Umów wizytę telefonicznie

Ból w klatce piersiowej to rodzaj dolegliwości, której nigdy nie należy lekceważyć. Charakterystyczne kłucie i nasilająca się duszność, a także uczucie pieczenia mogą stanowić symptomy schorzeń bezpośrednio zagrażających życiu, które wymagają natychmiastowej interwencji. Dowiedz się więcej o przyczynach bólu w klatce piersiowej, diagnostyce i leczeniu!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie schorzenia kardiologiczne mogą być sygnalizowane bólem w mostku,
  • jakie inne schorzenia mogą być przyczyną pojawienia się bólów w klatce piersiowej,
  • w jaki sposób diagnozuje się ból w klatce piersiowej.

Ból klatki piersiowej – dlaczego jest powodem do niepokoju?

Ból i kłucie w klatce piersiowej bardzo często bywają objawami groźnych dla zdrowia i życia schorzeń kardiologicznych, choć nie zawsze to kwestie sercowo-naczyniowe. Czasami dyskomfort i ucisk w klatce piersiowej sygnalizują bowiem problemy z układem pokarmowym albo układem ruchu. Za każdym razem trzeba je jednak skonsultować z lekarzem.

Ból w klatce piersiowej może wystąpić tak po prawej, jak i lewej stronie. Niekiedy nasila się przy oddychaniu lub wykonywaniu wysiłku fizycznego, a kiedy indziej w spoczynku. Dolegliwość może też mieć charakter opłucnowy lub dławicowy. Dyskomfort w zależności od przyczyny może pojawiać się podczas kaszlu, oddychania czy przełykania.

Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w naszym kraju są choroby układu krążenia. Ich występowanie jest silnie powiązane z trybem życia. Na ich rozwój wpływają m.in. niedobór aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie papierosów oraz przewlekły stres. Mimo że współczesna kardiologia doskonale radzi sobie z leczeniem chorób serca, o wiele lepiej jest im zapobiegać niż stosować leczenie. Profilaktyka obejmuje m.in. konsultowanie z lekarzem bólu w klatce piersiowej, który jest jednym z najczęstszych objawów chorób serca. W jakich okolicznościach ból w klatce piersiowej pojawia się najczęściej i o czym może świadczyć?

Kardiologiczne przyczyny bólu w klatce piersiowej

Dolegliwości w klatce piersiowej mogą mieć podłoże kardiologiczne, czego nigdy nie należy bagatelizować i zawsze starać się reagować jak najszybciej. Wśród schorzeń kardiologicznych, którym może towarzyszyć ból w mostku czy ucisk w klatce piersiowej, zwykle wymienia się:

  • Stabilną dławicę piersiową – to schorzenie wywołane zwężeniem przynajmniej jednej dużej tętnicy wieńcowej przez odkładającą się w jej świetle blaszkę miażdżycową. Jego głównymi objawami są: ból i ucisk w klatce piersiowej oraz uczucie ciężkości w okolicach mostka. Te nieprzyjemne dolegliwości ustępują po chwilowym odpoczynku lub przyjęciu przez pacjenta nitrogliceryny.
  • Zawał serca – to ostry stan nagłego niedoboru tlenu, skutkujący obumarciem części mięśnia sercowego, najczęściej wywołany przez całkowite zablokowanie tętnicy przez blaszkę miażdżycową. Jego głównym objawem jest bardzo silny, gniotący, utrudniający złapanie oddechu ból w klatce piersiowej, niekiedy promieniujący do szyi i rąk, któremu mogą towarzyszyć np. zawroty głowy, kaszel czy nudności i wymioty.
  • Tętniaka rozwarstwiającego aorty – to bardzo niebezpieczna choroba, w której odsetek przypadków śmiertelnych przekracza 50%. Występuje głównie u osób starszych ze zdiagnozowaną wcześniej miażdżycą czy nadciśnieniem. Jej głównym objawem jest bardzo silny ból i ucisk w mostku, odczuwalny także od strony pleców oraz innych partii ciała, np. brzucha (ból się przemieszcza, co jest jego cechą charakterystyczną).
  • Zapalenie osierdzia – w przypadku tego schorzenia pojawiają się duszności oraz kaszel. Specyficzny jest też ucisk za mostkiem, który promieniuje do szyi i lewego barku. Uczucie nasila się przy wykonywaniu skrętów tułowia, a także głębokich wdechów. Niekiedy ból lub ucisk w klatce piersiowej związany z zapaleniem osierdzia występuje wraz z gorączką lub stanem podgorączkowym.

Ból ze strony układu sercowo-naczyniowego odczuwalny w klatce piersiowej może być spowodowany także zapaleniem mięśnia sercowego. Wówczas promieniuje do lewego barku oraz pleców i szyi. Jest odczuwalny za mostkiem, a chorzy skarżą się dodatkowo na ogólne osłabienie oraz kołatanie serca. Towarzyszy temu również tachykardia. Ponadto ból i pieczenie w klatce piersiowej powodują takie schorzenia jak kardiomiopatia przerostowa czy niewydolność serca.

Ból w klatce piersiowej a problemy układu oddechowego

Należy mieć świadomość, że ból czy ucisk w klatce piersiowej nie musi oznaczać problemów kardiologicznych. Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu, a przede wszystkim podczas kaszlu, może być jednym z objawów zapalenia płuc – choroby o podłożu bakteryjnym, która przebiega m.in. z gorączką oraz ogólnym złym samopoczuciem.

Ból zarówno po prawej, jak i lewej stronie klatki piersiowej może powodować podrażnienie blaszek opłucnej i szereg różnych schorzeń. Taka dolegliwość w klatce piersiowej niekiedy jest także objawem zatorowości płucnej. Wówczas nasilenie bólu wzrasta podczas poruszania się. W tej okolicy ból występuje również w przypadku odmy opłucnowej, odmy prężnej czy zapalenia opłucnej. Oddech chorego jest przyspieszony i spłycony, a ból promieniuje do brzucha. Oprócz bólów w klatce piersiowej najczęściej występują też problemy z oddychaniem.

Ból w klatce piersiowej a schorzenia układu pokarmowego

Ból w klatce piersiowej bywa jednym z symptomów refluksu, czyli choroby polegającej na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, spowodowanej najczęściej nieprawidłową pracą mięśni dolnego zwieracza przełyku. Inne, pozaprzełykowe objawy refluksu to m.in.: kołatanie serca, świszczący oddech, ślinotok, chrypka, a nawet próchnica. Kwasy z żołądka szybko niszczą szkliwo zębów.

Ostry ból w okolicy klatki piersiowej może również oznaczać chorobę wrzodową czy zapalenie trzustki. Dolegliwość przybiera na sile w pozycji leżącej. Nagły ból w klatce piersiowej może świadczyć też o urazie, takim jak rozerwanie przełyku. Może do tego dojść np. podczas badania, jakim jest gastroskopia. Jednak takie sytuacje mają miejsce niezwykle rzadko.

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej przy wdechu podczas gwałtownych ruchów czy nawet w spoczynku mogą powodować liczne choroby oraz urazy układu mięśniowo-szkieletowego. Przyczyną tego typu objawów może być kręgosłup, a konkretniej jego zmiany zwyrodnieniowe występujące u coraz większego grona osób bez względu na wiek. Dają one również dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, podobnie jak np. zespół Tietza (zapalenie części chrzęstnej trzech pierwszych żeber), pęknięcie i złamanie żeber czy zapalenie stawów mostkowo-żebrowych.

Ból w mostku i ucisk w klatce piersiowej może być pierwszym objawem półpaśca. Często towarzyszy przebiegowi kolki żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, a nawet zaburzeniom psychicznym. Stosunkowo częstym zjawiskiem są również nerwobóle w klatce piersiowej, które mogą charakteryzować się różnym stopniem nasilenia, kłucia i parcia na ściany klatki piersiowej. Dolegliwości mogą być też skutkiem urazu mięśni klatki piersiowej i okolicznych struktur oraz efektem np. stłuczenia.

Ucisk w klatce piersiowej może być objawem zarówno niegroźnych schorzeń, jak i tych będących poważnym zagrożeniem życia. Dlatego ból w klatce piersiowej powinien zostać jak najszybciej skonsultowany z lekarzem. Dyskomfort w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Niekiedy nawet niepozorna dolegliwość może być symptomem poważnego schorzenia i wymagać jak najszybszej interwencji oraz wdrożenia natychmiastowych działań.

Ból w klatce piersiowej – diagnostyka i leczenie

Aby wyleczyć daną dolegliwość, należy ustalić przyczynę, która powoduje ból. W tym celu najczęściej wykonuje się szereg podstawowych badań. To m.in. EKG, RTG klatki piersiowej, morfologia krwi, ale też ALT w celu ustalenia stanu wątroby czy określenie poziomu amylazy dla wykrycia ostrego zapalenia trzustki. Niekiedy ból w klatce piersiowej wymaga również wykonania dodatkowych badań, jeżeli podstawowe i najpopularniejsze nie pozwalają na postawienie diagnozy. Wówczas wykonuje się badanie AST czy markery martwicy mięśnia sercowego.

Jeżeli bólowi klatki piersiowej towarzyszy ból promieniujący do brzucha, poszerza się diagnostykę o USG okolicznych narządów, np. jamy brzusznej. W przypadku braku schorzeń pacjenci kierowani są także na konsultacje z psychologiem w celu ustalenia, czy ból w klatce piersiowej wywołuje czynnik psychologiczny.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca, zapalenia trzustki, dolegliwości bólowych związanych z odcinkiem piersiowym kręgosłupa i innych schorzeń będących przyczyną bólu kręgosłupa odbywa się za pomocą środków farmakologicznych, rehabilitacji czy metod stosowanych we właściwych dziedzinach i specjalizacjach medycznych. Często zdarza się, że podobne objawy wymagają zastosowania zupełnie innych form terapii, środków oraz technik leczenia. W pozbyciu się bólów w klatce piersiowej kluczowe jest znalezienie dokładnej przyczyny występowania dolegliwości, co stanowi niezbędną podstawę do rozpoczęcia właściwej i bezpiecznej terapii.

Należy pamiętać, że stosowanie farmaceutyków lub różnego rodzaju działań terapeutycznych bez konsultacji z lekarzem i na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku i pogłębić istniejący problem.