Umów wizytę telefonicznie

Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 04.03.2020

Bólu w klatce piersiowej nigdy nie należy lekceważyć! Bardzo często bywa on objawem groźnych dla zdrowia i życia schorzeń kardiologicznych, choć nie zawsze. Czasami ból i ucisk w klatce piersiowej sygnalizują bowiem problemy z układem pokarmowym albo układem ruchu. Za każdym razem trzeba je jednak skonsultować z lekarzem.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie schorzenia kardiologiczne mogą być sygnalizowane bólem w mostku,
  • jakie inne schorzenia mogą być przyczyną pojawienia się bólów w klatce piersiowej.

Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w naszym kraju są choroby układu krążenia. Ich występowanie jest silnie powiązane z trybem życia – na ich rozwój wpływają m.in. niedobór aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie papierosów oraz przewlekły stres. Mimo że współczesna kardiologia doskonale radzi sobie z leczeniem chorób serca, o wiele lepiej jest im zapobiegać. Profilaktyka obejmuje m.in. konsultowanie z lekarzem bólu w klatce piersiowej, który jest jednym z najczęstszych objawów chorób serca.

Co oznacza ból w klatce piersiowej – przyczyny kardiologiczne

Wśród schorzeń kardiologicznych, którym może towarzyszyć ból w mostku czy ucisk w klatce piersiowej, zwykle wymienia się:

  • Stabilną dławicę piersiową – jest to schorzenie wywołane zwężeniem przynajmniej jednej dużej tętnicy wieńcowej przez odkładającą się w jej świetle blaszkę miażdżycową. Jego głównymi objawami są: ból i ucisk w klatce piersiowej oraz uczucie ciężkości w okolicach mostka. Te nieprzyjemne dolegliwości ustępują po chwilowym odpoczynku lub przyjęciu przez pacjenta nitrogliceryny,
  • Zawał serca – to ostry stan nagłego niedoboru tlenu, skutkujący obumarciem części mięśnia sercowego, najczęściej wywołany przez całkowite zablokowanie tętnicy przez blaszkę miażdżycową. Jego głównym objawem jest bardzo silny, gniotący, utrudniający złapanie oddechu ból w klatce piersiowej, niekiedy promieniujący do szyi i rąk, któremu mogą towarzyszyć np. zawroty głowy, kaszel czy nudności,
  • Tętniaka rozwarstwiającego aorty – to bardzo niebezpieczna choroba, w której odsetek przypadków śmiertelnych przekracza 50%. Występuje ona głównie u osób starszych ze zdiagnozowaną wcześniej miażdżycą czy nadciśnieniem. Jej głównym objawem jest bardzo silny ból w mostku i ucisk w klatce, odczuwalny także od strony pleców oraz innych partii ciała, np. brzucha (ból się przemieszcza, co jest jego cechą charakterystyczną).

Ból w klatce piersiowej może mieć inne podłoże

Należy mieć świadomość, że ból czy ucisk w klatce piersiowej nie muszą oznaczać problemów kardiologicznych. Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu, a przede wszystkim podczas kaszlu, może być jednym z objawów zapalenia płuc – choroby o podłożu bakteryjnym, która przebiega m.in. z gorączką oraz ogólnym złym samopoczuciem.

Ból w klatce piersiowej bywa jednym z symptomów refluksu, czyli choroby polegającej na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, spowodowanej najczęściej nieprawidłową pracą mięśni dolnego zwieracza przełyku. Inne, pozaprzełykowe objawy refluksu to m.in. kołatanie serca, świszczący oddech, ślinotok, chrypka, a nawet próchnica – kwasy z żołądka szybko niszczą bowiem szkliwo zębów.

Ból w klatce piersiowej przy wdechu, podczas gwałtownych ruchów czy nawet w spoczynku mogą powodować liczne choroby oraz urazy układu mięśniowo-szkieletowego. Przyczyną tego typu objawów może być kręgosłup, a konkretniej – jego zmiany zwyrodnieniowe, występujące u coraz większego grona osób bez względu na wiek. Dają one również dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, podobnie jak np. zespół Tietza (zapalenie części chrzęstnej trzech pierwszych żeber), pęknięcie i złamanie żeber czy zapalenie stawów mostkowo-żebrowych.

Ból w mostku i ucisk w klatce piersiowej może być pierwszym objawem półpaśca. Często towarzyszy przebiegowi kolki żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, a nawet zaburzeniom psychicznym.

Ucisk w klatce piersiowej może być objawem zarówno niegroźnych schorzeń, jak i tych będących poważnym zagrożeniem życia. Dlatego ból w klatce piersiowej powinien zostać jak najszybciej skonsultowany z lekarzem!

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/48032/36195
https://www.nhs.uk/translationpolish/Documents/Heart_attack_Polish_FINAL.pdf
http://www.czytelniamedyczna.pl/2724,tetniak-rozwarstwiajacy-aorty.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/373,niekardiologiczny-bll-w-klatce-piersiowej-rlwniez-istotnym-problemem-lecznictwa.html