Rehabilitacja uroginekologiczna
Rehabilitacja uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii, mająca na celu profilaktykę oraz leczenie dysfunkcji w obrębie dna miednicy i dolnych dróg moczowych. Jest skierowana głównie do kobiet przygotowujących się do porodu, cierpiących na problemy związane z okresem ciąży lub pragnących wrócić do formy po urodzeniu dziecka.
Rehabilitacja uroginekologiczna polega na usprawnianiu funkcji mięśni dnia miednicy, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych i układu moczowego. Głównym celem fizjoterapii jest w tym przypadku nauka świadomości własnego ciała: prawidłowych wzorców ruchowych oraz nawyków dnia codziennego.
Rehabilitacja uroginekologiczna
– do kogo jest skierowana?
Usługa jest skierowana przede wszystkim do kobiet. Z jednej strony tych planujących ciążę, będących w jej trakcie bądź po urodzeniu potomstwa, z drugiej do Pań chcących poprawić komfort codziennego funkcjonowania.
Do konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną powinny skłonić takie objawy, jak:
- nietrzymanie moczu lub częstomocz
- obniżenie narządów rodnych
- bolesne miesiączkowanie
- rozluźnienie pochwy
- ból w trakcie stosunku seksualnego
- rozejście mięśnia prostego brzucha
- przewlekły ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa
- ból kości ogonowej, okolic miednicy bądź odbytu
Rehabilitacja uroginekologiczna
– jak przebiega pierwsza wizyta?
W trakcie pierwszej wizyty fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie badanie, mające na celę szczegółową ocenę dna miednicy. Pacjentka nie musi się do niego przygotowywać, warto jednak zabrać na konsultację aktualne badania ginekologiczne.
Czas trwania terapii uroginekologicznej zależy od stanu pacjentki. W niektórych przypadkach efekty są widoczne już po 2-3 tygodniach, w innych potrzeba na to kilku miesięcy.
Nasi lekarze