Ortopedia dziecięca
Ortopedia dziecięca jest dziedziną medycyny, która koncentruje się na schorzeniach aparatu ruchu u dzieci – od noworodków do młodzieży do 18. roku życia. Kluczową rolą ortopedii dziecięcej jest wczesna diagnostyka chorób wrodzonych i nabytych narządu ruchu u dzieci i młodzieży, które zwykle rozwijają się bezobjawowo. Bez odpowiedniego leczenia, które zostanie podjęte w porę, dużym ryzykiem jest pogłębienie się tych wad wraz ze wzrostem i pionizacją. Następstwem tego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, jak również trwałe kalectwo.
W Enel-Sport w ramach ortopedii dziecięcej specjaliści dbają nie tylko o rozpoznanie i leczenie wad postawy u dzieci, chorób kręgosłupa czy też narządu ruchu, ale także o odpowiednią profilaktykę i rehabilitację dzieci. Prawidłowy rozwój stawów biodrowych malucha i zapobieganie powikłaniom powinno być ważne dla każdego rodzica z uwagi na ryzyko obniżenia jakości życia dziecka w przyszłości, a nawet trwałe inwalidztwo. Dlatego wizyty u ortopedy dziecięcego są konieczne, także w okresie akceleracji wzrostowej, gdy następuje szybki rozwój kośćca i układu mięśniowego, co może doprowadzić do zaburzeń statycznych i postawy ciała.
Ortopedia dziecięca – kiedy zgłosić się do lekarza?
Ortopedę dziecięcego każdy rodzic powinien odwiedzić już w pierwszym miesiącu życia noworodka. Specjalista oceni, czy szkielet, mięśnie i stawy dziecka rozwijają się prawidłowo. Wykrycie wad wrodzonych na tym etapie daje szansę na szybkie podjęcie stosownego leczenia. Kolejną wizytę należy zaplanować kilka miesięcy po tym, jak dziecko zacznie chodzić.
Starsze dzieci i młodzież do specjalisty z zakresu ortopedii dziecięcej trafiają zwykle z powodu urazów narządu ruchu. Najczęściej są to złamania kości, zwichnięcie kolana czy skręcenie kostki. Powodem wizyt jest także:
- podejrzenie wad postawy u dzieci,
- wstępne zdiagnozowanie płaskostopia,
- częste bóle kręgosłupa,
- powikłania po zabiegu ortopedycznym,
- bóle ścięgien czy mięśni, które mogą świadczyć o stanie zapalnym.
Z pomocy ortopedy dziecięcego w placówkach enel-sport w Warszawie i w Łodzi warto też skorzystać, gdy zauważono, że dziecko nie rozwija się prawidłowo pod względem ruchowym i ma problem z ruchomością kończyn.
Ortopedia dziecięca – jak przebiega wizyta?
Specjalista z zakresu ortopedii dziecięcej przyjmuje dzieci w przypadku każdej nieprawidłowości związanej z narządem ruchu. Pierwsza wizyta odbywa się kilka tygodni po narodzinach maluszka. Lekarz dokonuje wówczas ogólnej oceny narządu ruchu, a w szczególności pracy i ułożenia stawów biodrowych. Jeśli zaistnieją wątpliwości, dalszym etapem diagnostyki będzie badanie USG w celu oceny ewentualnych nieprawidłowości.
Wizyta starszych dzieci rozpoczyna od wywiadu medycznego, udzielenia pierwszej pomocy w przypadku urazu lub szczegółowego rozpoznania postawy pacjenta za pośrednictwem badań i testów czynnościowych poszczególnych elementów aparatu ruchu.
Należy pamiętać, aby na wizytę zabrać ze sobą:
- książeczkę zdrowia dziecka,
- całą dokumentację poprzednich wizyt,
- wyniki badań lub zdjęcia RTG.
Każdy rodzic musi mieć świadomość, że wizyta u ortopedy dziecięcego może warunkować o prawidłowym rozwoju dziecka. Nie powinno się samodzielnie oceniać stawów biodrowych noworodka, lecz diagnozę zostawić specjaliście. Wstępne badanie lekarskie jest bowiem podstawą profilaktyki, rokowania i wyznaczenia natychmiastowego leczenia. W przypadku wad postawy u dzieci zwykle wymaga to skojarzonego, wielospecjalistycznego postępowania.
Ortopedia dziecięca – jakie choroby diagnozuje specjalista?
Ortopeda dziecięcy diagnozuje i leczy m.in.:
- dysplazję stawów biodrowych u noworodków,
- wady postawy: lordozę, skoliozę i kifozę (plecy okrągłe),
- kręcz karku, hiperlordozę szyjną, hiperkifozę piersiową, hiperlordozę lędźwiową,
- kolana koślawe i szpotawe,
- stopy płaskie, wydrążone oraz płasko-koślawe.
Nasi lekarze
Powiązane artykuły</span
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.