Porady medyczne

Torba na trening: sprawdź, jaką wybrać i co do niej spakować

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 05.07.2022

Torba sportowa to podstawowe akcesorium osób aktywnych fizycznie. Wybierając się na trening, na siłownię, do klubu fitness czy na basen, trzeba wziąć ze sobą różnego rodzaju sprzęt i akcesoria – odpowiedni strój, obuwie, ręcznik, podstawowe kosmetyki, bidon z wodą i niewielką przekąskę. Pojemna torba na trening pozwoli wygodnie spakować wszystkie przedmioty tego typu i dostarczyć je na miejsce w idealnym stanie!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są podstawowe rodzaje toreb treningowych,
  • na co zwracać uwagę kupując torbę na trening,
  • jakie akcesoria powinny znaleźć się w torbie treningowej.

Uprawianie sportu właściwie w każdym przypadku wymaga zaopatrzenia się w różnego rodzaju akcesoria – zwłaszcza jeśli treningi odbywają się na siłowni, w fitness klubie, na osiedlowym boisku, na basenie albo w innym dedykowanym miejscu. Wybierając się na trening, zawsze trzeba wziąć ze sobą odpowiedni strój i obuwie, a także wiele innych akcesoriów, których liczba i rodzaj zależą przede wszystkim od specyfiki uprawianej dyscypliny. Aby wygodnie i bezpiecznie transportować akcesoria sportowe, niezbędna jest więc torba na trening.

Torba na trening – rodzaje

Wyróżnia się kilka zasadniczych rodzajów toreb sportowych:

  • Torba na trening damska/męska na ramię – jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego, zapinana na zamek błyskawiczny i posiada szeroki pasek, dzięki któremu można ją przewiesić przez ramię.
  • Torba na trening męska/damska z uchwytem na dłoń – przypomina nieco kuferek, może mieć sztywniejsze od toreb na ramię ścianki. Zamiast szerokiego paska posiada wzmocnione uchwyty na dłoń – nosi się ją w ręce.
  • Torba sportowa na trening typu listonoszka – jest to rodzaj torby na ramię, ale ma dłuższy pasek, dzięki czemu przewiesza się ją na skos przez całe ciało. Polecana jest osobom, które noszą na trening sporo ciężkich akcesoriów.
  • Plecak – zamiast typowej torby sportowej można się również zdecydować na plecak. Zazwyczaj jest mniej pojemny niż duża torba, ale z drugiej strony zdecydowanie najwygodniej się go nosi. Polecany jest również osobom, u których – np. ze względu na urazy barku albo kręgosłupa – niewskazane jest noszenie toreb przewieszanych przez ramię (nieoceniona jest tu rola fizjoterapeuty albo trenera personalnego, który pomoże dobrać odpowiedni model).

Torba na trening – na co zwracać uwagę?

Wybierając torbę sportową, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wymiary oraz pojemność. Mała torba na trening to rozwiązanie dla osób, które uprawiają sport niewymagający brania ze sobą na zajęcia wielu akcesoriów – powinny się do niej zmieścić przede wszystkim buty, strój sportowy, bidon z wodą oraz niezbędne drobiazgi, jak klucze, telefon czy portfel. Jeśli oprócz podstawowych przedmiotów w torbie mają się znaleźć np. kask, ochraniacze, ręcznik, kosmetyczka albo bardziej rozbudowany strój sportowy, musi być większa i bardziej pojemna.

Torba na trening powinna być wyposażona w mniejsze dodatkowe kieszenie. Pozwoli to zachować w niej porządek – w głównej komorze można wówczas umieścić np. strój i buty, w bocznej kieszonce z siatki – butelkę z wodą, a w niewielkiej kieszeni wewnątrz torby – najcenniejsze przedmioty, np. telefon i portfel.

Torby sportowe najczęściej wykonane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych – lekkich, wytrzymałych i wodoodpornych. To szczególnie ważne w przypadku osób trenujących pływanie i sporty wodne albo tych, które bez względu na pogodę na trening zawsze wybierają się pieszo. Warto wybrać taki materiał, który można bez obaw wyprać w pralce. Innym rozwiązaniem są torby skórzane – ze skóry naturalnej albo sztucznej. Skóra naturalna jest co prawda piękna i wytrzymała, ale tego typu torba na trening będzie dość droga. Nie zawsze też ma typowo sportowy charakter, co nie każdemu odpowiada. Z kolei ekoskóra nie w każdym przypadku cechuje się najwyższą jakością i np. pod wpływem wilgoci w szatni z czasem może zacząć pękać.

Oczywiście jest jeszcze kilka innych udogodnień, którymi powinna się cechować dobra torba na trening. W przypadku modeli na ramię ważne jest, by pasek był szeroki, miękki, ale jednocześnie mocny – tak aby nie pękł pod ciężarem bagażu. Niektóre torby posiadają specjalne nóżki, dzięki którym nie brudzi się spód, inne mają specjalną przegródkę lub wyjmowany worek na obuwie.

Torba sportowa na trening – co musi się w niej znaleźć?

Po wyborze odpowiedniej torby na trening trzeba się jeszcze zastanowić, jakie akcesoria muszą się w niej znaleźć. Oczywiście zależy to głównie od rodzaju aktywności – inne rzeczy trzeba zabrać na zajęcia pływackie na basenie, inne – na trening. Do podstawowych elementów wyposażenia torby każdej osoby aktywnej fizycznie zalicza się:

  • odpowiedni strój sportowy oraz obuwie,
  • ręcznik (mały – jeśli ma służyć tylko do ocierania ciała podczas treningu – lub duży – jeśli sportowiec chce bezpośrednio po aktywności wziąć prysznic),
  • podstawowe środki higieny (żel pod prysznic, dezodorant, grzebień, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane),
  • bidon lub butelkę z wodą,
  • przekąskę do zjedzenia bezpośrednio po treningu.

W torbie mogą się znaleźć również klapki pod prysznic, podstawowe środki pierwszej pomocy (plaster, bandaż, leki przeciwbólowe), zapasowy komplet bielizny – wyposażenie zależy tylko od potrzeb osoby ćwiczącej oraz… pojemności torby.

Torba na trening powinna być pojemna, wygodna i wytrzymała. Wybór odpowiedniego modelu umożliwi lepsze przygotowanie się do aktywności, a jej odpowiednie zaopatrzenie pozwoli być gotowym na różne niespodziewane wydarzenia podczas treningu.