekcie powtarzających się mikrourazów, także u aktywnych dzieci oraz młodych sportowców. Złamania zmęczeniowe mogą się pojawić w każdej kości, ale najczęściej dotyczą one stopy, kości udowej, strzałkowej oraz właśnie piszczelowej. Co ciekawe, zwykle bywają one diagnozowane dopiero po dłuższym czasie – początkowo ból piszczeli przy chodzeniu czy bieganiu nie jest bardzo nasilony i ustępuje w spoczynku. Z czasem jednak zaczyna być odczuwany także w spoczynku, okolica piszczeli staje się bolesna przy ucisku, łydka może powiększyć swój obwód. Pacjent zazwyczaj nie pamięta momentu, w którym pojawiły się dolegliwości. Leczenie złamań zmęczeniowych w piszczelach polega głównie na odciążaniu chorej kończyny. Rzadko stosuje się opatrunek gipsowy.
Oczywiście każdy ból w piszczelach warto skonsultować z lekarzem ortopedą – wówczas będzie można w porę wdrożyć odpowiednie leczenie.