Umów wizytę telefonicznie

Stawy, czyli spojenia pomiędzy kośćmi, zapewniają ciału elastyczność i umożliwiają wykonywanie ruchu. Na dolegliwości z nimi związane narzekają nie tylko osoby starsze, lecz także młode. O tym, jaka jest najczęstsza przyczyna schorzeń stawów i jak dbać o stawy, by były sprawne do późnej starości, mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Stawy pełnią w organizmie bardzo ważną rolę. Umożliwiają wykonywanie wielu codziennych czynności – dzięki nim możemy biegać, chodzić czy wykonywać tak precyzyjne ruchy jak przy pisaniu na klawiaturze lub grze na instrumencie. Swoją budową amortyzują wstrząsy, a receptory czuciowe, odpowiedzialne za tzw. czucie głębokie, informują mózg o położeniu kończyn. Zaburzenie pracy stawów i zmiany zwyrodnieniowe w wyraźny sposób zmniejszają sprawność człowieka.

Stawy – kiedy zaczyna boleć

– Powierzchnia stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, która może się ścierać przy nadmiernych przeciążeniach w trakcie ruchu. Im większe jest obciążenie, tym szybciej stawy ulegają zużyciu. Szczególnie narażone na powstawanie schorzeń z tego typu są osoby otyłe, gdyż w ich przypadku obciążenie przenoszone przez stawy pomiędzy kośćmi jest bardzo duże – wyjaśnia dr Rafał Mikusek.

Czynników, które powodują choroby stawów, jest jednak znacznie więcej. Istotną rolę odgrywa w tym wypadku genetyka, jak i niektóre choroby, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne. Przyjmuje się, że zmiany zwyrodnieniowe warunkuje płeć, wiek, czynniki etniczne, zawód lub nieprawidłowa dieta.

– Najczęściej występujące schorzenie stawów to choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli artroza, która jest chorobą cywilizacyjną. Na zwyrodnienie stawów cierpi około 4 proc. ludzi z grupy 18-25 lat. Z wiekiem zagrożenie wzrasta, osiągając poziom 80 proc. wśród osób po 80. roku życia. O ile na artrozę pierwotną nie mamy wpływu, to wtórną można zatrzymać. Powstaje ona bowiem w wyniku urazów, zmian zapalnych bądź przeciążeniowych. W tym wypadku kluczową rolę odgrywa diagnostyka – mówi ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Stawy – najczęstsze błędy, które wywołują zmiany zwyrodnieniowe

Niestety, bardzo często ignorujemy objawy, które zapowiadają choroby stawów. Wizytę u lekarza zastępujemy lekami przeciwbólowymi zakupionymi w aptece, które uśmierzają ból na jakiś czas, ale nie likwidują źródła problemu. Jakie jeszcze grzechy popełniamy nagminnie?

  • Dźwiganie ciężarów – dotyczy to zakupów, mebli, ale również ćwiczeń siłowych, w których brak odpowiedniej techniki przyczynia się do powstania poważnych schorzeń,
  • Brak rozgrzewki przed treningiem – tym samym narażamy układ kostno-stawowy na urazy. Błędy te zazwyczaj wynikają z nieuwagi, braku czasu czy pośpiechu, jednak wszystkie w konsekwencji prowadzą do bolesnych schorzeń stawów.
  • Nieprawidłowa dieta – nieregularne posiłki czy spożywanie w nadmiarze węglowodanów może powodować otyłość, a ta stanowi obciążenie dla stawów.

Aktywność fizyczna w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów

Każdego dnia narażamy stawy na urazy oraz większe lub mniejsze obciążenia. Wszystko to wpływa na ich ogólny stan, rozwój zmian zwyrodnieniowych, a tym samym na naszą sprawność. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim obciążeniem jest np. chodzenie. Jeśli Twoja waga wynosi ok. 70 kg i idziesz z prędkością 5 km/h, to staw biodrowy podlega obciążeniu równemu 320 kg przy każdym kroku. Podczas biegu z prędkością 10 km/h wzrasta ono do 410 kg w obrębie stawu biodrowego i aż 700 kg w stawie kolanowym.

Nie znaczy to jednak, że ruch szkodzi stawom – wręcz przeciwnie. Prawidłowy ruch sprawia, że składniki odżywcze trafiają do chrząstki i wzmacniają ją. We wszystkim potrzebny jest jednak umiar i rozwaga.

Warto zadbać także o dietę, wzbogacić codzienne posiłki w produkty z witaminą A, C, E, selenem czy kwasami Omega-3. Zaleca się także okresowe badania profilaktyczne, np. USG stawów biodrowych oraz kolanowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży.

Choroby stawów – sposoby na dolegliwości i zmiany zwyrodnieniowe

Problemy ze stawami najczęściej objawiają się:

  • obrzękiem,
  • zaczerwienieniem,
  • uczuciem bólu w trakcie ruchu.

W przypadku małej bolesności można zastosować okłady chłodzące i czasowe unieruchomienie kończyny. Kuracja lekami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi nie powinna jednak trwać długo, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia śluzówki układu pokarmowego.

– Przy długo utrzymującym się bólu chory powinien skonsultować ze specjalistą ortopedą. Lekarz zaleca na początku leki niesteroidowe lub iniekcje kwasu hialuronowego, który jest naturalnym składnikiem mazi stawowej. Czasami wykonuje się tzw. blokady, czyli podanie leków steroidowych do wnętrza stawu. Tego rozwiązania nie należy stosować zbyt często, gdyż może ono przyczynić się do uszkodzenia powierzchni stawowej – mówi specjalista ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Choroby stawów mogą wymagać również kinezyterapii i fizykoterapii. W tym celu warto skontaktować się z profesjonalnym rehabilitantem. Jeżeli tzw. leczenie zachowawcze nie przyniesie zamierzonych efektów, pozostaje jedynie zabieg chirurgiczny.

Konsultacja eksperta:

Lek. med. Rafał Mikusek – specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej.