Złamanie żebra u sportowca – przyczyny, objawy i leczenie
Złamane żebro to dość częsta kontuzja osób aktywnych fizycznie. Może być ona efektem powtarzających się mikrourazów w obrębie klatki piersiowej lub nagłych urazów, np. na skutek zderzenia z przeciwnikiem czy nieszczęśliwego upadku. Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody leczenia złamanych żeber – dzięki nim można szybko wrócić do ulubionych ćwiczeń!
Z tekstu dowiesz się:
- efektem jakich sytuacji mogą być złamane żebra u sportowców,
- jak objawia się złamane lub pęknięte żebro,
- jak diagnozuje się złamane lub pęknięte żebra,
- jak przebiega leczenie złamanych żeber,
- jak długo zrastają się żebra.
Złamanie żebra to dość często spotykana kontuzja osób aktywnych fizycznie. Może mieć ona charakter zmęczeniowy, a więc następować na skutek przewlekłych, powtarzających się mikrourazów w obrębie klatki piersiowej – tak jest np. u osób uprawiających sporty siłowe, siatkarzy oraz biegaczy. Złamane żebro u sportowców może mieć jednak również charakter ostry. Dzieje się tak wtedy, gdy dochodzi do niego na skutek nieszczęśliwego upadku (podczas biegu czy skoku), bezpośredniej rywalizacji z przeciwnikiem czy fauli rywali (walka o piłkę, niesportowe uderzenia łokciem).
W większości przypadków u sportowców dochodzi do pęknięcia/złamania jednego albo dwóch sąsiadujących żeber w jednym miejscu – są to stabilne pęknięcia/złamania żeber, bo kość pozostaje na swoim miejscu i nie powoduje uszkodzeń okolicznych tkanek. Do złamań żeber w wielu miejscach w obrębie jednej kości, często z odpryskami kostnymi, dochodzi częściej w przebiegu wypadków komunikacyjnych. Wówczas może dojść do zaburzeń ruchomości klatki piersiowej, skaleczeń opłucnej, a nawet ucisków płuc.
Złamane/pęknięte żebro – objawy
Objawy pękniętego żebra i objawy złamania żebra są do siebie bardzo podobne, przy czym objawy złamanego żebra – co oczywiste – są zdecydowanie bardziej nasilone. Zalicza się do nich:
- ból klatki piersiowej wzmagający się przy głębokim wdechu powietrza, skręcaniu tułowia, kaszlu, kichaniu czy dźwiganiu ciężkich przedmiotów,
- obrzęk i zasinienie skóry klatki piersiowej w okolicach pęknięcia/złamania,
- spłycenie oddechu spowodowane dolegliwościami bólowymi.
Złamane żebro – diagnostyka
Wymienione objawy złamania żeber powinny skłonić do jak najszybszego kontaktu z lekarzem. W przypadku nagłych, ostrych urazów można zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy czy do lekarza pierwszego kontaktu, ale docelowo diagnostyka i leczenie złamanego żebra pozostaje w kompetencjach specjalistów ortopedii. W zdecydowanej większości przypadków do jednoznacznego rozpoznania urazu wystarczy RTG klatki piersiowej w jednej lub kilku projekcjach.
Złamanie żeber – leczenie
Jak już wspomniano, w większości przypadków złamane żebra mają charakter stabilny, co pozwala ograniczyć terapię w zasadzie jedynie do leczenia przeciwbólowego (tabletki doustne, miejscowe żele, maści i kremy). U młodych osób zastosowanie znajduje również krótkotrwałe unieruchamianie klatki piersiowej bandażem elastycznym – może to w pewnym stopniu upośledzać pracę płuc, więc nie wykonuje się go u seniorów czy osób z chorobami układu oddechowego. Bardzo rzadko, jedynie u pacjentów z licznymi złamaniami, konieczne może być ustabilizowanie operacyjne żeber, wykonywane przez chirurga.
Złamane żebra – jak długo się zrastają?
Jak długo zrasta się pęknięte żebro/złamane żebro? W większości przypadków trwa to od 6 do 8 tygodni, w zależności od wieku pacjenta, jego indywidualnych predyspozycji czy ogólnego stanu zdrowia.
Złamane żebra – rehabilitacja
Leczenie złamanego żebra przyspiesza odpowiednia rehabilitacja. Jej ważnym elementem są ćwiczenia oddechowe, które wspierają prawidłową pracę płuc. W celach przeciwbólowych stosuje się również zabiegi laseroterapii, hydroterapii, magnetoterapii oraz ciepłe okłady.