RTG
RTG – zwany również rentgenem, zdjęciem rentgenowskim lub prześwietleniem – to badanie obrazowe, polegające na naświetleniu określonej części ciała wiązką promieniowania rentgenowskiego. Promienie przenikają przez ciało człowieka i są przez nie częściowo pochłaniane. Następnie padają na specjalną błonę fotograficzną czułą na promieniowanie RTG, a ponieważ jest ono pochłaniane przez tkanki w różnym stopniu, na błonie widoczne jest to w postaci obrazów.
Promieniowanie RTG oraz jego właściwości od dawna były przedmiotem zainteresowań naukowców. Nazwa promieni rentgenowskich pochodzi od nazwiska niemieckiego badacza Wilhelma Röntgena – w 1895 r. ogłosił istnienie takiego promieniowania, a w 1901 r. otrzymał za to odkrycie nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
RTG
-wskazania
Istnieje wiele wskazań do wykonania badania RTG. Do najczęściej spotykanych zalicza się:
- podejrzenia zmian pourazowych kości i stawów (złamania, pęknięcia, zwichnięcia, skręcenia),
- bóle układu mięśniowo-szkieletowego,
- podejrzenie choroby reumatoidalnej,
- diagnostyka zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów,
- obrzęki płuc,
- niedrożność jelit,
- perforacja przewodu pokarmowego,
- występowanie kaszlu i duszności o nieustalonym pochodzeniu,
- kolka nerkowa.
Zdjęcia RTG – np. takie jak RTG zęba, RTG szczęki lub żuchwy – są również niezbędnym elementem współczesnej diagnostyki stomatologicznej, szeroko wykorzystywanym w planowaniu leczenia protetycznego, ortodontycznego, implantologicznego itp.
RTG – przeciwwskazania
Istnienie przeciwwskazań do wykonywania badania RTG wiąże się z faktem, że promienie X nie są w pełni obojętne dla naszego zdrowia. Bardzo duże dawki promieniowania RTG mogą spowodować uszkodzenia DNA czy zwiększać ryzyko powstawania nowotworów. Podczas badania wykorzystuje się jednak minimalne dawki promieni, wobec czego są one bezpieczne dla człowieka.
Ostrożność w badaniach RTG należy zachować jedynie w przypadku kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Nie jest to u nich badanie pierwszego wyboru i wykonuje się je wyłącznie w stanach zagrożenia życia lub wówczas, gdy korzyści płynące z przeprowadzenia RTG są większe niż związane z nim ryzyko.
RTG – przygotowanie do badania
Badanie RTG nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań – chyba że jest to RTG jamy brzusznej lub narządów w jej obrębie. Wówczas na kilka dni przed badaniem należy przyjmować leki, które usuną zalegające w jelitach pęcherzyki gazu. Mogłyby one zakłócać obraz w jamie brzusznej i sprawić, że wynik RTG byłby niemiarodajny.
Do badania RTG innych części ciała – RTG klatki piersiowej, RTG kręgosłupa czy RTG głowy – nie trzeba się przygotowywać. Przed badaniem można jeść i pić, przyjmować lekarstwa i prowadzić codzienne aktywności. Warto jednak założyć takie ubranie, które można wygodnie zdjąć lub podwinąć, aby odsłonić prześwietlaną część ciała.
RTG – przebieg badania
Na badanie RTG wykonywane w placówkach Enel-Sport najlepiej zgłosić się około 15 minut przed czasem. Pozwoli to na sprawne potwierdzenie przez pacjenta zgody na wykonanie badania, a także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Podczas RTG należy stosować się do wszystkich poleceń radiologa wykonującego zdjęcie. Może on poprosić np. o to, by przez chwilę pozostać w bezruchu, odsłonić konkretną część ciała, odpowiednio ją wyeksponować, wziąć oddech lub wypuścić powietrze z płuc. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów każde badanie RTG przebiega jednak szybko, sprawnie i bez zbędnego stresu!
RTG w Enel-Sport – zakres wykonywanych usług
W placówkach Enel-Sport wykonujemy pełen zakres badań RTG, koniecznych w diagnostyce ortopedycznej, neurologicznej, chirurgicznej itp. Można u nas przeprowadzić:
- RTG klatki piersiowej,
- RTG kręgosłupa,
- RTG stopy,
- RTG kolana,
- RTG głowy,
- RTG nadgarstka,
- RTG biodra,
- RTG stawu skokowego,
- RTG barku,
- RTG łokcia,
- RTG szyi.
FAQ
- Czy RTG boli?
Badanie RTG jest zupełnie bezbolesne, nie powoduje również żadnego fizycznego dyskomfortu. Nie wymaga zatem znieczulenia i może być wykonywane nawet u osób z bardzo niską tolerancją na ból.
- Jak często można robić RTG?
Nie da się jednoznacznie określić, jak często można wykonywać badanie RTG – za każdym razem decyzję podejmuje lekarz, który bierze pod uwagę indywidualny stan pacjenta. Dla przykładu: w przypadku złamań kości RTG wykonuje się zazwyczaj dwu- lub trzykrotnie. Na początek badanie ma na celu zdiagnozowanie złamania, a później sprawdzenie, czy goi się ono prawidłowo. Bez większych obaw RTG można wykonywać nawet kilka-kilkanaście razy w roku.
- Ile trwa RTG?
Zasadnicza część RTG, czyli poddanie ciała działaniu promieni rentgenowskich, trwa kilka sekund. Łącznie z wypełnieniem przez pacjenta dokumentów, przygotowaniem się do badania i ubraniem się po jego zakończeniu cała procedura trwa więc kilkanaście minut.
- Czy po wykonaniu badania RTG można wrócić do normalnej aktywności?
RTG w żaden sposób nie odbija się na samopoczuciu czy możliwości normalnego funkcjonowania człowieka. Po badaniu można normalnie jeść i pić, pracować, prowadzić samochód i wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego.
Nasi lekarze