Umów wizytę telefonicznie

Skolioza to wada postawy, która jest diagnozowana przeważnie u dzieci, ale rozpoznaje się ją również u dorosłych. Wiele osób sądzi, że nie jest groźna i nie trzeba jej leczyć. To jednak błędne przekonanie. Pozostawiona bez odpowiedniego działania skolioza może bowiem w przyszłości wymagać leczenia operacyjnego

Z tekstu dowiesz się:

 • co to jest skolioza,
 • jakie są przyczyny skoliozy,
 • jakie są objawy skoliozy,
 • jak przebiega leczenie skoliozy.

Choć skolioza czasami bywa określana mianem bocznego skrzywienia kręgosłupa, to jednak tak naprawdę jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe: w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej oraz poziomej. U pacjentów z tą wadą postawy kręgosłup – zamiast naturalnego łuku – przypomina literę S. U większości osób skolioza kręgosłupa dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa lub przestrzeni między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym, znacznie rzadziej natomiast – odcinka lędźwiowego.

Skolioza i jej rodzaje

Skolioza kręgosłupa jest wadą najczęściej występującą u dzieci – w zależności od tego, kiedy pojawią się pierwsze objawy, dzieli się ją na:

 • skoliozę wczesnodziecięcą (do 3. roku życia),
 • skoliozę dziecięcą (do 10. roku życia),
 • skoliozę młodzieńczą (w okresie dojrzewania).

U dorosłych skolioza pojawia się bardzo rzadko.

Inna klasyfikacja skoliozy dotyczy kierunku wygięcia łuku kręgosłupa. Jeśli jest on wygięty w lewą stronę, mamy do czynienia ze skoliozą lewostronną, jeśli w prawo – ze skoliozą prawostronną. Jeżeli zdiagnozowany zostaje jeden łuk skrzywienia, skolioza ma charakter jednowypukły, zaś przy dwóch lub więcej łukach skrzywienia mamy do czynienia ze skoliozą wielowypukłą.

Skolioza – przyczyny bocznego skrzywienia kręgosłupa

Jeśli chodzi o przyczyny skoliozy, nie zawsze są nam one znane. W około 80-85% przypadków ma ona bowiem charakter idiopatyczny. Chorobę zazwyczaj łączy się z niezbyt aktywnym trybem życia oraz siedzeniem w nieprawidłowej pozycji.

Czasami skolioza pojawia się jako powikłanie dystrofii mięśniowej, przepukliny krążka międzykręgowego, chorób opłucnej lub operacji klatki piersiowej wykonywanych w okresie intensywnego wzrostu dziecka.

U osób dorosłych skolioza kręgosłupa bywa najczęściej powikłaniem zwyrodnienia stawów kręgosłupa i występuje u osób, które unikają aktywności fizycznej. Szczególnie groźna jest wtedy, gdy współwystępuje z osteoporozą.

Skolioza – objawy, które powinny nas zaniepokoić

Jak już wcześniej wspomniano, głównym objawem skoliozy jest charakterystyczne wygięcie kręgosłupa w kształt litery S. U pacjentów dotkniętych skoliozą można zauważyć:

 • garb żebrowy, będący efektem wypychania żeber przez kręgi,
 • wystające łopatki,
 • asymetrię między ramionami a biodrami,
 • wyraźniejsze wcięcie z jednej strony talii.

Wprawny ortopeda jest w stanie rozpoznać skoliozę u dziecka już na podstawie krótkiego badania wzrokowego. Dla potwierdzenia diagnozy zwykle wykonuje także kilka testów ortopedycznych, oceniających m.in. układ tułowia.

Skolioza – ćwiczenia i leczenie operacyjne

Jeśli skolioza została wykryta odpowiednio wcześnie, w większości przypadków leczenie ogranicza się do odpowiedniej rehabilitacji. Ma ona na celu usunięcie lub przynajmniej zmniejszenie deformacji, zatrzymanie jej postępu oraz utrwalenie uzyskanych rezultatów. Ćwiczenia na skoliozę obejmują różnego rodzaju aktywności odciążające poszczególne partie kręgosłupa, uelastyczniające je, wymuszające jego prawidłowe ustawienie i wzmacniające mięśnie. Rehabilitacja ortopedyczna dzieci musi być prowadzona zarówno przez specjalistów, jak i przez rodziców bądź opiekunów.

Jeżeli rehabilitacja ortopedyczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów albo kąt skrzywienia wynosi co najmniej 60 stopni, pacjent może zostać poddany operacji polegającej na wszczepieniu metalowych implantów ustawiających kręgosłup we właściwej pozycji. Za każdym razem jest ona jednak poprzedzana szczegółową diagnostyką oraz kwalifikacją przeprowadzaną przez doświadczonego ortopedę.

Źródła:

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-6bea641f-2ca2-4c52-883f-c1af6b4d111f/c/07_.pdf

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-3184ef83-9a99-4559-b1c3-cd38cdf3b271/c/11.pdf

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/292/original/75-79.pdf?1473161160