Rezonans magnetyczny prostaty / gruczołu krokowego
Rezonans magnetyczny prostaty – kiedy Pacjent powinien zgłosić się na badanie gruczołu krokowego?
Prostata (stercz) jest niewielkim gruczołem występującym tylko u mężczyzn. Schorzenia w jej obrębie, głównie przerost, ale też zmiany nowotworowe zdarzają się stosunkowo często. Szczególnie skutecznym badaniem, wykorzystywanym w profilaktyce i diagnostyce medycznej jest rezonans magnetyczny prostaty.
Zalety rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego
Rezonans magnetyczny (RM, MR, MRI) jest badaniem bezpiecznym, które może być wielokrotnie powtarzane. W odróżnieniu od RTG czy tomografii komputerowej, działanie rezonansu nie opiera się na właściwościach szkodliwego promieniowania jonizującego. W tym przypadku wykorzystywane są fale radiowe i silne pole magnetyczne. Specjalistyczny aparat medyczny rejestruje i przetwarza emitowane fale w bardzo precyzyjny obraz, na podstawie którego można wykryć różne nieprawidłowości i ewentualne zmiany nowotworowe nawet o minimalnej wielkości.
Jest to badanie znacznie skuteczniejsze w porównaniu np. do USG, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce i diagnostyce raka prostaty, a także innych schorzeń w jej obrębie.
Jakie objawy sugerują nieprawidłowości w obrębie prostaty? Wskazania do MRI
Bezwzględnie na badanie MRI prostaty należy udać się w przypadku występowania niepokojących objawów ze strony tego organu. Należą do nich m.in. problemy w trakcie oddawania moczu, ból, przerost czy zmiany opisywane w USG.
Trzeba jednak pamiętać, że rodzaj symptomów oraz ich nasilenie zależą od stopnia zaawansowania raka gruczołu krokowego lub innych nieprawidłowości. Niejednokrotnie choroby nawet przez wiele lat nie dają żadnych objawów. Na badania Pacjent po 50. roku życia powinien zgłaszać się kontrolnie raz w roku. W celach profilaktycznych częstotliwość badania prostaty należy zwiększać także w przypadku osób z predyspozycjami genetycznymi do rozwoju raka gruczołu krokowego, np. gdy stwierdzone były przypadki choroby w rodzinie.
Na badanie kierowani są także Pacjenci, u których wykryto niepokojące zmiany w trakcie badania per rectum lub USG. Choroby prostaty podejrzewa się także w przypadku podwyższonego stężenia antygenu prostaty (PSA) w krwi. Wówczas rezonans magnetyczny prostaty pozwala dokładnie zlokalizować ognisko choroby. Metoda ta służy również do zróżnicowania schorzeń prostaty oraz oceny postępu w przypadku już zdiagnozowanego nowotworu.
Jak się przygotować do rezonansu z kontrastem i bez?
Widoczność ewentualnych zmian poprawia dożylne podanie środka kontrastowego. W przypadku konieczności podania kontrastu nie wcześniej niż 7 dni przed rezonansem należy ocenić poziom kreatyniny we krwi i posiadać przy sobie aktualne wyniki badań. Do pracowni rezonansu należy udać się w wygodnych ubraniach bez metalowych elementów. Należy zabrać również dokument potwierdzający dane osobowe oraz wyniki wcześniejszych badań obrazowych (o ile się je posiada).
Jak wygląda rezonans magnetyczny prostaty?
Rezonans magnetyczny prostaty jest badaniem bezbolesnym, komfortowym dla Pacjenta. Wykonuje się go na stole, który wprowadzany jest do specjalnej tuby. Badanie trwa ok. godzinę. W jego trakcie należy pozostawać bez ruchu, co umożliwia dokładne obrazowanie badanej części ciała oraz okolicznych węzłów chłonnych i naczyń krwionośnych.
Kiedy nie powinno się wykonywać tego badania? Przeciwwskazania
Rezonansu nie przeprowadza się u osób, które posiadają w ciele stałe elementy metalowe, m.in. rozrusznik serca, implanty, śruby czy pompę insulinową. O obecności takich elementów należy poinformować lekarza, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzenia tkanek w trakcie badania.