Jaka torba do szkoły dla zdrowego kręgosłupa
Nowy rok szkolny już niebawem – pora zatem rozpocząć przygotowania. Wybierając tornister dla dziecka, rodzic powinien zadbać o to, by był on nie tylko ładny, lecz przede wszystkim komfortowy, praktyczny i zdrowy dla kręgosłupa.
W 2013 roku Fundacja Rosa w ramach programu „Lekki Tornister” postanowiła sprawdzić, ile ważą zapakowane tornistry uczniów z pięciu szkół podstawowych w województwie dolnośląskim. Okazało się, że około 75 proc. uczniów z klas pierwszych ma stanowczo za ciężkie torby szkolne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tornister nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka. W klasach drugich problem ten dotyczył 63 proc. dzieci, w trzecich – 22 proc.
Tornister za ciężki dla kręgosłupa – konsekwencje zdrowotne
Nieodpowiednio dobrany plecak lub torba szkolna mogą wskutek przeciążenia narządu ruchu powodować dolegliwości bólowe, a w konsekwencji odpowiadać za przykurcze i skrzywienie kręgosłupa.
– Wybór odpowiedniej torby szkolnej może w dużej mierze odciążyć kręgosłup naszego dziecka. Skutki źle dobranego tornistra bywają naprawdę poważne, ponieważ może on spowodować zmniejszenie pojemności płuc, wady postawy, mrowienie rąk czy bóle kręgosłupa – ostrzega dr Rafał Mikusek, kierownik medyczny Szpitala Centrum ENEL-MED. – Dziecko znajduje się w fazie wzrostu i jego organizm jest podatny na czynniki zewnętrzne, które go kształtują. Zbyt duże przeciążenia będą powodować utrwalone wady postawy, takie jak boczne skrzywienie kręgosłupa lub okrągłe plecy. Mechanizm jest podobny do tego, który stosowano w Chinach, aby u kobiet uzyskać małe stopy. Długotrwały ucisk powodował zaburzenia wzrostu stóp – tłumaczy lekarz.
Zaniedbanie kwestii torby szkolnej może mieć zatem poważne konsekwencje dla młodego człowieka. Zaburzenia posturalne nabyte w dzieciństwie będą sprzyjały przeciążeniom narządu ruchu. To z kolei może powodować szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych w jego obrębie, a tym samym wcześniejsze dolegliwości bólowe.
Torba do szkoły dobra dla kręgosłupa, czyli jaka?
Przy wyborze szkolnej torby dla dziecka mamy różne możliwości:
- Tornister – jest przede wszystkim odpowiednio usztywniony, przez co pomaga zachować właściwą postawę. Bywa zbyt ciężki dla dziecka, należy więc dokładnie rozważyć jego zakup. Starsze dzieci noszą go nierzadko na jedno ramię, co w konsekwencji prowadzi do powstawania wad kręgosłupa.
- Plecak – jest alternatywą dla tornistra. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy jest on dobrze wyprofilowany. Dodatkowy pasek na poziomie pasa to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala rozłożyć ciężar.
- Torba na kółkach – przydatna, gdy dziecko codziennie dźwiga ciężki plecak. Jej wadą jest z pewnością ciężar – dotyczy to sytuacji, gdy uczeń jest zmuszony nieść torbę na plecach (np. ze względu na deszcz czy śnieg).
- Torba na ramię – nie jest to dobre rozwiązanie dla dziecka, przyczynia się do powstawania wad kręgosłupa.
– Ortopedzi mówią „nie” torbom na ramię. Takie rozwiązanie jest nieakceptowane dla rozwijającego się dziecka. Powoduje boczne skrzywienie kręgosłupa. Najwygodniejszy dla dziecka jest sztywny tornister. Po drugie, walczmy o zmniejszenie ilości noszonych książek. Niestety, jako ojciec wiem, że przy obecnej liczbie podręczników najlepszym rozwiązaniem jest torba na kółkach – dodaje ortopeda traumatolog.
Plecak czy tornister – jakie warunki powinny spełniać?
Na co warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy dziecku torbę do szkoły:
- Wyprofilowany i usztywniony tył – tornister czy plecak powinien dobrze przylegać do pleców dziecka. Pozwoli to zachować odpowiednią postawę. Niezwykle istotne jest tzw. wybrzuszenie na odcinku lędźwiowym.
- Szerokie szelki – umożliwiają dobre rozłożenie ciężaru na plecach, przez co nie są one tak mocno obciążone.
- Przegródki – pozwalają równomiernie rozłożyć ciężar w plecaku oraz tornistrze. Uwaga! Należy zwracać uwagę na to, co dziecko wkłada do przegródek. Szybko bowiem mogą zamienić się w przechowalnię zbędnych przedmiotów, które będą jedynie niepotrzebnie zwiększać ciężar szkolnej torby.
- Dopasowanie do postury oraz wagi dziecka – tornister czy plecak nie powinien być szerszy od dziecka. Najlepiej, by kończył się na dole na linii pleców oraz na górze przed szyją.
- Waga zapakowanego plecaka – nieprzekraczająca 10 proc. wagi dziecka.