Rezonans magnetyczny stawu skokowego
Rezonans magnetyczny stawu skokowego
Staw skokowy łączy podudzie z kością skokową. Składa się on z wielu elementów narażonych na urazy i schorzenia. Bardzo precyzyjną metodą służącą do oceny struktur wewnętrznych jest rezonans magnetyczny stawu skokowego. Sprawdź, na czym polega to badanie, kiedy się wykonuje i jak przebiega.
Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak wygląda badanie
Rezonans magnetyczny (MRI, MR) to badanie pozwalające na ocenę struktur kostnych, chrzęstnych i tkanek miękkich, w tym naczyń krwionośnych. Jest to badanie wysoce precyzyjne. Jego działanie opiera się o emisję silnego pola magnetycznego. Specjalny aparat odbiera fale emitowane przez atomy wodoru znajdujące się w komórkach, rejestruje je i przetwarza w bardzo dokładny obraz.
Jest to też metoda bezpieczna, która nie wpływa negatywnie na tkanki, tak jak to ma miejsce przy zastosowaniu innych metod diagnostycznych, takich jak m.in. tomografia komputerowa i RTG wykorzystujących promieniowanie jonizujące. Obrazowe badanie rezonansem magnetycznym można więc powtarzać wielokrotnie. Badanie służy do diagnostyki, jak i planowania leczenia czy prowadzenia kontroli pooperacyjnej.
MR stawu skokowego – wskazania
Staw skokowy należy do najbardziej obciążonych stawów, szczególnie narażonych na urazy mechaniczne. Do niepokojących objawów, które powinny skłonić do wykonania badania obrazowego należą m.in.:
- ból,
- tkliwość,
- ograniczenie ruchomości,
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- zaburzenia czucia,
- mrowienie,
- zasinienie i krwiaki,
- widoczne lub wyczuwalne zmiany o charakterze guzów.
MR stawu – jakie nieprawidłowości można wykryć?
Za pomocą MR stawu skokowego można z dużą precyzją obrazować wszystkie jego części, takie jak ścięgna więzadła, torebkę stawową, mięśnie, chrząstki, kości, a także naczynia krwionośne w obrębie stawu. Najczęściej na rezonans stawu skokowego Pacjent jest kierowany przy podejrzeniu nieprawidłowości, takich jak np.:
- stany zapalne,
- zerwanie ścięgien,
- skręcenie stawu skokowego,
- uszkodzenie chrząstek stawowych,
- urazy kości (złamania, pęknięcia),
- martwica kości stępu,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- guzy niezłośliwe i zmiany nowotworowe.
MR stawu skokowego – jak przygotować się do badania
W przypadku badania wykonywanego prywatnie zwykle nie jest potrzebne skierowanie. Jeśli konieczne jest podanie środka kontrastowego, należy posiadać aktualne (nie starsze niż 7 dni) wyniki badań poziomu kreatyniny we krwi oraz dokument potwierdzający dane osobowe. Środek kontrastujący znacznie podnosi jakość obrazowania. Warto też założyć wygodną odzież, bez metalowych elementów, w tym metalicznych nadruków. Najlepiej zrezygnować również z makijażu.
MR stawu skokowego – przebieg badania
Przed badaniem należy odłożyć wszystkie metalowe przedmioty, np. biżuterię, zegarek, pasek, buty z klamrami. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, na ruchomym stole, który wjeżdża do specjalnej tuby aparatu. W trakcie rezonansu Pacjent musi leżeć nieruchomo. Kontakt z personelem zapewnia mikrofon umieszczony w tubie. Cała procedura trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Jeśli podany został kontrast, należy ok. 30 minut po badaniu pozostać w centrum medycznym.
MR stawu skokowego – przeciwwskazania do wykonania badania
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki metodą rezonansu magnetycznego jest posiadanie w ciele stałych elementów metalowych i elektronicznych urządzeń. Dotyczy to m.in. pomp insulinowych, rozruszników serca, śrub ortopedycznych, niektórych implantów zębowych. Działanie fal magnetycznych jest wysoce bezpieczne, jednak zwykle nie przeprowadza się badania u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Przed badaniem Pacjent zostanie dokładnie poinformowany o wszystkich przeciwwskazaniach.