Sonoelastografia piersi – badanie aparatem USG

Sonoelastografia piersi- badanie aparatem USG

Sonoelastografia piersi to bezpieczne, nieinwazyjne i łatwo dostępne badanie, które jest pomocne w diagnostyce guza piersi, dokładniej oszacować ryzyko złośliwości zmian ogniskowych. Pomaga też dokładniej wskazać obszary, w przypadku których wskazane jest wykonanie biopsji. Ta nowoczesna odmiana klasycznego badania USG jest dostępna również w naszej Klinice Ortopedii, Rehabilitacji i Medycyny Sportowej enel-sport. Jakie są wskazania do sonoelastografii piersi i czy badanie wymaga przygotowań?

Na czym polega sonoelastografia piersi? Ocena charakteru zmiany

Badanie sonoelastografii piersi opiera się na ocenie twardości guza, co pozwala różnicować charakter zmian ogniskowych. Guz nowotworowy wykryty w sonoelastografii jest twardszy, o czym sygnalizuje niebieski kolor na monitorze ultrasonografu. Natomiast łagodne zmiany są bardziej miękkie, co można zauważyć pod postacią zielono-żółtego i czerwonego koloru.

Jak przebiega sonoelastografia piersi?

Badanie sonoelastografii piersi wykonuje się w pozycji leżącej (na brzuchu, obu bokach, na plecach), z rękoma za głową. Przed rozpoczęciem tego badania diagnostycznego, lekarz pokrywa skórę pacjentki specjalnym żelem, dzięki czemu może uzyskać pełny kontakt głowicy aparatu USG ze skórą i wyeliminować ewentualne pęcherzyki powietrza. Warto podkreślić, że sonoelastografia jest tak samo bezpieczna jak tradycyjne badanie USG, a daje znacznie bardziej precyzyjne dane obrazu piersi.

Jakie są wskazania do sonoelastografii piersi?

Kiedy warto wykonać badanie USG piersi tą metodą diagnostyczną? Wskazaniem do sonoelastografii jest obecność zmian ogniskowych, które należy poddać ocenie. Badanie wykonuje sie również w celu bardziej precyzyjnej oceny pod kątem wykonania biopsji.

Jak się przygotować do sonoelastografii piersi?

Badanie sonoelastografii piersi nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki i trwa zaledwie kilkanaście minut.