Porady medyczne

Jak leczyć płaskostopie u dzieci?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 21.01.2020

Płaskostopie u dzieci występuje u około 70-80% młodych pacjentów. U 3-4-latków jest ono stanem fizjologicznym i zwykle samoistnie mija, jednak u części z nich rozwija się, prowadząc do przeciążeń i deformacji stóp. Dlatego płaskostopie u dziecka trzeba koniecznie leczyć – na szczęście są na to skuteczne metody!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przyczyny może mieć płaskostopie u dziecka,
  • jakie buty na płaskostopie u dziecka należy stosować,
  • jakie są ćwiczenia na płaskostopie u dziecka.

Zdrowa, prawidłowo zbudowana stopa nie dotyka podłoża całą swoją spodnią powierzchnią – byłoby to doskonale widać po zmoczeniu stopy w farbie i postawieniu na kartce papieru. Zdrowa stopa zostawiłaby tylko odciski palców, przedniej części stopy oraz pięty.

Płaskostopie jest deformacją, w której dochodzi do obniżenia się wysklepienia stopy – traci ona swój charakterystyczny kształt łuku i dotyka podłoża całą powierzchnią. Mamy wówczas do czynienia z płaskostopiem podłużnym. W przebiegu płaskostopia poprzecznego stopa traci elastyczność i staje się szeroka.

Płaskostopie u dzieci – przyczyny

Płaskostopie u dziecka w wieku 3-4 lat nie musi być od razu powodem do niepokoju – u maluchów siła mięśni jest jeszcze niska, a więzadła są naturalnie wiotkie. Może to powodować obniżanie się wysklepienia stopy. U starszych dzieci mamy już jednak do czynienia ze stanem patologicznym, wywoływanym najczęściej przez czynniki zewnętrzne: nadwagę, osłabienie siły mięśniowej stopy czy niewłaściwy dobór obuwia.

Płaskostopie u dzieci koniecznie trzeba leczyć – zaniedbanie w tym zakresie może się skończyć innymi deformacjami stopy (np. paluchem koślawym), problemami z prawidłowym chodzeniem, stanami przeciążeniowymi oraz zapalnymi stawów i więzadeł stopy. Diagnostyką oraz leczeniem płaskostopia u najmłodszych pacjentów zajmuje się specjalista ortopedii dziecięcej.

Wkładki i obuwie na płaskostopie dla dzieci

Platfus u dzieci może być leczony przy pomocy specjalnych wkładek oraz butów ortopedycznych. Działają one wielokierunkowo. Po pierwsze – mają specjalne wzniesienia w ściśle określonych częściach, dzięki czemu wymuszane są lekkie uniesienie łuku stopy i jej prawidłowa pozycja. Pozwala to usunąć deformacje, które nie zostały jeszcze utrwalone. Dodatkowo wkładki i buty na płaskostopie dla dzieci minimalizują obciążenia stawów kończyn dolnych, redukują dolegliwości bólowe oraz podnoszą komfort chodzenia.

Należy przy tym pamiętać, aby tego typu akcesoria kupować jedynie w renomowanych sklepach ortopedycznych – muszą one być dobrane przez specjalistę pod kątem indywidualnych potrzeb małego pacjenta. Leczą one wówczas płaskostopie, a jednocześnie nie są wyczuwalne podczas chodzenia.

Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci

Bardzo ważnym elementem terapii płaskostopia jest ortopedyczna rehabilitacja dzieci – odpowiednie ćwiczenia wzmacniają mięśnie, usprawniają stawy, utrwalają prawidłowe wzorce ruchowe i wymuszają fizjologiczne ułożenie stopy.

Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci mogą obejmować:

  • chodzenie i skakanie na palcach,
  • turlanie stopami piłki tenisowej,
  • podnoszenie stopami woreczków z ryżem,
  • rysowanie stopami,
  • chwytanie stopami niewielkich przedmiotów,
  • chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp,
  • maszerowanie po linii ze skulonymi palcami.

Co ważne, rehabilitacja musi być prowadzona dwutorowo – zarówno przez specjalistę z zakresu fizjoterapii, jak i w warunkach domowych, pod kontrolą rodziców. Ćwiczyć trzeba codziennie przez 20-30 minut. Jeśli te metody nie przynoszą efektów, u dziecka możliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.