Umów wizytę telefonicznie

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest uznawana zwyczajowo za schorzenie wieku starczego, choć coraz częściej diagnozuje się je także u młodych osób. Będące jej głównym objawem bóle biodra mogą początkowo ograniczać normalne funkcjonowanie chorego, a w późniejszym stadium nawet zupełnie je uniemożliwiać. Dlatego konieczne jest leczenie zwyrodnienia biodra.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są objawy zwyrodnienia stawu biodrowego,
  • jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego,
  • jakie ćwiczenia warto stosować przy zwyrodnieniu biodra,
  • czy warto poddawać się zabiegom na zwyrodnienie stawu biodrowego.

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest obecnie schorzeniem diagnozowanym nie tylko u osób starszych, ale też młodych, aktywnych zawodowo. Postępujące dolegliwości sprawiają, że u chorych pojawiają się problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych obowiązków, a także pracą zawodową. To bywa przyczyną stresu, obniżenia nastroju, drażliwości, a nawet depresji.

Zwyrodnienie biodra polega na postępującej degeneracji tkanek tworzących staw, w tym m.in. tkanki chrzęstnej. Może to być efekt naturalnych procesów starzenia się organizmu, ale wśród czynników zwiększających ryzyko choroby wymienia się również nadwagę i otyłość, niedobór aktywności fizycznej, palenie papierosów, niedobory niektórych składników w diecie, przebyte wcześniej urazy (np. złamanie biodra), a także ciężką pracę fizyczną- tłumaczy dr n. med. Jan Szneider specjalista ortopedii i traumatologii, który zajmuje się leczeniem choroby zwyrodnieniowej w enel-sport.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

Głównym objawem zwyrodnienia biodra jest umiejscowiony w pachwinie ból – początkowo odczuwany jedynie podczas aktywności fizycznej, czyli zmiany pozycji ciała czy w trakcie chodzenia. Aby ograniczyć dolegliwości, chorzy mimowolnie odciążają bolący staw poprzez utykanie w trakcie chodzenia. Z czasem ból pojawia się także w spoczynku i w nocy. Ma on wtedy już charakter przewlekły i zaczyna uniemożliwiać choremu normalne funkcjonowanie. U chorych może występować także np. poranna sztywność stawu biodrowego i/lub ograniczenie jego ruchomości.

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego we wczesnym stadium rozwoju leczy się przede wszystkim zachowawczo. Zastosowanie znajdują działające miejscowo i ogólnie leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, zarówno w formie maści, jak i żeli czy tabletek. Pod kontrolą USG mogą być też wykonywane iniekcje odpowiednich środków farmakologicznych bezpośrednio do objętego zwyrodnieniem stawu. Wśród tych środków znajdują się między innymi sterydy, kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe, które wykonujemy w klinice enel-sport.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – jakie ćwiczenia na to schorzenie?

Jak dbać o stawy biodrowe objęte chorobą zwyrodnieniową? Bardzo ważnym elementem leczenia zachowawczego jest rehabilitacja. Może ona obejmować zarówno zabiegi z zakresu fizjoterapii (masaże, krioterapia, fala uderzeniowa, jonoforeza, prądy, pole magnetyczne), jak i ćwiczenia. Oto kilka przykładów!

  • Pacjent leży w pozycji na plecach, ma wyprostowane nogi i ręce ułożone wzdłuż tułowia. Powoli przyciąga prawą nogę zgiętą w kolanie i biodrze do klatki piersiowej, a następnie chwyta kolano przeciwną ręką.
  • Pacjent leży w pozycji na plecach, ma nogi ugięte w stawach kolanowych i biodrowych. W wyprostowanych rękach trzyma nad twarzą piłkę. Podczas wdechu unosi biodra, a podczas wydechu je opuszcza.
  • Pacjent leży w pozycji na brzuchu, jest podparty na przedramionach, pod brzuchem ma poduszkę i naprzemiennie zgina nogę w kolanie.
  • Pacjent pozostaje w pozycji leżącej na brzuchu, ma czoło oparte na dłoniach i zgina naprzemiennie nogi bokiem.

Jakie zabiegi na zwyrodnienie stawu biodrowego?

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub schorzenie jest mocno zaawansowane, wskazane jest przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, czyli wymiany zużytego stawu na sztuczny. Operacje tego typu są bardzo skuteczne, a nowoczesne endoprotezy z powodzeniem służą pacjentom nawet przez kilkadziesiąt lat. Trzeba jednak mieć świadomość, że okres rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu może trwać nawet do pół roku.

Ze zwyrodnieniem stawu biodrowego można sobie poradzić – w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów warto więc jak najszybciej zgłosić się do ortopedy!

W klinice enel-sport podczas jednej wizyty wykonamy RTG, podamy osocze bogatopłytkowe lub kwas hialuronowy do chorego stawu, szczegółowo omówimy kolejne kroki leczenia choroby oraz skierujemy do doświadczonej kadry rehabilitantów- wyjaśnia dr n. med. Jan Szneider, specjalista ortopedii i traumatologii zajmujący się endoprotezoplastyką stawów biodrowych i kolanowych. 

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Jan Szneider– specjalista ortopedii i traumatologii w klinice enel-sport.

Źródła:

https://pdfs.semanticscholar.org/6b93/7f1c738976bd69b7801bb666200c75120a3c.pdf

Nasi lekarze

ArtrodezaArtroskopia kolanaArtroskopia stawu skokowegoArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoArtroskopowe szycie łąkotkiChirurgia ortopedycznaOrtopediaOrtopedia - staw biodrowyOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia - stopa i staw skokowyOrtopedia dziecięcaOrtopedia sportowaProtezoplastyka
Artroskopia kolanaArtroskopia stawu biodrowegoArtroskopowe szycie łąkotkiEndoproteza stawu biodrowegoOrtopediaOrtopedia - staw biodrowyOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia sportowa
Artroskopia kolanaArtroskopia stawu biodrowegoArtroskopia stawu skokowegoArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoChirurgia ortopedycznaEndoproteza stawu biodrowegoEndoproteza stawu kolanowegoOrtopediaOrtopedia - staw biodrowyOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia sportowa
Chirurgia kończyna dolnaChirurgia ortopedycznaChirurgia rękiEndoprotezoplastyka stawu biodrowegoOrtopediaOrtopedia - staw biodrowyOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia sportowa