Porady medyczne
Triathlon – jak uniknąć kontuzji
Triathlon to sport, który łączy w sobie pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Wymaga wytrzymałości, sprawności i umiejętności, jednak przede wszystkim, do uprawiania triathlonu potrzebne jest dobre zdrowie. To sport, w którym ze względu na potężną dawkę wysiłku profilaktyka urazów i unikanie kontuzji są szczególnie ważne. Właściwa technika pływania, odpowiednio ustawiona pozycja na rowerze, solidny trening poprzedzony dynamiczną rozgrzewką – to nie tylko elementy, które pozwolą osiągnąć lepszy wynik, ale też zadbać o zdrowie. – Uniknięcie urazów przy uprawianiu triathlonu zależy w znacznej mierze od szczegółów w zakresie techniki i indywidualnego treningu – tłumaczy fizjoterapeuta Sławomir Wojdas, który na co dzień pracuje z triathlonistami. Zdaniem specjalisty enel-sport, kontuzje często są wynikiem prostych błędów w przygotowaniu, a dobre wyniki w profilaktyce urazów daje między innymi trening siłowy. Dowiedz się więcej i sprawdź jak minimalizować ryzyko kontuzji w triathlonie odpowiednio przygotowując się do treningów i startów w zawodach.
Pływanie w triathlonie
Pływanie to dyscyplina, w której do kontuzji i urazów prowadzić mogą złe nawyki ruchowe – Zdecydowanie przyda się instruktor, bo to pływanie najbardziej techniczna dyscyplina w triathlonie, gdzie pojawiają problemy ze stawami ramiennymi i stawami barkowymi – mówi fizjoterapeuta Sławomir Wojdas. Ważna jest technika pływania i zachowanie szczególnie pod wodą, gdzie stawy barkowe są szczególnie narażone na przeciążenia. – Prawidłowy styl pływania to najlepsze zabezpieczenie jeżeli chodzi o unikanie kontuzji – podkreśla specjalista enel-sport.
Triathlon – jazda na rowerze
Jednym z częściej spotykanych błędów wśród amatorów triathlonu jest jazda na zbyt dużym rowerze. – Z doświadczenia wiem, że sporo ludzi ma zbyt duże rowery co prowadzi do obciążeń w zakresie odcinka lędźwiowego, do bólu, na który często nie ma reakcji, bo ludzie myślą, że w tej pozycji trzeba się do tego przyzwyczaić, a wcale tak nie jest – zaznacza fizjoterapeuta. Rower powinien być indywidualnie dopasowany, a pomocna będzie także wizyta u specjalisty, który dobierze odpowiednia pozycję do jazdy. – Ważne jest choćby ustawienie bloków trzymających stopę, nieodpowiednie kąty będą powodować dodatkowe obciążenie stawów kolanowych, czyli miejsc, które podczas jazdy na rowerze są szczególnie narażone – mówi specjalista, który na co dzień pomaga także przy takich właśnie przypadkach.
Bieganie w triathlonie
Bieganie to sport, w którym kontuzje się zdarzają, szczególnie, kiedy bieg następuje po solidnej dawce wysiłku w wodzie i na rowerze, a to właśnie oferuje triathlon. – Najwięcej urazów jest w mięśniach tylnej części uda, czyli mięśni kulszowo-goleniowych, gdzie pojawiają się naciągnięcia i naderwania – mówi Sławomir Wojdas. Do kontuzji może dojść także w trakcie treningu, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie do aktywności. – Przed treningiem biegowym konieczna jest odpowiednia rozgrzewka i rozciąganie dynamiczne, konieczne szczególnie dla amatorów, którzy triathlonowy trening łączą z codziennymi obowiązkami w pracy i w domu – radzi specjalista. – Kto nie ma czasu na rozgrzewkę, temu może przytrafić się kontuzja, a trzeba tez pamiętać, że trening nie kończy się po godzinie wysiłku, bo trening to także regeneracja, posiłek i nawodnienie – wylicza fizjoterapeuta enel-sport.
Jak uniknąć kontuzji w triatlonie?
Prócz odpowiedniego przygotowania do poszczególnych dyscyplin, dużą rolę w uniknięciu kontuzji może pełnić poskromienie własnych ambicji. Jeśli triathlon jest dyscypliną, która ma pomóc w powrocie do sportu po latach przerwy, ryzyko urazów jest spore. – Przykładowo, mamy zawodników po 40-tym roku życia, którzy mając już ustabilizowaną sytuację rodzinną i zawodową postanawiają rozpocząć intensywne treningi, choć przez ostatnie lata robili niewiele. Przez pierwszy rok organizm może jeszcze jakoś sobie radzić, ale potem nie wytrzymuje, pojawiają się problemy z układem ruchu , z układem mięśniowym; moim zdaniem dobrą profilaktyką w triathlonie jest przede wszystkim trening siłowy – mówi specjalista enel-sport. – Szczególnie zimą warto poświęcić te kilka miesięcy na trening siłowy, wzmocnić stawy i mięśnie, mam pacjentów triathlonistów, których namówiłem na solidny trening zimowy i oni wracają do mnie zdecydowanie rzadziej niż ci, którzy nie zaglądają na siłownię – zaznacza fizjoterapeuta.