Jak zwiększyć mobilność bioder?
Biodro jest stawem narażonym na różnego rodzaju urazy i schorzenia. Objawiają się one nie tylko bólem, ale też ograniczeniem ruchomości i mobilności w stawie biodrowym. W takiej sytuacji leczenie i rehabilitacja mają na celu zarówno redukcję dolegliwości bólowych, jak i poprawę zakresu ruchu w biodrze.
Z tekstu dowiesz się:
- czy poprawa mobilności bioder jest możliwa dzięki masażom,
- jak na mobilność stawu biodrowego wpływają zabiegi fizjoterapeutyczne,
- jakie są ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w stawie biodrowym.
Biodro to jeden z największych stawów w organizmie człowieka. Tworzą go m.in. głowa kości udowej, kość miedniczna, panewka, więzadło poprzeczne panewki, więzadło głowy kości udowej oraz torebka stawowa. Jednocześnie biodro jest najbardziej ruchomym stawem kończyny dolnej: odbywają się tu liczne ruchy w różnych płaszczyznach, umożliwiające wykonywanie zróżnicowanych czynności lokomocyjnych.
Zarówno ze względu na budowę, jak i pełnione funkcje biodro jest narażone na występowanie wielu chorób i urazów. Zalicza się do nich m.in. chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, martwicę głowy kości udowej, zapalenie kaletek okołokrętarzowych czy zapalenie ścięgna przywodziciela. Objawiają się one przede wszystkim bólem oraz znacznym ograniczeniem mobilności bioder. Ich leczenie i rehabilitacja mają więc na celu zarówno redukcję dolegliwości bólowych, jak i poprawę mobilności bioder.
Pozytywny wpływ na mobilność bioder wykazują masaże. W zależności od wybranej techniki masażu może on:
- normalizować napięcie spoczynkowe mięśni,
- przywracać prawidłowe funkcjonowanie powięzi,
- powstrzymywać procesy zanikowe w mięśniach, ścięgnach i więzadłach,
- wspomagać produkcję nowych włókien kolagenowych,
- usprawniać krążenie krwi.
Wszystko to pozwala nie tylko na złagodzenie bólu, ale również na powiększenie ruchomości w stawie, co korzystnie wpływa na mobilność stawu biodrowego.
Mobilność w stawie biodrowym można poprawić dzięki dopasowanym do indywidualnych potrzeb zabiegom fizjoterapeutycznym. Oczywiście mają one również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiają odżywienie tkanek, pozytywnie wpływają na krążenie, ograniczają zaniki mięśniowe, a także powodują zahamowanie postępów choroby.
W celu mobilizacji bioder wykonuje się takie zabiegi fizjoterapeutyczne, jak:
- elektroterapia,
- światłoterapia,
- krioterapia (ogólna i miejscowa),
- ultradźwięki,
- laseroterapia.
Bardzo ważnym elementem leczenia i rehabilitacji chorób oraz kontuzji bioder objawiających się ograniczeniem ich ruchomości są odpowiednie ćwiczenia.
Przykładowe ćwiczenia na mobilność stawu biodrowego to:
- napinanie mięśni ud – pacjent leży na plecach z wyprostowanymi nogami i palcami stóp skierowanymi w stronę sufitu, następnie naprzemiennie napina mięśnie nad kolanami w obu nogach, próbując wcisnąć kolano w podłoże – napięcie należy przytrzymać przez 5 s,
- przesuwanie stopy – pacjent leży na plecach z jedną nogą ugiętą w kolanie, następnie próbuje przesuwać piętę drugiej nogi po podłożu w kierunku pośladków i wrócić do pozycji wyjściowej (ćwiczenie należy powtórzyć na drugą nogę),
- zginanie biodra – pacjent stoi, trzymając się oparcia krzesła, ugina jedną nogę w biodrze utrzymując wyprostowane kolano i trzymając pozycję przez 3 s, następnie stopniowo wydłuża czas trwania ćwiczenia do 10 s,
- odwodzenie biodra – pacjent stoi, trzymając się oparcia krzesła, i powoli odwodzi nogę do boku, skupiając się na pracy mięśni biodra i starając się nie wyginać tułowia do boku; pozycję należy utrzymać przez 3 s, stopniowo wydłużając czas trwania ćwiczenia do 10 s.
Początkowo ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w stawie biodrowym wykonuje się pod okiem fizjoterapeuty, a po opanowaniu podstaw pacjent może również ćwiczyć samodzielnie w domu. Systematyczna praca może przynieść naprawdę spektakularne efekty!